DONMA

DONMA
Tanımı: Canlıların, aşırı soğuk etkisinde kalıp ciddi sağlık bozukluğu göstermesidir.
Nedenleri: Tamamen dış etkenlere bağlı olan vücut ısısının yaşamı tehlikeye düşürecek  kadar düşmesidir. Hasta, ani olarak ısıtılmamalı, ılık bir odada, üzeri battaniye ile örtülmelidir. Damar içi beslenme ve oluşması mümkün enfeksiyonlara karşı, hastanın mutlaka hastanede tedavi edilmesi gerekmektedir.
Öneriler: Bİr litre suyun içine bir su bardağı ince kıyılmış gecesefası katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek donan veya donma belirtisi gösteren hasta organlar yirmi dakika boyunca banyo ettirilir. Verdiğimiz oranlar, uzvun büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre değiştirilebilirler.

  1. Bir miktar şalgam, ezilmek suretiyle lapa haline getirilip, donan veya donma belirtisi gösteren uzvun üzerine konulmalıdır.
  2. Bir miktar asilbent suyu ile donan veya donma belirtisi gösteren uzuv ovulur.
  3. Beş litre soğuk suyun içine 250 gram kadar eğir kökü katılıp oniki saat bekletildikten sonra kaynama derecesine kadar ısıtılıp ılımaya yakın hasta organlar yirmi dakika süresince banyo ettirilir. Verdiğimiz oranlar uzvun büyüklüğüne veya küçüklüğüne göre değiştirilebilir. Aynı zamanda bu su tekrar ısıtılarak 3-4 kez kullanılabilir.
  4. Bir miktar domuzyağı veya içyağı tavada kızdırılarak eritildikten sonra içine bir miktar ince kıyılmış taze ökse otu meyvesi katılıp çıtırdadıktan sonra ateşten alınarak soğuk bir yerde bir müddet dinlendirilir. Ardından, hafifçe ısıtılarak, temiz bir kaba bir tülbentten süzülüp üzerinede tülbentte kalan posasıda sıkılıp elde edilen merhem donan veya donma belirtisi gösteren uzvun üzerine sürülür.
  5. Bir litre suyun içine bir su bardağı ince kıyılmış kereviz yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek donan veya donma belirtisi gösteren hasta organlar yirmi dakika boyunca banyo ettirilir. Verdiğimiz oranlar, uzvun büyüklüğüne veya küçüklüğüne göre değiştirilebilir.
  6. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı ince kıyılmış ceviz yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek donan veya donma belirtisi gösteren hasta organlar yirmi dakika boyunca banyo ettirilir. Verdiğimiz oranlar, uzvun büyüklüğüne veya küçüklüğüne göre değiştirilebilir.
  7. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı ince kıyılmış sarısumak yaprağı katılıp kaynatılmasının ardında süzülerek donan veya donma belirtisi gösteren hasta organlar yirmi dakika boyunca banyo ettirilir. Verdiğimiz oranlar, uzvun büyüklüğüne veya küçüklüğüne göre değiştirilebilir.
  8. Bir litre suyun içine bir su bardağı ince kıyılmış sığırkuyruğu  katılıp kaynatılmasının ardında süzülerek donan veya donma belirtisi gösteren hasta organlar yirmi dakika boyunca banyo ettirilir. Verdiğimiz oranlar, uzvun büyüklüğüne veya küçüklüğüne göre değiştirilebilir.
  9. Bir litre suyun içine bir çay fincanı ince kıyılmış ciğer otu  katılıp kaynatılmasının ardında süzülerek donan veya donma belirtisi gösteren hasta organlar yirmi dakika boyunca banyo ettirilir. Verdiğimiz oranlar, uzvun büyüklüğüne veya küçüklüğüne göre değiştirilebilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.