DOLAMA

DOLAMA
Tanımı: Tırnak dibi enfeksiyonudur. Bu bölgede enfeksiyona sık rastlanır ve zamanında yeterli tedavi uygulanmazsa, cidde sonuçlar doğurabilir. Tedavinin gecikmesi, enfeksiyonun parmak ucu kemiğine ulaşmasına yol açar. Dolama doktor tedavisi gerektiren bir oluşumdur.
Nedenleri: Dış etkenlerden mikrop kapması neden olmaktadır.
Öneriler: Küçük bir güveç kabın içine yarımşar kahve fincanı tuzsuz tereyağı, içyağı, kuyrukyağı bir kahve fincanı zeytinyağı ve bir misket büyüklüğünde balmumu katılıp karıştırılarak, eritildikten sonra ateşten alınıp, donmaya yakın yeniden karıştırılarak, dolamalı parmağın üzerine sürülerek bağlanır. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir.

 1. Bir su bardağı soğuk suyun içine, bir çorba kaşığı ebegümeci katılıp bir gece bekletildikten sonra ısıtılıp dolamanın çıkmış olduğu parmak yirmi dakika boyunca içinde tutulur. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir. Aynı karışım 2-3 defa ısıtılarak kullanılabilir.
 2. Bir adet taze çiğ yumurta bir çay bardağının içine kırıldıktan sonra dolamalı parmak bu bardağın içine sokularak gayet yavaş bir şekilde parmakla yumurta yirmi dakika boyunca karıştırılır.Bu işlem dolamak patlayıncaya kadar devam ettirilir.
 3. İki avuç dolusu aynısefa çiçeği (çiçek, sap ve yaprak) ince kıyıldıktan sonra yarım kilo içyağı veya margarin ateşte kızdırılıp bitkinin içine dökülür. Çıtırdadıktan sonra karıştırılıp ateşten alınır. Üstü kapatılıp serin bir yerde bir gece bekletildikten sonra hafifçe ısıtılıp bir tülbentten süzülerek ve posalarda üstüne sıkılarak temiz bir kabın içine doldurulup gerektiğinde dolamanın üzerine sürülür. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir.
 4. Küçük bir cezvenin içine bir çay bardağı su katılıp, üzerine bir tatlı kaşığı kına eklendikten sonra, lapa haline gelinceye kadar karıştırılıp, dolamalı parmağın üzerine sürülerek bir bezle sarılır. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir.
 5. Bir su bardağı soğuk suyun içine, bir çorba kaşığı atkuyruğu katılıp bir gece bekletildikten sonra ısıtılıp dolamanın çıkmış olduğu parmak yirmi dakika boyunca içinde tutulur. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir. Aynı karışım 2-3 defa ısıtılarak kullanılabilir.
 6. Bir miktar taze atkuyruğu iyice yıkanıp temizlenir ve ezilerek lapa haline getirildikten sonra dolamanın üzerine sarılır. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir.
 7. Küçük bir cezvenin içine bir çay bardağı zeytinyağı katılıp, üzerine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış ıspanak eklendikten sonra, haşlanana kadar karıştırılıp, ıspanaklar dolamalı parmağın üzerine bir bezle sarılır. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir.
 8. Bir miktar taze damar otu iyice yıkanıp temizlenir ve ezilerek lapa haline getirildikten sonra dolamanın üzerine sarılır. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir.
 9. Küçük bir cezvenin içine bir bardağı su katılıp, üzerine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış kantaron çiçeği eklendikten sonra, lapa haline gelinceye kadar karıştırılıp, dolamalı parmağın üzerine sürülerek bir bezle sarılır. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir.
 10. Küçük bir cezvenin içine bir çay bardağı sirke katılıp, üzerine bir tatlı kaşığı havanda dövülerek toz haline getirilmiş keten tohumu eklendikten sonra, lapa haline gelinceye kadar karıştırılıp, dolamalı parmağın üzerine sürülerek bir bezle sarılır. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir.
 11. Küçük bir cezvenin içine bir çay  bardağı sirke katılıp, üzerine bir tatlı kaşığı kafuru eklendikten sonra, lapa haline gelinceye kadar karıştırılıp, dolamalı parmağın üzerine sürülerek biz bezle bağlanır. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.