DİZANTERİ

DİZANTERİ
Tanımı: İshalle birlikte, sümüksü madde ve kan atılması ve karında sancı veya rahatsızlık duygusunun bulunması halidir. Basilli dizanteri ve amipli dizanteri diye ikiye ayrılır.
Basilli dizanteri; başlangıçta ani olup, yaklaşık enfeksiyondan dört gün sonra başlar hafif şekilde, karında kolik tipi ağrı, ishal, kusma ve ateş vardır. Dışkılanacak maddenin yoksunluğundan dışkılama gereksinimi ve ıkınma görülür, ancak dışkı yerine sümüksü madde ve kan çıkar. Ağır enfeksiyonlarda  göz iltahabı ve nörit belirebilir ve bacak eklemlerinin sıvıyla dolması da mümkündür.
Amipli dizanteri; sinsi olup ishalin karakteri basilli dizanteriden farklıdır. Karın sancısı daha değişgen olup apandisit ağrısını andırabilir.
Nedenleri: Sağlıksız yaşam şartları, yemek pişirmede temizlik koşullarına uymamak, hastalıklı dışkıya bulaşmış sinekler, yaşam ortamına enfekte tozun girmiş olması gibi nedenlerle bulaşabilmektedir.
Öneriler: Yiyeceklerin bulunduğu yerlerde sağlık koşulllarına uyulmalı, eller temiz tutulmalı, yiyecekler sinek ve tozdan korunmalıdır. Bulaşmış hasta kişiler enterne edilmelidir.

 1. Ağır enfeksiyonlu vakalarda vücudun su ve tuz kaybını engellemek için bir su bardağı soğuk suyun içine iki çay kaşığı tuz katılıp içilir.
 2. İki saat aralıklarla bir diş sarımsak ezilerek ya da çiğnenerek yutulur.
 3. İki adet yumurta, bir çay kaşığı sofra tuzu ve yarım kahve fincanı limon suyu ile birlikte iyice karıştırıldıktan sonra içilir.
 4. Kabukları ve yaprakları dövülerek toz haline getirilmiş olan aylandız günde bir gram alınır. Zehirli olmasından ötürü doktor kontrolü ve tavsiyesinde kullanılması gerekmektedir.
 5. Bir litre suyun içine bir kilo muşmula kaynatılıp süzüldükten sonra hergün bir su bardağı arzuya göre tatlandırılarak içilir.
 6. Yarım litre suyun içine bir yemek kaşığı dövülerek toz haline getirilmiş olan çiçekli dişbudak katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek gün içinde aralıklarla tüketilir.
 7. Bir su bardağı kaynar suyun içine bir çay kaşığı aynısefa katılıp demlenmesi içn kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa içilir.
 8. Bir su bardağı soğuk suyun içine eğir kökü katılıp bir gece bekletildikten sonra gün içinde aralıklarla altı yudumda içilir. Aynısefa çayı ile birlikte içilirse daha etkili olacaktır.
 9. iki litre suyun içine yarımşar kilo elma ve helvacı kabağı ve bir yemek kaşığı vanilya tozu katılıp kaynatılmasının ardından gün boyunca aç kalarak üç öğün birer su bardağı içilir.
 10. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez içilir.
 11. Bir miktar ayva mikserde sıkılır ve elde edilen suyu içilir.
 12. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı kuşburnu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez içilir.
 13. Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kanarya otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez içilir.
 14. Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı mersin yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez içilir.
 15. Bir litre suyun içinde bir miktar üzüm yaprağı kaynatılıp süzüldükten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere yemeklerden önce içilir.
 16. Bir litre suyun içinde bir miktar lahana yaprağı kaynatılıp süzüldükten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere yemeklerden önce içilir.
 17. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı kaynana dili katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez içilir.
 18. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı ravend katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez içilir.
 19. Bir litre suyun içine birer çorba kaşığı kuru üzüm, semiz otu tohumu, anason ve sumak katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek sabahları aç karnına bie su bardağı içilir.
 20. Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış birer çorba kaşığı çilek kökü ve yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez içilir.
 21. Bir miktar mazı yaprağı iyice yıkanıp temizlendikten sonra mikserden geçirilerek sıkılıp elde edilen suyu içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.