DİŞ ETİ İLTAHABI

DİŞ ETİ İLTAHABI
Tanımı: (Jinjivit) Dişlerin bakımsızlığıyla oluşan iltahabik bir durumdur. Diş etleri kızarır, şişer ve fırçalama esnasında çok çabuk kanama yapar. Alvoeller piyore ya da  paradontal hastalığının diş eti iltahabından farklı olan yönü, bu hastalıklarda dişlerin dış etleriyle birleştiği yerde bir cerahat keseciğinin oluşmasıdır. Aslında bu hastalıkların esas tedavisi dişçiye aittir.
Nedenleri: Ağız ve diş sağlığına yeteri kadar önem verilmeyişidir.
Öneriler: Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı küçük pelin katılıp ılıyıncaya kadar beklendikten sonra günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere gargara yapılır.

 1. Bir fincan kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı papatya çiçeği katılıp ılıyıncaya kadar beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere gargara yapılır.
 2. Bir fincan kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı ebegümeci çiçeği katılıp ılıyıncaya kadar beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere gargara yapılır.
 3. Bir fincan kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı ada çayı katılıp ılıyıncaya kadar beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere gargara yapılır.
 4. Bir fincan kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı dövülerek toz haline getirilmiş menekşe kökü katılıp ılıyıncaya kadar beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere gargara yapılır.
 5. Bir fincan soğuk suyun içine bir çay kaşığı tentürdiyot katılıp karıştırıldıktan sonra günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere gargara yapılır.
 6. Bir fincan kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı sığırdili katılıp ılıyıncaya kadar beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere gargara yapılır.
 7. Bir fincan kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı ergeçsakalı katılıp ılıyıncaya kadar beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere gargara yapılır.
 8. Bir litre suyun içine birer kahve fincanı hünnap, mercimek, sinirli yaprak otu ve iki tutam böğürtlen yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere gargara yapılır.
 9. Bir finca kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı ebegümeci çiçeği katılıp ılıyıncaya kadar beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere gargara yapılır.
 10. Bir fincan soğuk suyun içine bir yemek kaşığı civanperçemi katılıp karıştırıldıktan sonra günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere gargara yapılır.
 11. Bir fincan soğuk suyun içine bir yemek kaşığı sofra tuzu katılıp karıştırıldıktan sonra günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere gargara yapılır.
 12. Bir fincan kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış taze incir yaprağı katılıp ılıyıncaya kadar beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere gargara yapılır.
 13. Bir fincan kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış sarı sumak yaprağı katılıp ılıyıncaya kadar beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere gargara yapılır.
 14. Bir fincan kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış enginer katılıp ılıyıncaya kadar beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere gargara yapılır.
 15. Bir litre suyun içine birer kahve fincanı ıhlamur, papatya çiçeği ve yarım kahve fincanı mürver çiçeği ile bir tatlı kaşığı anason katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere bir fincana bir yemek kaşığı limon suyu ilavesiyle içilir.
 16. İncir, portakal, limon, ayve, elma gibi meyveler ısırılarak yenilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.