DİL YARALARI

DİL YARALARI
Tanımı: Dilin ucunda ya da kenarlarında görülen yaralardır.
Nedenleri: Genllikle uçuktan, gripten veya çiğneme esnasında dil ısırmalarından dolayı oluşurlar. Bunun dışındaki yaralarda mutlaka uzman bir doktora görünmekte fayda vardır.
Öneriler: Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış taze sarı yoğurt otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

 1. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı taze sarı yoğurt otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp, gün içinde 6-7 defa gargara yapılarak kullanılır.
 2. Bir litre suyun içine bir kahve fincanı kırmızı mercimek ve bir kahve fincanı hünnap konulup beraber kaynatıldıktan sonra bir kahve fincanı dut şurubu veya dut pekmezi ilavesiyle birlikte yenilir.
 3. İki kahve fincanı kuru üzüm ve yarım fincan anason az bir su ile birlikte kaynatılıp iyice ezilerek lapa haline getirilip süzme bal ilavesiyle merhem kıvamına gelinceye kadar karıştırılır ve ağız içi yaralara sürülür.
 4. Havuç yapraklarıyla birlikte kaynatılıp süzülür ve soğuduktan sonra gargara yapılır.
 5. Birer tatlı kaşığı kuru üzüm suyu, gül suyu eritilmiş kitre suyu, yine eritilmiş kilermeni ve bir çay kaşığı baldıran suyu ağız içinde gargara yapılarak kullanılır. Baldıran zehirli olmasından ötürü yutulmaması gerekmektedir.
 6. Bir tas paça çorbası içilip üzerine kaymak yenildikten sonra bir adet çiğ yumurta ağız içinde iyice çalkalanarak yutulur.
 7. Kuru soğan ve kavun ağız içinde iyice çiğnenerek yenir.
 8. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş hardal tohumu ve mazı, sirke ile pişirilip elde edilen mayi ile gargara yapılır.
 9. Bir tatlı kaşığı sarıbahar, bir tatlı kaşığı şap dövülerek toz haline getirilip süzme bal ilavesiyle karıştırıldıktan sonra merhem gibi yaraların üzerine sürülür. Kısa bir süre sonra (10 dakika kadar) silinio tarifleri verilen gargaralardan biri yapılır.
 10. Kızılcık meyvesinin şurubu yapılıp gargara olarak kullanılır.
 11. Taze patlıcan kökü iyice dövülerek elde edilen suyu yaraların üzerine sürülür.
 12. Bir litre suyun içine 2 çorba kaşığı nar çiçeği eklenip kaynatıldıktan sonra süzülüp gargara yapılır.
 13. Bir litre suyun içine 2 çorba kaşığı zemberek otu eklenip kaynatıldıktan sonra süzülüp gargara yapılır.
 14. 100 gram karnıyarık tohumu bir litre su ile birlikte kaynatılıp soğuduktan sonra ağız içinde tutularak kullanılır.
 15. Bir litre suyun içine 100 gram böğürtlen yaprağı katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek gargara yapılır.
 16. Bir litre suyun içine 3/4 su bardağı arpa ve kuru üzüm, yarımşar kahve fincanı pamuk tohumu ve ayva çekirdeği bir tatlı kaşığı meyan kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç kez gargara yapılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.