DİL İLTAHABI (Glossit)

DİL İLTAHABI
Tanımı: (Glossit) Dilde çeşitli etkenlere bağlı olarak gelişen iltahabik durum.
Nedenler,: Aşırı sigara kullanımı, çok sıcak veya yakıcı yiyecekler, içecekler, çürük diş ve mikroplu diş etlerinden oluşur.
Öneriler: Yukarıda izah edilen nedenleri ortadan kaldırmak gerekmektedir.

  1. Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış taze sarı yoğurt otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekledikten sonra süzülerek içilir.
  2. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı taze sarı yoğurt otu katılıp kaynatılmasının ardından süzlüp gün içinde 6-7 defa gargara yapılarak kullanılır.
  3. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir su bardağı dolusu taze meyan kökü sapı katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp günde üç kez garagara yapılarak kullanılır.
  4. Bir litre suyun içine birer çorba kaşığı ada çayı ve menekşe kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp, bir bardak soğuk suyun içine bu kaynatılmış karışımdan iki çorba kaşığı ilave edilerek gargara yapılır.
  5. Bir miktar lahana yaprağı, iri bir baş soğan ve ham bir turunç miksere atılarak iyice ezildikten sonra elde edilen suyu ile gargara yapılır.
  6. Bir fincan kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış tere otu katılıp ılıdıktan sonra gargara yapılarak kullanılır.
  7. Bir litre suyun içine bir su bardağı ahududu çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek gün içinde aralıklarla gargara yapılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.