DERİNİN MANTAR HASTALIĞI

DERİNİN MANTAR HASTALIĞI
Tanımı: Bulaşıcı olup doğrudan temasla geçmektedir. Saçlı deride dahil, bedenin hemen hemen her yerinde enfekte olabilir. Ancak ayak parmaklarının arası hasta olduğu takdirde, bu durumun düzelmesi olanaksız gibidir.
Nedenleri: Bulaşacı olmasından ötürü okullar, yüzma havuzu, ev hayvanları ve hastalıklı kişinin giysileriyle bulaşabilir. Aşağıdaki öneriler genel olup bazı mantar türlerine iyi gelmeyebilir. Ancak deneme yanılma metoduyla tedaviyi sürdürmekte fayda vardır.
Öneriler: Çok sık giysi (ayakta ise) özellikle çorap değiştirmek, hava alır cinsten ayakkabıyla dolaşmak, günde iki kere kükürtlü sabunla yıkamak gibi önlemler faydalı olacaktır. İlaçları hem dıştan (haricen) hem de içten (dahilen) beraber kullanmakta fayda vardır.

 1. Elden geldiğince mantarlı bölgeyi kaşımamak ve hastalığın başka bölgelerede sirayet etmesini engellemektir.
 2. Kullanılan çamaşırların iyice yıkanmasının ardından durulama suyuna dezefenktan karıştırılarak durulanmalıdır.
 3. Temiz bir kabın içine 100 gram kadar vazelin, yarım kahve fincanı kükürt ve bu karışımı merhem haline getirecek kadar suyla birlikte karıştırılıp, söz konusu hastalıklı bölgeye günde iki kez sürülür.
 4. Bir litre suyun içine 100 gram kepek ve dövülerek toz haline getirilmiş bir tatlı kaşığı gülhatmi kökü katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek ılık halde söz konusu hastalıklı bölge yıkanıp kalan posası ise yıkanan bölgeye sürülür.
 5. Bir miktar toz haline getirilmiş beyaz haşhaş tohumu sirke ile karıştırılıp mayi haline getirildikten sonra söz konusu hastalıklı bölgeye sürülüp aradan bir saat geçtikten sonra yıkanır. Bu durum sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez tekrarlanır.
 6. Bir miktar sirkenin içine akşamdan bırakılan kuru erik taneleri ertesi gün sirkenin içinden alınarak bıçakla ikiye kesildikten sonra söz konusu hastalıklı bölgeye sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez sürülür.
 7. Bir miktar taze menekşe çiçeği iyice ezildikten sonra söz konusu hastalıklı bölgeye sürülür.
 8. Bir litre suyun içine iki adet pırasa doğranıp iyice kaynatıldıktan sonra elde edilen su ile söz konusu hastalıklı bölge sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkanır.
 9. Dövülerek toz haline getirilmiş bir tatlı kaşığı sakız leblebisi ve bir çay kaşığı sakız karıştırılıp sabahları kahvaltıdan önce yutulduktan sonra bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sinirli yaprak otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 10. Kabukları soyulmuş bir adet acı hıyar ezildikten sonra söz konusu hastalıklı bölgeye sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez sürülür.
 11. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı kişniş katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek elde edilen su ile söz konusu hastalıklı bölge sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkanır.
 12. Bir miktar defne yaprağı, dalları ve yemişleri bir arada kaynatılıp söz konusu hastalıklı bölge yıkanır.
 13. Bir litre suyun içine bir avuç börülce katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 14. Bir fincan kaynar suyun içine birer çay kaşığı şahtere otu ile helile katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklentikten sonra süzülerek içilir.
 15. Bir litre suyun içine bir tutam yulaf sapı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 16. Bir litre suyun içine bir tutam sığırkuyruğu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yarım kahve fincanı içilir.
 17. Bir litre suyun içine iki adet iri ve doğranmış patates katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 18. Bir kahve fincanı susam yağının içine yarım çay kaşığı sarısabır tozu katılıpiyice karıştırıldıktan sonra erik hoşafı ile birlikte içilir.
 19. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı demirhindi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez içilir.
 20. Bir miktar taze pelin iyice ezildikten sonra söz konusu hastalıklı bölgeye sürülür.
 21. Bir litre suyun içine bir avuç avşar otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu hastalıklı bölge yıkanır. Bitkinin zehirli olmasından ötürü dahilen kesinlikle kullanılmamalıdır.
You can leave a response, or trackback from your own site.