DERİ LEKELERİ VİTİLİGO

DERİ LEKELERİ
Tanımı: (Lökoderm) (Vitiligo) Deride geniş beyaz lekelerin belirmesidir.
Nedenleri: Genellikle dış etkenlere bağlı nedenlerden oluşurlar.
Öneriler: Bir litre suyun içine iyice yıkanarak temizlenmiş bir demet maydanoz atılıp kaynatılmasının ardından süzülür, kalan maydanoz posası iyice ezilerek bu suyun içine katılıp bir pamuk yardımıyla lekeler hergün silinir.

  1. Bir çorba kaşığı süzme bal ile bir çay kaşığı toz haline getirilmiş nışadır macun kıvamına gelinceye kadar karıştırılıp lekelerin üzerine sürülür.
  2. Lekeleri her sabah sıcak çayın içine batırılmış pamukla silmek gerekir.
  3. Bir litre kaynar suyun içine yarım kilo mısır unu katılıp iyice karıştırılır ve balçık kıvamına gelen karışım lekelerin üzerine sürülür.
  4. Katı pişirilmiş yumurtanın zarları lekelerin üzrine yumurtadan soyulduğu anda yapıştırılmalıdır.
  5. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş bir çay kaşığı baharlıtere tohumu bir çay bardağı soğuk suyla birlikte içilir.
  6. Bir miktar taze yoğurt otu iyice yıkanıp temizlenikten sonra ıslak durumda mikserden geçirilerek sıkılıp elde edilen mayi lekelerin üzerine sürülür.
  7. İki adet iri haşlanmış patates ezilip içine yarım litre oksijenli su katıldıktan sonra püre haline getirilip lekelerin üzerine sürülür. Bir saat kadar sonra karışım ılık limonlu su ile temizlenip zeytinyağına batırılmış pamuk ile yeniden silinir.
  8. Bir kahve kaşığı süzme bal ile bir tatlı kaşığı tarçın tozu karıştırılıp lekelerin üzerine sürülür.
You can leave a response, or trackback from your own site.