DERİ İLTAHABI

DERİ İLTAHABI
Tanımı: (Dermatit) Belli bir nedene bağlı olan iltahaplanmadır. Ancak bu iltahaplanmayı egzama gibi diğer deri hastalıklarından ayırmak gerekmektedir.
Nedenleri: Çeşitli nedenlere bağlı bulunmakla birlikte, deriyle temas eden maddelerin çeşitliliği; fiziksel tahriş olarak, deterjanlar, kuvvetli asit ve alkaliler, yağlar, sabunlar. Allerjik tahriş olarak, penisilin, çiçekler, bazı kumaşlar, kozmetikler ve boyalarla oluşur.
Öneriler: En önemli olanı deriyi tahriş ederek iltahaba neden olan maddenin saptanarak deriden uzaklaştırılmasıdır.

 1. Kesinlikle kaşımamak gerekmektedir, zira kaşınma ikincil bir enfeksiyona daha neden olabilmektedir.
 2. Bir litre suyun içine üç çorba kaşığı ebegümeci katılıp kısık ateşte kaynatıldıktan ve süzüldükten sonra bu mayiin içine batırılan gazlı bez ile söz konusu iltahaplı bölge sarılır.
 3. Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde bir defa içilir.
 4. Bir miktar taze çıban otu çiçek salkımlarının sapları yıkanıp kurumadan mikserden geçirilerek sıkılıp, elde edilen özsuyundan günde iki defa birer çay kaşığı alınır.
 5. Bir litre suyun içine üç çorba kaşığı çuha çiçeği kökü katılıp kaynatıldıktan ve süzüldükten sonra bu mayiin içine batırılan gazlı bez ile söz konusu iltahaplı bölge sarılır.
 6. Bir litre kaynar suyun içine ince kıyılmış dul avrat otu kökünden bir tatlı kaşığı katılıp bir gece bekletilir. Ertesinde elde edilen mayi ile söz konusu iltahaplı bölge yıkanır.
 7. Bir miktar körpe pelin yaprakları yıkanıp kurumadan mikserden geçirilerek sıkılıp, elde edilen özsuyundan günde iki defa birer çay kaşığı alınır.
 8. Bir su bardağı soğuk suyun içine iki tatlı kaşığı ince kıyılmış koyungözü katılıp sekiz saat bekletildikten sonra söz konusu iltahaplı bölge yıkanıp kalan posası ise kompres yapılarak kullanılır.
 9. Bir litre suyun içine üç çorba kaşığı hatmi çiçeği katılıp kısık ateşte kaynatıldıktan ve süzüldükten sonra bu mayiind içine batırılan gazlı bez ile söz konusu iltahaplı bölge sarılır.
 10. Bir litre suyun içine bir tutam ince kıyılmış huş ağacı yaprağı katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek söz konusu iltahaplı bölge yıkanıp kalan yaprak posası ise kompres yapılarak kullanılır.
 11. Bir litre suyun içine bir tutam ince kıyılmış labada katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek söz konusu iltahaplı bölge yıkanıp kalan yaprak posası ise kompres yapılarak kullanılır.
 12. Bir litre suyun içine ince kıyılmış üç çorba kaşığı lahana katılıp kaynatıldıktan sonra süzülüp elde edilen lahana posası iyice ezildikten sonra gazlı bez ile söz konusu iltahaplı bölge sarılır.
 13. Bir litre suyun içine 100 gram ince kıyılmıl sarı sumak katılıp kaynatıldıktan sonra soğuması beklenip, süzülerek söz konusu iltahaplı bölge yıkanıp kalan yaprak posası ise kompres yapılarak kullanılır.
 14. Bir litre suyun içine üç çorba kaşığı nişasta katılıp kısık ateşte kaynatıldıktan sonra bu mayiin içine batırılan gazlı bez ile söz konusu iltahaplı bölge sarılır.
 15. Bir miktar at kestanesı küçük küçük ufalandıktan sonra bir litre suyun içinde kaynatılıp süzülür. Ardından süzgeçte kalan parçalar bir havanın içinde iyice ezildikten sonra, tekrar suyun içine atılarak bir taşım daha kaynatılır ve tekrar süzülerek  elde edilen mayi ile söz konusu iltahaplı bölgeler yıkanır.
You can leave a response, or trackback from your own site.