DAMLA HASTALIĞI

DAMLA HASTALIĞI
Tanımı: Genellikle erkekte ve menopoz sonrası kadında görülebilen, başlıca el ve ayak başparmakları, parmaklar, dizler, el bilekleri, dirseklerde şişkinlik ve ağrıyla beliren bir hastalıktır. Ayak başparmağına ani gelen bir sancı, ardından kızarma ve parlak bir görünüm oluşur. Hasta kişide hafif steş yükselmesi ve iştahsızlık görülür.
Nedenleri: Genllikle kalıtsal olup, ancak, hastalık çok yiyen ve içen kimselerde görülmektedir. Kandaki ve idrardaki ürik asit yüksekliği bu hastalığın diğer nedenlerinden biridir. Zira beslenmesini yüksek proteinlerle sağlayan kişide ürik asit yükselmesi olacaktır. Konusunda uzman bir doktora danışmakta fayda vardır.
Öneriler: Bira, şarap gibi tüm alkollü içkilerden uzak durmak gerekmektedir.

 1. Böbrek, beyin, karaciğer gibi sakatatların, balık konservesi, ıspanak, çilek yenmemesine özellikle dikkat edilmelidir. Tüm kırmızı etlerden uzak durulmalıdır.
 2. Bol bol sıvı gıda tüketilmelidir. Zira sıvı gıda böbreğin ürik asit atımını arttırır.
 3. Bir su bardağı kaynar suyun içine bir kaşığı atkuyruğu otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine birer çay kaşığı çıban otu ve kereviz kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 5. Taze ve yeni çiçek açmış çıban otu ince kıyılıp ağzı geniş bir şişenin boğazına kadar doldurulur, üzerine ağzına kadar konyak eklenip sıkıca kapatıldıktan sonra güneş görebileceği veya sıcak bir yerde iki hafta bekletildikten sonra haricen hastalıklı bölgeye masaj yapılarak sürülür.
 6. Taze ve yeni çiçek açmış çıban otu ince kıyılmış ağzı geniş bir şişenin boğazına kadar doldurulur, üzerine ağzına kadar konyak eklenip sıkıca kapatıldıktan sonra güneş görebileceği veya sıcak bir yerde iki hafta bekletildikten sonra az suyun içine 10-15 gram katılıp ağrılı hallerde içilir.
 7. Yarım litre saf alkolün içine bir çorba kepçesi kurutulmuş ve havanda dövülerek toz haline getirilmiş ay çiçeği yaprağı katılıp, içinde bulundukları kap sıcak bir suyun içine bırakıldıktan bir müddet sonra süzülerek, içine batırılarak olan temiz bir tülbent söz konusu hastalıklı bölgeye sarılır.
 8. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı çuha çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez içilir.
 9. Bir fincan soğuk suyun içinebir çay kaşığı eğir kökü katılıp bir gece bekletildikten sonra süzülüp, fincan sıcak bir suyun içine ılıması için bırakıldıktan sonra içilir.
 10. İyice yıkanarak temizlenmiş olan taze kara hindiba çiçek saplarından günde 5-10 tane yenilebilir.
 11. Bir kilo kadar iyice yıkanmış,temizlenmiş ısırgan otu yaprakları, kökü ve sapları beş litre suyun içinde yarım gün bekletildikten sonra kaynatılıp ılımasına müreakip, otlar içinden alınmadan söz konusu hastalıklı banyo yaptırılır. Bitkiler ve su yeniden ısıtılarak 2-3 defa daha kullanılabilir.
 12. Bir çay fincanı sıcak suyun içine 2-3 damla zeytinyağı ve iyice dövülerek toz haline getirilmiş tıbbi karakafes otu karışımı lapa haline getirecek kadar eklendikten sonra sıcak halde bir tülbentin üzerine dökülerek söz konusu hastalıklı bölgeye bağlanır.
 13. Bir litre suyun içine bir çay bardağı keten tohumu katılıp suyun buharlaşmasıyla lapa haline gelene kadar kaynatılıp üzerine yarım çay bardağı hardal tozu eklenip iyice karıştırıldıktan sonra söz konusu hastalıklı bölgenin üzerine iki gazlı bezin arasında bağlanır. Bu işlem üç günde bir tekrarlanır.
 14. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı kurtpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra sabah kahvaltıdan önce olmak üzere günde bir kez içilir. Müzmin ishal şikayeti olanların kullanmaları tavsiye edilmez.
 15. Bir litre suyun içine bir çay fincanı devekulağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı alınır.
 16. Bir miktar yıkanmış ve temizlenmiş hafif nemli taze veba otu yaprakları iyice ezilip söz konusu hastalıklı bölgenin üzerine bağlanır. Aralıklarla değiştirilir. Bu işlem haftada iki kez tekrarlanır.
 17. Mikserde ayrı ayrı sıkılarak elde edilecek olan birer çay fincanı kereviz, havuç ve domates suyu süzüldükten sonra birbirlerine karıştırarak sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez içilir.
 18. Söz konusu hastalıklı bölgenin üzerine yumuşak ve yağlı bir beyaz peynir ezilerek sürülür. Ağrı geçene kadar kısa aralıklarla yenilenir.
 19. Bir bardak sıcak suyun içine 3/4 oranında granül sabun katılıp eridikten sonra söz konusu hastalıklı bölgenin üzerine sürülür. Kurudukça yeniden sürülür.
 20. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı peygamber çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra gün içinde aralıklarla içilir.
 21. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir miktar sedef otu yeteri miktarda süzme bal ile karıştırılıpmacun haline getirildikten sonra söz konusu hastaıklı bölgenin üzerine sürülür.
 22. Bir litre suyun içine bir çay fincanı yer palamudu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı alınır.
 23. Bir kilo kadar iyice yıkanmıi, temizlenmiş melek otu yaprakları, kökü ve sapları beş litre suyun içinde yarım gün bekletikdikten sonra kaynatılıp ılımasına müteakip, otlar içinden alınmadan söz konusu hastalıklı bölgeye banyo yatırılır. Bitkiler ve su yeniden ısıtılarak 2-3 defa daha kullanılabilir.
 24. Bir litre suyun içine bir tutam ince kıyılmış huş ağacı yaprağı katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek söz konusu hastalıklı bölge yıkanıp kalan yaprak posası ise kompres yapılarak kullanılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.