DAMAR SERTLİĞİ

DAMAR SERTLİĞİ
Tanımı: (Arterioskleroz) Atardamarların çeperindeki media tabakasının (damar çeperindeki üç tabakanın ortada lanı) kalınlaşmasıdır.
Nedenleri: Kalınlaşan kısımda yağlı bir maddenin birikmesi neden olur. Bu durumda; damar çeperinin esnekliğini kaybedip ve boşluğunun daralması nedeniyle kanın damarlardan geçişi gittikçe güçleşmektedir.
Öneriler: Bu hastalıktan şikayetçi olan kişilerin kesinlikle sigaradan uzak durmaları, kollestrolü az olan bir diyet uygulamaları ve sosyal hayatlarında düzenli bir yaşam sürmeleri gerekmektedir.

 1. Ağzı geniş olan bir şişenin boğazına kadar, ince kıyılmış ayı sarımsağı doldurulup, üzerine ağzına kadar konyak döküldükten sonra iki hafta boyunca güneş görebilecek veya sıcak bir yerde bekletilip, gerektiğinde çalkalanarak günde dört kez az suyun içine 10-15 damla damlatılarak kullanılır.
 2. Tüm bir mandalina kabuğuyla birlikte mikserin içine atılıp iyice ezildikten sonra süzülerek elde edilen suyu içilir.
 3. Bir miktar havuç veya turp rendelenerek veya mikserden geçirilerek suyu elde edilir ve günde üç kere birer çay bardağı içilir.
 4. Bir adet iri patates çiğ olarak rendelenir veya mikserden geçirilerek suyu elde edilir ve günde bir çay bardağı kahvaltıdan önce içilir.
 5. Bir litre suyun içine bol miktarda pazı otu katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı yemeklerden önce içilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze çıban otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra sabah ve akşam olmak üzere günde iki fincan içilir.
 7. Bir litre suyun içine bir çay bardağı hünnap ve yarım kahve fincanı kekik katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek sabah ve akşam olmak üzere günde iki fincan içilir.
 8. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ökse otu katılıp demlenmesi için bir gece bekletildikten sonra fincan sıcak suyun içine konularak hafifçe ısıtılıp sabah ve akşam olmak üzere günde iki fincan içilir. Fazla hazırlanıp termosta saklanabilir.
 9. Bir fincan kaynar suyun içine dövülerek iyice ezilmiş bir tatlı kaşığı karadiken meyvesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra gün içinde aralıklarla yudumlayarak içilir.
 10. Akşamları içilecek olan bir duble (3 cl.) kaliteli viski faydalı olacaktır.
 11. Bir litre suyun içine 250 gram kadar kuru erik veya kuru üzüm katılıp kaynatıldıktan sonra yemek aralarında birer su bardağı içilir.
 12. Bir litre suyun içine bir çay bardağı kaynatılmış nohut, birer tatlı kaşığı dövülerek toz haline getirilmiş rezene tohumu, anason ve acı badem katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 13. Sabahları kahvaltıda çay yerine kant (limonlu sıcak su) içilir.
 14. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ufalanmış bir çay kaşığı papatya çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 15. Bir litre suyun içine havanda dövülmek suretiyle birbirine iyice karıştırılan akdiken bitkisinin tümü (meyveleri de dahil) katılıp üzerine şeker ilavesiyle şurup haline getirildikten sonra süzülerek günde üç kere yemeklerden önce birer çay fincanı içilir.
 16. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı şahtere otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı alınır.
 17. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı kantoron katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla içilir.
 18. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı karabaş otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün aç karnına birer çorba kaşığı içilir.
 19. Bir litre suyun içine bir avuç kadar kiraz sapı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yarımşar çay bardağı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.