DALAK HASTALIKLARI

DALAK HASTALIKLARI
Tanımı: Fonksiyonu doğrudan kanla ilgili olan dalak organımız bazıbulaşıcı hastalıklar (tifo, sıtma) veya anemi gibi rahatsızlıklar nedeniyle hastalanabilir. Bazı vakalarda dalağın alınması (ufak çocuklar dışında) ameliyatı, uzun süreli bozukluklar bırakmaz.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı koyun otu yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra sabah ve akşam olmak üzere günde iki fincan içilir.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ısırgan otu yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra sabah ve akşam olmak üzere günde iki fincan içilir.
 3. Bir litre suyun içine ince kıyılarak harman edilmiş ikişer çorba kaşığı hindiba kökü, çıban otu birer çay kaşığı isse yabani hindiba ve inci çiçeği katılıp süzüldükten sonra sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere iki fincan şekersiz olarak içilir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı balık otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek, günde üç kez tekrarlamak suretiyle içilir.
 5. Bir litre suyun içine havanda dövülmek suretiyle birbirine iyice karıştırılan akdiken bitkisinin tümü (meyveleri de dahil) katılıp üzerine şeker ilavesiyle şurup haline getirildikten sonra süzülerek günde üç kere yemeklerden önce birer çay fincanı içilir.
 6. Taze ballıbaba bitkisinin çiçekleri ve çiçek uçlarının ezilmek suretiyle suyu çıkartılıp günde bir fincan içilir.
 7. Bir fincan kaynar suyun içine yarımşar çay kaşığı kekik, karabaş otu ve sinameki katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekledikten sonra sabah ve akşam tekrarlamak suretiyle günde iki kez içilir.
 8. Bir litre suyun içine bol miktarda pazı otu katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı yemeklerden önce içilir.
 9. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesinin ardından süzülüp bir çay kaşığı sirke ilavesiyle günde üç kez tekrarlamak suretiyle içilir.
 10. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı kereviz tohumu, katran köpüğü ve hindistan cevizi tozu iyice karıştırıldıktan sonra bu karışımı macun haline getirecek kadar gülsuyu ilave edilip, üç öğüne böldükten sonra her bir parça yemeklerden önce bal şerbeti ile birlikte içilir.
 11. Bir litre suyun içine 250 gram çekirdeksiz kuru üzüm ve arzuya göre toz şeker katılıp kaynatılmasının ardından günde üç su bardağı yemek aralarında içilir.
 12. Bir miktar lahana yaprağı kaynatıldıktan sonra süzülüp, yaprakları ince ince kıyılıp sirke ilavesiyle salata olarak yenir.
 13. Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı biberiye katılıp soğuduktan sonra süzülerek gün içinde aralıklarla tüketilir.
 14. Büyükçe bir tencerenin içinde bol miktarda ilikli sığır kemiği kaynatılıp yemeklerden önce birer çorba kasesi içilir.
 15. Bir su bardağı kaynar suyun içine yarımşar çay kaşığı kekik, tarçın, karanfil, sahlep ve bir çorba kaşığı süt ile bir tatlı kaşığı toz şeker katılıp karıştırıldıkran sonra süzülerek sabah ve akşam olmak üzeregünde iki bardak ılık halde içilir.
 16. Rendelenerek toz haline getirilmiş bir çay kaşığı hindistan cevizi bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp günde üç defa yutulur.
 17. Bir fincan kaynar suyun içine havanda dövülmek suretiyle toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı menekşe kökü ve bir tatlı kaşığı süzme bal katılıp karıştırılır ve demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek sabahları kahvaltıdan önce içilir.
 18. Bir litre suyun içine minik minik doğranmış bir çorba kepçesi kereviz katılıp, kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün yemeklerden önce birer çay fincnaı içilir.
 19. Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı andız kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç kez tekrarlamak suretiyle içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.