CÜZZAM

CÜZZAM
Tanımı: (Lepra) Özellikle Çin Hindi’nde ve Güney Afrika’da olmak üzere bütün dünyada yaygın olan bir hastalıktır. Avrupa ortaçağında en korkunç hastalık olarak kabul edilirdi. İki tiptir; nödüler ve nöraldır.
Türkiye’de bu hastalık için eskiden beri özel bakım yerleri yapılmıştır ve bunlara miskinhane adı verilmiştir. Bundan dolayıdır ki cüzzam hastalığı halk arasında miskin hastalığı adını almıştır.
Nedenleri: Verem mikrobuna benzeyen bir tür mikroptur. Bilinenin aksine hastalık fazla bulaşıcı olmayıp hastayı tecrit etmek gerekmez. Ancak hastalık kontrol altına alınana kadar cüzzamlı bir ailenin sağlıklı çocuklarını ayırmakta yarar vardır.
Öneriler: Bir fincan ılık zeytinyağının içine bir tatlı kaşığı kadar saf tuzsuz tereyağı katılıp, ılık zeytinyağının içinde erimesinin ardından sabahları aç karnına içilir.

  1. Bir litre suyun içine birer tatlı kaşığı sarı helile, yarım su bardağı kuru üzüm, bir çay kaşığı anason katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde ikişer çay fincanı içilir.
  2. Kırmızımtırak şişlikler tuzsuz tereyağı ile ovulup güneşe karşı oturulur.
  3. Kırmızımtırak şişliklere acı kavun suyu sürülür.
You can leave a response, or trackback from your own site.