ÇÜRÜK

ÇÜRÜK
Tanımı: Zedelenmiş kan damarlarından kanın çevredeki dokuya yayılmasıyla derinin rengini değiştirip ilk kızarıklığa, sonra siyah-mor renge ve kandaki boya maddelerinin yıkımıyla da bu renk sarıya dönüşür.
Nedenleri: Çürükler darbeye bağlı oluşup genellikle ağrılıdır. Ancak ağrının dayanılmaz olduğu durumlarda, çürüğün altında kırık gibi başka olayların bulunabileceği akla getirilip uzman bir doktora danışmakta fayda vardır.
Öneriler: Darbe alındığı anda derinin çürmesi engellenmek için buz kompresi yapmak faydalı olacaktır.

  1. Bir miktar ekmek içi çiğnenip darbe alınan yerin üzerine konulur. Bu durum ekmek içi yerine nişasta unu lapa haline getirilip de uygulanabilir.
  2. Bir miktar çiğ sığır eti darbe alınan yerin üzerine konulur.
  3. Ağzı geniş bir şişenin içine boğazına kadar ince kıyılmış aynısefa çiçeği doldurulup, ardından ağzına kadar konyak katılıp, hava almayacak bir şekilde kapatıldıktan sonra, güneş görebilecek bir yerde iki hafta boyunca tutulur. Gerektiğinde kanatılmış su ile inceltilerek çürüğün üzerine kompres yapılmak suretiyle kullanılır.
  4. Bir miktar tıbbi karakafes otu yıkanıp temizlendikten sonra nemli bir halde havanda dövülerek çürüğün üzerine konulur.
You can leave a response, or trackback from your own site.