ÇOCUK FELCİ

ÇOCUK FELCİ
Tanımı: (Poliyomiyelit) Sinir sisteminin felçle sonuşlanabilen bir hastalığıdır.
Nedenleri: Omuriliğin ön boynuz hücrelerinin ve motor kafa sinir çekirdeklerinin virüs enfeksiyonudur. Hastalık ağız ve burun yoluyla su ve yiyecek maddelerinin lağımla bulaşöasıyla ve sineklerin enfekte maddeyi taşımasıyla yayılır.
En hafif durumda kişide boğaz ağrısı, hafif ateş, yorgunluk ve baş ağrısı şeklinde ortaya çıkar. Ağır durumlarda ise ensede sertlik ve ağrı vardır. Hastalığın tam teşekülü 4 ve 5. günlerde felçle görülür ve felç 36 saatte tamamlanır. Genellikle kollar ve bacaklarda görülür. Kafa sinirlerinin etkilendiği durumlarda yutma, konuşma ve öksürme de mümkün olmaz.
Hastalıktan korunma ağız yoluyla aşı; ilk doz bebek altı aylık olmadan önce, ikinci doz iki ay sonra ve üçüncü doz ise ikinci dozdan altı ay sonra verilir. Bundan sonra aşılar ise 5 ve 15. yaşlarda olur.
Çocuk felci hastaları diğer kişilerden enterne edilmeli ve bunlara bulaşmış kişilerin ise üç hafta süreyle çocuklarda uzak durmaları gerekmektedir. Salgın halinde ise genel sağlık koşulları uygulanmalıdır.
Hastalıktan şüphe edilmesi durumunda hasta dinlendirilmeli, kasların gerilmemesine dikkat edilmeli, gerektiğinde suni solunum yollarına başvurulmalıdır.
İlk ay içinde kasılmaya başlayan kasların iyileşmesi olasılığı fazla olup, fizikoterapiye önem verilmelidir. Hastaların çoğu iyileşmekle beraber hastalığın izini erimiş ve geceleri kramplar beliren kaslar halinde taşırlar.

You can leave a response, or trackback from your own site.