ÇIBANLAR

ÇIBANLAR
Tanımı: Derideki terbezlerinin veya kıl keselerinin enfeksiyonlarıdır.
Nedenleri: Ter bezleri veya kıl keselerine giren bir tür mikro-organizma (stafilokoklar) neden olur. Çıbanlar gruplar halinde veya tek tek birbirini izlercesine ortaya çıkabilirler. Çıban sıkmak, onunla oynamak çok yanlış bir harekettir.
Öneriler: Bir miktar taze nane bir çay kaşığı gliserinle birlikte dövülüp çıbanın üzerine sürüldükten sonra gazlı bezle sarılır.

 1. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı zeytin çekirdeği çıbanın üzerine serpilip gazlı bezle sarılır.
 2. Bir miktar taze aslanpençesi yıkanıp temizlendikten sonra bir havanın içinde iyice ezilip çıbanın üzerine sürülerek gazlı bezle sarılır.
 3. Bir su bardağı kaynatılmamış süte yarım su bardağı kadar granül sabun katılıp 30 dakika kadar bekletildikten sonra, bardak kaynar bir suyun içine bırakılıp sabun eritilene kadar iyice karıştırılır. Elde edilen mayi çıbanın üzerine sürülerek gazlı bezle sarılır.
 4. Bir bardak suyun içine bir çay kaşığı sarı ballıbaba katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek suyun içine batırılacak pamukla çıbanı üzerine kompres yapılır.
 5. Bir miktar tahin helvası ezilip içine yumurta akı döküldükten sonra iyice karıştırılarak çıbanın üzerine sürülüp gazlı bir bezle bağlanır.
 6. Bir miktar taze ekşi yonca temzilendikten sonra ıslak halde havanda dövülüp çıbanın üzerine sürülerek gazlı bezle sarılır.
 7. Yarım litre suyun içine bir çorba kaşığı lavanta çiçeği ve havanda dövülerek toz haline getirilmiş bir tatlı kaşığı ardıç tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek, sıcak suyuyla çıbana kompres yapılır ve kalan posası için çıbanın üzerine bırakılıp gazlı bezle sarılır.
 8. Bir miktar taze ayı sarımsağı (özellikle taze soğancıkları) yıkanıp temizlendikten sonra ıslak halde havanda dövülüp çıbanın üzerine sürülerek gazlı bezle sarılır.
 9. Bir bardak sütün içine bir incirin yarısı katılıp kaynatıldıktan sonra çıbanın üzerine bırakılıp gazlı bezle sarılır.
 10. Bir miktar arpa unu ile süzme bal karıştırılıp çıbanın üzerine sürülüp gazlı bezle bağlanır.
 11. Kızdırılmış zeytinyağının içine lahan yaprağı bırakılıp yumuşamasının ardından çıbanın üzerine koyup gazlı bezle sarılır.
 12. Bir miktar taze kokulu yapışkan otu yıkanıp temzilendikten sonra ıslak halde havanda dövülüp çıbanın üzerine sürülerek gazlı bezle sarılır.
 13. Ağızda çiğnenmiş maydanoz çıbanın üzerine bırakılıp gazlı bezle sarılır.
 14. Bir miktar ısırgan otu tohumu havanda dövülerek toz haline getirildikten sonra çıbanın üzerine serpilip gazlı bezle sarılır.
 15. Bir miktar ısırgan otu sirke ile birlikte kaynatılıp süzülmesinin ardından kalan posası çıbanın üzerine sürülüp gazlı bezle bağlanır.
 16. Bir miktar taze çiriş otu yıkanıp temizlendikten sonra ıslak halde havanda dövülüp çıbanın üzerine sürülerek gazlı bezle sarılır.
 17. Havanda dövülmüş bir kahve kaşığı karasakız ile bir kahve kaşığı balmumu birbirine iyice karıştırıldıktan sonra çıbanın üzerine sarılıp gazlı bezle sarılır.
 18. Bir miktar hindiba haşlandıktan sonra sıkılıp posası sıcak halde çıbanın üzerine bırakılıp gazlı bezle sarılır.
 19. Bir miktar iyice ufalanmış sarı sumak yaprağı haşlandıktan sonra suyuna batırılacak bir pamukla sıcak kompres yapılıp kalan posası ise sıcak halde çıbanın üzerine bırakılıp gazlı bezle sarılır.
 20. Bir miktar kırkdamar otu çıbanın üzerine bırakılıp gazlı bezle sarılır.
 21. Bir miktar atkuyruğu haşlandıktan sonra sıkılıp, posası sıcak halde çıbanın üzerine bırakılıp gazlı bezle sarılır.
 22. Bir miktar taze kırmızı kantoron yıkanıp temizlendikten sonra ıslak halde havanda dövülüp çıbanın üzerine sürülerek gazlı bezle sarılır.
 23. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı keten tohumu bir çay kaşığı süzme bal ile karıştırılıp çıbanın üzerine sürüldükten sonra bir sargı bezi ile bağlanır.
 24. Kabukları soyulmuş küçük bir soğan sıcak külde pişirilip ilk katı soyulduktan sonra ortadan ikiye kesilerek bir yarısı çıbanın üzerine bırakılıp gazlı bezle sarılır.
 25. Bir kahve fincanı haşlanmış suyun içine yarım kahve fincanı kepek katılıp karıştırılarak ılımasının ardından çıbanın üzerine sürülüp gazlı bezle bağlanır.
 26. Sirke şişesinin dibinde kalan sirke tortusu çıbanın üzerine sürülüp gazlı bezle bağlanır.
You can leave a response, or trackback from your own site.