ÇARPINTI

ÇARPINTI
Tanımı: (Palpitasyon) Kalbin kuvvetli veya düzensiz atması sonucu kişinin kalp atışlarının farkına varması durumudur.
Nedenleri: Genellikle ne kalpte bir hastalık, ne de çay, kahve, alkol, tütün ve aşırılık etkisi etkisi vardır. Vakaların çoğ endişe belirtisidir. Dolayısıyla tedavi endişenin tedavisidir. Ancak yine de bir uzman doktora görünmekte fayda vardır.
Öneriler: Çarpıntının gelmesiyle birlikte bir bardak kaynar suyun içine bir çay kaşığı nane, yarımşar çay kaşığı anason ve kimyon katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp bir çay kaşığı limon suyu ilavesiyle içilir.

  1. Çarpıntının gelmesiyle birlikte bir litre suyun içine bir çorba kaşığı oğul otu, iki çorba kaşığı ayva çiçeği katılıp kaynatılmasından sonra süzülüp bir çay bardağı içilir.
  2. Çarpıntının gelmesiyle birlikte bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı nane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra içilir.
  3. Çarpıntının gelmesiyle birlikte bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra içilir.
  4. Çarpıntının gelmesiyle birlikte, bir su bardağı kaynar suyun içine birer çay kaşığı anason ve papatya çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp içilir.
  5. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş bir tatlı kaşığı çörek otu bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp çarpıntının gelmesiyle birlikte bir yemek kaşığı yutulur.
  6. Çarpıntının gelmesiyle birlikte, bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kişniş katılıp kısa bir süre demlenmesi için beklendikten sonra süzülüp içilir.
  7. Çarpıntının gelmesiyle birlite, bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı lavanta çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp içilir.
  8. Çarpıntının gelmesiyle birlikte, bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı kedi otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
  9. Çarpıntının gelmesiyle birlikte, bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı söğüt yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp tatlandırmak amacıyla bir çay kaşığı süzme bal eklenerek içilir.
  10. Çarpıntının gelmesiyle birlikte bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir tatlı kaşığı portakal kabuğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.