BURUN KANAMASI

BURUN KANAMASI
Tanımı: (Epistaksis) Çeşitli nedenlere dayanan, ancak bazen nedensiz de olabilen ve burun boşluklarından kan gelmesiyle ortaya çıkan bir durumdur.
Nedenleri: Nezle, burun karıştırmak, burundaki yabancı cisimler, yetişkinlerde burun tümörleri, yüksek kan basıncı gibi nedenler burun kanamasını oluşturabilirler. Aşağıdaki önerilere rağmen burundaki kanamanın durmaması halinde ve özellikle hasta, yaşlı ve yüksek tansiyonlu ise mutlaka bir doktora başvurmak gerekmektedir.
Öneriler: Buruna soğuk kompres uygulamak ve hastayı yatırıp sümkürmesini önlemek.

 1. Buruna gazlı bezle veya pamukla tampon yapmak.
 2. Burun deliklerini on dakika kadar sıkılı tutmak.
 3. Tuz ile su karıştırılıp buruna çekilir.
 4. Bir miktar kimyon, sirke ile sulandırılıp bu suyun içine batırılan pamuk buruna tampon yapılır.
 5. Burun kemerinin üzerine ve ense köküne buz kompresi yapmak. Ancak bu durumda boyun damarlarında tıkanıklık olmamalı, boyun çevresinin giyim kısımlarını gevşeterek yapılmalıdır.
 6. Bir kahve fincanı soğuk suyun içine bir tatlı kaşığı atkuyruğu katılıp bitkinin kendini suya salmasından sonra tampon yapılacak kadar pamuk bu suyla ıslatılıp sıkılmadan buruna konulur. Ayrıca bir fincan kaynar suyun içine bir ay kaşığı atkuyruğu katılıp demlenmesinin ardından süzülerek içilir.
 7. Bir kahve fincanı soğuk suyun içine bir tatlı kaşığı çoban çantası katılıp bitkinin kendini suya salmasından sonra tampon yapılacak kadar pamuk bu suyla ıslatılıp sıkılmadan buruna konulur. Ayrıca bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı çoban çantası katılıp demlenmesinin ardından süzülerek içilir.
 8. Bir fincan soğuk suyun içine bir çay kaşığı ökse otu katılıp sekiz saat bekletildikten sonra gerektiğinde soğuk olarak birer çay kaşığı buruna çekilir.
 9. Bir miktar ebegümeci su ile birlikte kaynatılıp buharı solunur.
 10. Bir kahve fincanı soğuk suyun içine bir tatlı kaşığı civanperçemi katılıp bitkinin kendini suya  salmasından sonra tampon yapılacak kadar pamuk bu suyla ıslatılıp sıkılmadan buruna konulur.
 11. Bir kahve fincanı soğuk suyun içine bir tatlı kaşığı ısırgan otu katılıp bitkinin kendini suya salmasından sonra tampon yapılacak kadar pamuk bu suyla ıslatılıp sıkılmadan buruna konulur.
 12. Az miktarda taze aslanpençesinin ezilmek suretiyle çıkartılan özsuyu bir damla buruna damlatılır.
 13. Genç bir incir dalının kabuğu ayrılıp temiz bir tırnak törpüsüyle toz haline getirildikten sonra elde edilen toz kanayan burun deliğine konulur.
 14. Bir miktar hasır otu dövülerek toz haline getirildikten sonra elde edilen toz kanayan burun deliğine konulur.
 15. Bir miktar kâfuru dövülerek toz haline getirildikten sonra elde edilen toz kanayan burun deliğine enfiye gibi çekilir.
 16. Bir miktar günlük dövülerek toz haline getirildikten sonra elde edilen toz kanayan burun deliğine enfiye gibi çekilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.