BRONŞ İLTAHABI

BRONŞ İLTAHABI
Tanımı: (Bronşit) Akut veya kronik şekilleri olan ve çeşitli bakterilerin neden olduğu bir göğüs hastalığıdır.
Nedenleri: Akut Bronşit: Genellikle basit bir nezleden veya gripten sonra bazen kızamığın bir komplikasyonu olarak da ortaya çıkar. İlk etapta soluk borusu iltahaplanır, ardından bronşlara hatta akciğer dokusuna kadar yayılabilir ve bu son durumda da akciğer ve hava yollarının iltahabı ortaya çıkar. Genellikle çok kolay teşhisi konulur.
Ağrılı ancak balgazmsız öksürük, baş ağrısı, takatsizlik ardından balgam tükürme, ağrısız öksürük şeklinde görülür.
Kronik Bronşit: Genellikle orta ve ileri yaşlarda görülen tedavi edilmezse sonucu amfizem ve kalp hastalığı olabilir.
Solunum güçlüğü, hırıltılı solunum, geceleri artan öksürük şeklinde görülür.
Öneriler: Hasta kişinin, soğuk hava, soğuk yiyecekler, sigara ve sigara dumanı, havasız ve tozlu ortamlar, cereyan, sisli havalar gibi kendisine zarar verebilecek ortamlardan mutlaka kaçınması gerekmektedir.

 1. Sıcak su buharının solunması oldukça faydalı olacaktır.
 2. Kaynatılmış suyun içine menthol katılıp kısık ateşte buharı buharı solunur.
 3. Bir çay fincanı sıcak suyun içine bir çay kaşığı kavrulmuş ve havanda dövülerek toz haline getirilmiş çitlembik katılıp içilir. Günde üç kez tekrarlanmalıdır.
 4. Yarım bardak saf alkolün içine bir çay kaşığı kadar kâfuru katılıp iremesinin ardından göğüse yedirilerek sürülür.
 5. Bir su bardağı kaynar suyun içine birer çay kaşığı kekik, sinir otu ve yarım çay kaşığı kadar nöbet şekeri ilave edildikten sonra iyice karıştırılarak, demlenmesi için kısa bir süre beklenip, limon sıkılarak içilir. Bu karışım her öğün taze hazırlanıp günde üç kez içilir.
 6. Bir litre suyun içine ince kıyılmış iki çorba kaşığı mersin yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek birer çay fincanı içilir.
 7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine birer çay kaşığı öksürük otu ve süzme bal katılıp karıştırılarak demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 8. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı sığırkuyruğu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde birer çay fincanı içilir.
 9. Bir litre suyun içine iki çora kaşığı öksürük otu katılıp buharı solunur. Günde 3-4 kez tekrarlanır.
 10. Yarım litre soğuk suyun içine üç çay kaşığı ebegümeci katılıp bir gece bekletildikten sonra, kullanım esnasında kaynar suyun içinde ısıtılıp günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 11. Bir litre suyun içine birer tatlı kaşığı sinir otu, çıban otu yine birer tatlı kaşığı ince kıyılmış ciğer otu, çksürük otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek sabah ve akşam lmak üzere birer çay fincanı içilir.
 12. Bir litre soğuk (oda ısısı) suyun içine ince kıyılmış bir kahve fincanı tıbbi hatmi (çiçek ve yaprakları köküne oranla daha az kullanılmalı) katılıp iki saat bekletildikten sonra süzülüp arzuya göre tatlandırılarak iki saat aralıklarla birer çorba kaşığı alınır.
 13. Bir su bardağı kaynar suyun içine 2 çay kaşığı kedi ayağı katılıp soğumasının ardından süzülerek her saat başı bir çay kaşığı kullanılır.
 14. Bir litre suyun içine bir su bardağı taze kara pelin katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp kalan bitki göğüs üzerine kompres olarak yerleştirilir.
 15. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan iki kahve fincanı hardal tohumu ılık suyla yavaş yavaş karıştırarak lapa haline getirilip göğse sürülür. Lapa sürülmesinin ardından 15-20 dakika sonra temizlenmelidir.
 16. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan iki kahve fincanı keten tohumu ılık suyla yavaş yavaş karıştırarak lapa haline getirilip göğse sürülür. Yine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan kahve iki kahve fincanı hardal tohumu toz halinde bu lapanın üzerine serpilip sarılır.
 17. Siyah turp rendelenerek veya mikser yardımıyla suyu çıkartılır. Günde üç öğün aç karnına bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle yarımşar çay bardağı içilir.
 18. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir tatlı kaşığı izlanda yosunu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra gün içinde aralıklarla tüketilir.
 19. Bir litre suyun içine bir tatlı kaşığı kekik, tarçın, dövülerek toz haline getirilmiş yine bir tatlı kaşığı karanfil, ince kıyılmış bir tatlı kaşığı okaliptüs yaprağı ve yarım limon sıkılıp kaynatıldıktan sonra szülerek günde üç öğün birer kahve fincanı içilir.
 20. Bir bardak şalgam suyuna bir yemek kaşığı süzme bal ilave edilip karıştırıldıktan sonra kaynar bir suyun içine bırakılıp ılıdığı zaman içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.