BOĞMACA

BOĞMACA
Tanımı: (Pentussis) İki tür mikro-organizmanın neden olduğu bu hastalık çok bulaşıcı olup damlacık enfeksiyonu ile bulaşır. Genellikle birinci yaş dönemi çocuklarda görülür, ancak beş yaşına kadar olan devrede de sık rastlanır.
Nedenleri: Çocukta beliren soğuk algınlığı ve öksürük belirtileri birkaç gün içinde gerileyeceğine artar ve öksürük spazmodik bir özellik kazanır. Öksürük nöbetleri arttıkça hastalığın bulaşabilmesi azalır. Hastalığın seyri esnasında çok dikkatli olunması gerekir zira orta kulak iltihabı ve akciğer ve hava yollarının bileşik bir iltihabı ortaya çıkabilir.
Öneriler: Doğumu takip eden 3-6 ay arası çocuklara mutlaka aşıları yaptırılmalıdır.

 1. Öksürük nöbetleri esnasında çocuğun kusmuğunu solumamasına ve bu nöbet esnasında çocuğun akciğer ve boğazdaki yağışkan balgamı çıkarabilmesi için çocuğun baş aşağı tutulup sırtına vurulması gerekmektedir.
 2. Bir litre sütün içineyağsız bir tavada kavrulduktan sonra toz haline getirilmiş yarım kahve fincanı çörek otu katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek sabah kahvaltısından önce bunu takip eden beşer saat aralıklarla birer çorba kaşığı içilir.
 3. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan baldıran yaprağı bir fincan suyun içine bir çay kaşığının ucu kadar (0,25 gram) katılıp günde üç kez içilir. Bitkinin zehirli olmasından ötürü doktor kontrolünde kullanılması gerekir.
 4. Kabuklarıyla beraber ince ince kıyılan iki adet elma ve bir avuç meyan kökü bir litre suyun içinde kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir. Tatlandırmak amacıyla birer çay kaşığı süzme bal katılır.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı sinirli yaprak otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine birer çay kaşığı sinirli yaprak otu ve kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 7. Bir adet iri kara turp kabukları soyulduktan sonra rendelenerek veya bir aletin yardımıyla suyu çıkartılıp günde bir su bardağı içilir.
 8. Bir litre suyun içine birer tatlı kaşığı ada çayıi kekik ve beşparmak otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek aralıklarla günde beş kere ikişer çorba kaşğı içilir.
 9. Sabah kahvaltılarında kaynatılarak katı hale getirilmiş bir yumurtanın sarısı ile bir yemek kaşığı süzme bal karıştırıldıktan sonra yenilir.
 10. Bir litre suyun içine bir avuç menekşe yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 11. Taze çekilmiş bir çay kaşığı toz kahve ile beş damla kekik yağı karıştırılarak az miktarda su ile yutulur.
 12. Bir litre suyun içine bir avuç katmi çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 13. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir. Günde iki kes tekrarlamak gerekir.
 14. Pelin yaprağı kaynatılıp buharı teneffüs edilir.
 15. Bir litre suyun içine birer tatlı kaşığı nane, ada çayı, kekik ve bir yemek kaşığı mor menekşe katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 16. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı deve tabanı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı içilir.
 17. Bir litre suyun içine birer yemek kaşığı papatya, ıhlamur ve nane katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.