BOĞAZ AĞRISI

BOĞAZ AĞRISI
Tanımı: İçten ağız içi boşluğunun dibinde, dıştan ise grıtlağın her iki yanında görülen ancak iltihabik olmayan bir ağrıdır.
Nedenleri: Burada söz konusu edilen boğaz ağrısı nedenleri, belirli bir anatomik rahatsızlık nedeniyle değil de sağlıksız, nemsiz ortamlarda bulunmaktan, sigara ve sigara dumanından, aşırı bağırmadan oluşan ağrılara öneri getireceğiz.
Öneriler: Sabahları çay yerine ada çayı içmek faydalı olacaktır.

  1. Bir litre suyun içine birer tatlı kaşığı kekik, ada çayı ve ısırgan otu katılıp kaynatıldıktan sonra süzülüp, arzuya göre tatlandırılarak günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
  2. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı koyun otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
  3. Bir bardak süt bir adet kuru incir ile birlikte kaynatılıp içilir.
  4. Bir kahve fincanı zeytin çekirdeği sert bir aletin yardımıyla iyice dövüldükten sonra içine, bir silme yemek kaşığı karabiber katılıp bir tülbentin arasına yerleştirilip boğaza bağlanır.
  5. Bir bardak kaynar suyun içine birer çay kaşığı ıhlamur ve ada çayı katılıp ılıması beklendikten sonra gargara yapılarak kullanılır.
  6. Çekirdekleri çıkarıldıktan sonra közde veya sıcak külde pişirilen bir elme, ezildikten sonra üzerine toz haline getirilmiş papatya çiçeği serpilerek, temiz bir tülbetin içinde boğaza bağlanır.
  7. Bir miktar suyun okaliptüs yaprağı katılıp kaynatıldıktan sona buharı teneffüs edilir.
  8. Limon suyu sıkılıp gargara yapılarak kullanılır.
  9. Bir litre suyun içine birer  tatlı kaşığı mercanköşk, yabani nane, dere otu, iki tatlı kaşığı nane, üç adet kuru incir, bir çay kaşığı meyan kökü ve iki çorba kaşığı süzme bal katılıp, kaynatıldıktab sonra bir tülbent yardımıyla süzülerek, elde edilen suyu ile gargara yapılıp, tülbentte kalan posası ise boğaza sarılır.
  10. Bir litre suyun içine birer tatlı kaşığı mersin yaprağı, pelit, sumak, ayva yaprağı ve ayrı kapta az miktarda su içinde kaynatılan 3/4 kahve fincanı kişniş suyu ve yine aynı oranda ceviz kabuğu suyu katılıp kaynatıldıktan sonra bir tülbent yardımıyla süzülerek, elde edilen suyu ile gargara yapılıp, tülbentte kalan posası ise boğaza sarılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.