BÖBREK TAŞLARI

BÖBREK TAŞLARI
Tanımı: (Nephrolithiasis) Taşlar (Kalkül) özellikle böbrek, idrar torbası, safra kesesi, prostat ve tükürük bezlerinde rastlanır.
Nedenleri: Oluş nedenlerinin başında iltihaplanma bazı vakalarda ise kuruluk önde gelir. Böbreklerde bulunan iri bir taş dahi belirtisiz olabilir ancak, böbreklerle idrar torbasının birleştiği tüpe geçen minik bir taş dahi çok şiddetli sancı ve ağrı uyandırır. Büyük taşlar böbreklerde kronik iltahaplanmaya, bel ağrısına neden olabilir.
Böbrek kumu deyimi ise yine çok küçük toz iriliğinde taşlardır.
Son teknik ve uygulamalar, böbrek taşlarını ameliyat edilmeden ultrason dalgalarıyla eritebilmektedir.
Öneriler: Bir su bardağı kaynar suyun içine bir çay kaşığı atkuyruğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün içilir. Elden geldiğince idrarın tutulması ve idrarın tazyikli bir şekilde boşaltılması daha faydalı olur. Akut böbrek iltahabı bulunanların kullanması çok sakıncalıdır.

 1. Beş litrelik bir kova dolusu atkuyuruğu bir gece soğuk suda bırakıldıktan sonra kaynatılıp banyo suyuna ilave edilir. 20 dakika kadar oturulan sudan çıkıldığında kurulanmamalı bir bornoza sarılıp sıcak bir yorganın altına girilmelidir. Akut böbrek iltahabı bulunanların kullanması çok sakıcalıdır.
 2. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış iki çay kaşığı acı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra içilir. Günde üç öğün tekrarlanır. Arzuya göre süzme bal ile tatlandırılabilir.
 3. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir kahve fincanı kendir tohumu üç su bardağı sütün içine ilave edilip kısık ateşte süt bir bardak kalıncaya kadar kaynatılır ve sabahları aç karnına içilir.
 4. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı böğürtlen kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 5. Bir litre suyun içine ikişer yemek kaşığı ince kıyılmış armut kabuğu ve elma kabuğu katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp soğuk halde üç öğün yemeklerden evvel birer su bardağı içilir.
 6. Bir litre suyun içine dört iri baş sarımsak ve bir yemek kaşığı meyan kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp ve arzuya göre süzme bal ile tatlandırıldıktan sonra günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 7. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı raziyâne katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günü üçe bölerek tüketilir.
 8. Bir litre suyun içine bir kahve fincanı çörek otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yemeklerden evvel birer çay fincanı içilir.
 9. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı ısırgan tou katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 10. Bir litre suyun içine birer yemek kaşığı ardıç tohumu, ayrık kökü ve ada çayı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 11. Bir litre suyun içine üç çorba kaşığı ayrık kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yemeklerden evvel birer kahve fincanı içilir.
 12. Turp rendelenerek veya mikserden geçirilerek suyu elde edilir ve günde bir çay bardağı içilir.
 13. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kurtpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek sabah kahvaltılarından önce kısa aralıklarla içilir.
 14. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı koyun otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 15. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış iki çay kaşığı sinir otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp içilir. Günde 3 kere tekrarlanmalıdır.
 16. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı kara hindibâ, iki çorba kaşığı yeşil mercimek ve dövülerek toz haline getirilmiş bir çorba kaşığı meşe kabuğu katılıpkaynatılmasının ardından süzülerek kahvaltıdan önce ve yatarken birer çay fincanı içilir.
 17. Bir su bardağı kaynar suyun içine yarım çay kaşığı fare kulağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde uzun aralıklarla tüketilir. Aşırı dozlarının zehirli olmasından ötürü doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir.
 18. İki su bardağı kaynar suyun içine bir çay kaşığı dul avrat otu katılıp bir gece dinlendirildikten sonra aralıklarla bir gün içinde tüketilir.
 19. Bir litre suyun içine iki avuç kiraz sapı ve bir kahve fincanı arpa katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer kahve fincanı içilir.
 20. Bir su bardağı soğuk suyun içine bir çay kaşığı benekli yılan yastığı katılıp bir gece dinlendirildikten sonra uzun aralıklarla bir gün içinde tüketilir. Zehirli olmasından ötürü sakıncalı olup doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir.
 21. Bir litre suyun içine bir kahve fincanı çoban çantası katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün  yemeklerden evvel birer çorba kaşığı içilir. İki çorba kaşığı arpa ilave edilerek bir başka terkib yapılır.
 22. Bir litre suyun içine yarım kahve fincanı öküzgözü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yemeklerden evvel birer kahve fincanı içilir.
 23. Bir litre suyun içine yarım kahve fincanı kılıç otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yemeklerden evvel birer kahve fincanı içilir.
 24. Bir litre suyun içine bir avuç dolusu mısır püskülü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yemeklerden evvel birer kahve fincanı içilir.
 25. Bir çay fincanı sıcak suyun içine bir çay kaşığı gliserin katılıp karıştırıldıktan sonra içilir.
 26. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı ısırgan otu, birer çorba kaşığı acı pelin ve peygamber çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp günde üç öğün birer çorba kaşığı içilir.
 27. Bir litre suyun içine vir avuç kuru bakla ve ayrık kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yemeklerden önce içilir.
 28. Bir litre suyun içine iki kahve fincnaı kuru üzüm, bir kahve fincanı hatmi kökü ve bir çorba kaşığı ardıç tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 29. Bir litre suyun içine sapları dahil iyice temizlenmiş bir demey maydanoz katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 30. Bir litre suyun içine bir buçuk kahve fincanı aslandişi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek sabahları bir kahve fincanı içilir.
 31. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir kahve fincanı devetabanı yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.