BÖBREK AĞRILARI

BÖBREK AĞRILARI
Tanımı: Karın arka duvarında bel kemiğinin her iki yanında bulunan böbreklere giren ani bıçak gibi veya sürekli ağrılardır. Bu ağrılar tek böbrekte de oluşabilir.
Nedenleri: Bu ağrılara çeşitli böbrek rahatsızlıklarının neden olduğu gibi, üşütme, darbe gibi dış etkenlerde neden olabilirler. Tedavi nedenin tedavisi olduğundan mutlaka uzman bir doktora görünmekte fayda vardır. Aşağıdaki öneriler anllık öneriler olabileceğinden ağrıların kesin tanısı daha faydalı olacaktır.
Öneriler: Bir çay incanı kaynar suyun içine ince kıyılmış iki çay kaşığı sinir otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp içilir. Günde 3 kere tekrarlanmalıdır.

 1. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış iki çay kaşığı acı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendiktens onra içilir. Günde üç öğün tekrarlanır.
 2. Bir litre suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan birer çorba kaşığı keten tohumu, gülhatmi kökü ve silme bir yemek kaşığı meyan kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün aç karnına içilir.
 3. Yarım litre ılık suyun içine ince kıyılmış iki iri baş kuru soğan katılıp sekiz saat bekletildikten sonra süzülüp günde üç öğün aç karnına birer kahve fincanı içilir.
 4. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı dövülerek toz haline getirilmiş huş ağacı yaprakları ve tohumu katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek soğuk halde günde üç öğün birer bardak içilir.
 5. Bir bardak kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş bir çay kaşığı havuç tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 6. Bir su bardağı kaynar suyun içine birer çay kaşığı altınbaşak otu, yoğurt otu ve sarı ballıbaba katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenip süzülerek içilir.
 7. Dört litre suyun içine birer avuç mısır püskülü, ebegümeci çiçeği, düğün çiçeği, ayrık otu katılıp kaynatıldıktan sonra banyo suyuna karıştırarak böbrekler suyun içinde kalacak şekilde oturulur.
 8. Bir bardak soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı eğir kökü katılıp 12 saat bekletilir. Ertesinde su bardağı kaynar bir suyun içine bırakılıp ılımasının ardından içilir.
 9. Bir litre suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş oğul otu tohumu katılıp kaynatıldıktan sonra içine bir tatlı kaşığı günlük ve bir kahve fincanı kuru üzüm ilave edilip ılıyana kadar beklenir. Günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 10. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekledikten sonra süzülerek içilir.
 11. İri bir lahananın geniş yaprakları kaynar su buharında yumuşatıldıktan sonra böbreklere sarılır. Soğudukça değiştirilir.
 12. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı koyun otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 13. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı karabaş otu ve bir su bardağı arpa katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 14. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı küçük çiçekli yakı otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp sabahları kahvaltıdan önce ve akşamları yatarken birer fincan içilir.
 15. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı menekşe çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek gün içinde aralıklarla tüketilir.
 16. Bir litre suyun içine birer avuç kuru bakla ve ayrık kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yemeklerden önce içilir.
 17. Taze nar ve üzüm suyu içilmesi, tatlı badem, fındık, kereviz gibi besinlerin yenilmesi faydalı olacaktır. Böbrek bölgesini sıcak tutmak, ayakları üşütmemek gibi önlemler iyi gelecektir.
You can leave a response, or trackback from your own site.