BELSOĞUKLUĞU

BELSOĞUKLUĞU
Tanımı: (Gonore) 2-10 günlük kuluçka döneminden sonra erkekte penis ucundan gelen koyu, sarı bir akıntı ve idrar yapma sırasında sancı belirir. Kadında sarı vaginal akıntı, idrar yapma sırasında sancı ve vagina ağzındaki bezlerde iltihaplanma görülür.
Nedenleri: Genellikle cinsel birleşme yoluyla bulaşan zührevi bir hastalıktır. Anneden bebeğe, bulaşmış havlu veya bezlerin kullanılması sonucu ufak kız çocuklarına bile bulaşabilir. Bu mikrobu taşıyan gebe bir annenin doğum esnasında bebeğin gözüne bu mikrobun bulaşması körlüğe neden olabilir.
Hastalığın teşhisi ve tedavisinde geç kalınırsa, ileride daha ağır vakalara neden olmaktadır. Dolayısıyla utanç duymadan uzman bir doktora görünmekte fayda vardır. Öneriler kısmında şöyle bir cümle duyacaksınız bu işlem akıntı durana ve hastalık geçene kadar hergün tekrarlanır. Ancak akıntının durması hastalığın tamamen geçtiği anlamına gelmez. Dolayısıyla hastalığın geçip geçmediğini ancak yapılacak tahliller neticesinde anlayabilirsiniz. Zira hastalık tekrar kuluçkaya yatabilir.
Öneriler: Bir litre suyun içinde maydanoz kaynatılıp buharına oturulur. Bu işlem akıntı durana ve hastalık geçene kadar hergün tekrarlanır. (Kadınlar için)

  1. İri bir patlıcan boylamasına ortadan ikiye kesilerek her iki yarınında ortası erkeklik organının kavrayacağı kadar oyulur. Patlıcanlar közde veya sıcak külün içinde pişirildikten sonra erkeklik organı her iki yarının ortasına konularak patlıcanlar bağlanır. Patlıcanlar soğuyuncaya kadar orada tutulur. Bu işlem akıntı durana ve hastalık geçene kadar hergün tekrarlanır.
  2. Bir adet iri salatalık veya acur boylamasına ortadan ikiye bölünüp çekirdekleri çıkartıldıktan sonra havanda dövülerek ezilir ve içibe iki çay kaşığı taze çekilmiş kahve ilave ettikten sonra bir bardak soğuk suyun içinde iyice karıştırılıp bir defada içilir. Bu işlem akıntı durana ve hastalık geçene kadar hergün tekrarlanır.
  3. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş bir silme yemek kaşığı nöbet şekeri ve yine havanda dövülerek elde edilen havuç tohumu tozu iyice karıştırılıp sabah uykudan kalkıldığında yarısı ve akşam yatmadan önce de diğer yarısı yenilir. Bu işlem akıntı durana ve hastalık geçene kadar hergün tekrarlanır.
  4. Semizotu kaynatılıp buharına oturulup ayrıca günde üç kere birer çay fincanı içilir. Bu işlem akıntı durana ve hastalık geçene kadar hergün tekrarlanır. (Buharı kadınlar içindir.)
  5. Havanda dövülmek suretiyle toz haline getirilen üç tatlı kaşığı turp tohumu ile iki çorba kaşığı süzme bal iyice karıştırılıp üçe bölündükten sonra her sabah biri yenilir.
  6. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş bir tatlı kaşığı turp tohumu, yarım kahve fincanı halis zeytinyağı, bir tatlı kaşığı terementi vetiryak (bitkisel, hayvani ve madeni maddelerin karışımından yapılan macun) macun haline gelene kadar iyice karıştırılıp, nohut büyüklüğünde haplar yapılır. Ardından temiz bir kağıdın üzerine dökülen leblebi unu kağıda iyice yayılıp bu haplar bu unun üzerinde gezdirildikten sonra bir şişenin içinde muhafaza edilerek hergün kahvaltıdan önce 5 adet yutulur. Bu işlem akıntı durana ve hastalık geçene kadar hergün tekrarlanır.
  7. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş bir çay kaşığı keten tohumu ve meyan kökü bir bardak kaynar suyun içine atılıp demlenmesinin ardından içilir. Bu işlem akıntı durana ve hastalık geçene kadar hergün tekrarlanır.
You can leave a response, or trackback from your own site.