BEL AĞRILARI

BEL AĞRILARI
Tanımı: Bel ağrılarına neden olan bazı hastalıkları (lumbago, siyatik vs.) kendi maddelerinde inceleyeceğiz.
Nedenleri: Burada söz konusu edilen bel ağrısı nedenleri, belirli bir anatomik rahatsızlık nedeniyle değil de yorgunluk, hamlık ve sportif incinme gibi şikayetlerini gidermek için belirteceğimiz önerilerdir. Ancak bel ağrılarının çok şiddetli ve uzun süreli olması durumunda uzman bir doktora görünmekte fayda vardır.
Öneriler: Yeteri kadar zeytinyağı ısıtılıp ağrılı bölgeye masaj yapılarak yedirilir ve sıcak tutulup sert bir zemin üzerine yatılır.

  1. 100 gram at kuyruğu akşamdan soğuk suyun içine bıraılıp, ertesi gün iyice kaynatılıp, süzülerek banyo suyuna katılır ve göğüs kafesine gelecek şekilde 20 dakika kadar içinde oturulur.Banyodan çıkıldığında, kurulanmamalı bir havluya sarılarak sıcak yatağa girilmeli ve elden geldiğince terlenmelidir.
  2. 500 gram tıbbi karakafes otu yaprağı akşamdan 5 litre soğuk suyun içine bırakılıp ertesi gün iyice kaynatıldıktan sonra süzülerek banyo suyuna katılıp, bel ve sırt bölgesi suyun içinde kalacak şekilde banyo yapılır. Banyodan çıkıldığında, kurulanmamalı bir havluya sarılarak sıcak yatağa girilmeli ve elden geldiğince terlenmelidir.
  3. Bele ağrının olduğu bölgeye bir kaç kat geniş yapraklı lahana konulup sert bir zemine yatılır.
  4. Geniş ve uzun bir bel kuşağının üzerine ve bele gelecek yerlerine üç kat zift sürülüp bele dolanır ve sert bir zemine yatılır.
  5. Yünlü bir kesenin içine kükürt konup söz konusu ağrılı bölgeye bağlandıktan sonra sert bir zemin üzerine yatılır.
  6. Yarım su bardağı granül sabunun içine 3/4 su bardağı gülsuyu ve iki adet yumurta ilave edilip iyice karıştırıldıktan sonra temiz ve ince bir bezin arasında ağrılı bölgenin üzerine sarılıp sert bir zemin üzerine yatılır.
  7. Birer çay kaşığı günlük, havlıcan, zencefil, bir tatlı kaşığı çam fıstığı bir arada dövülerek toz haline getirildikten sonra bu karışım macun haline getirecek kadar süzme bal ile karıştırılıp söz konusu ağrılı bölgeye iyice yedirildikten sonra sert bir zemin üzerine yatılır.
  8. Birer tatlı kaşığı sinâmeki, mesteki, toz şeker ve bir çay kaşığı günlük bir arada dövülerek iyice karıştırıldıktan sonra bu karışımı macun haline getirecek kadar süzme bal ilave edildikten sonra ağrılı bölgeye masaj yapılarak yedirildikten sonra sert bir zemine yatılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.