BAYILMA

BAYILMA
Tanımı: (Senkop) Beynin geçici olarak kanlanmasının azalması sonucu, kısa süren ani bilinç kaybına verilen addır.
Nedenleri: Çok sıcak banyolar, uzun süre ayakta kalmak, yorgunluk, sinirlilik, ani heyecanlanmalar, aşırı alkol veya tütün kullanımı, başa ve göbek üstüne gelen darbeler, ağır anemi vakaları, çok ender olarak kalp rahatsızlıkları nedenleri arasındadır.
Bayılmadan önce gelen baygınlık hissinde kişide renk solması, hızlı ve zayıf nabız, yığılma duygusu, soğuk terleme, görme ve işitmede azalma gibi belirtiler oluşursa, o kişi hemen yatırılması veya oturtulup, başı iki diz arasından aşağı sarkıtılmalı, giysileri gevşetilmelidir.Bayılmış kişiye herhangi bir şey içirilmemelidir. Ancak hasta ayıldığında az miktarda konyak içirilebilir. Zaten aşağıdaki öneriler kişinin baygınlık hissine kapıldığı anda uygulanması gereken önerilerdir.
Bayılma nöbetlerinin sık tekrarlanması halinde uzman bir doktora danışmak en sağlıklı yol olacaktır.
Öneriler: Nar veya elma şerbeti yapılarak kişiye içirilir.

  1. Kişi bayılmış ise amonyak veya sirke koklatılır.
  2. Havanda dövülen hardal tohumu suyla karıştırılarak kişinin suratı yıkanır.
  3. Kişinin suratı tuzlu su ile yıkanır.
  4. İki çorba kaşığı saf alkol ile bir çorba kaşığı kedi otu karıştırılır bir müddet beklendikten sonra süzülerek saklanır. Gerektiğinde (bayılma durumunda) az miktarda suyun içine 8-10 damla damlatılarak içilir.
  5. Bir litre suyun içine bir tatlı kaşığı oğul otu katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek saklanır. Gerektiğinde (bayılma durumunda) az miktarda suyun içine 10-15 damla damlatılarak kullanılır.
  6. Burundan içeri ikişer damla soğan suyu damlatılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.