BASUR MEMELERİ

BASUR MEMELERİ
Tanımı: (Hemoroidler) Rektum’un ve anüs’ün varisli toplardamarlarıdır. İç basur memeleri ve dış basur memeleri olmak üzere ikiye ayrılır. Bunlar kişiyi rahatsız etme durumuna göre derecelendirilir.
İç basur memeleri genllikle anüs dışında bulunup üzerleri deriyle kaplıdır. Dışkılama sırasında kanama, anüs çevresindeki kaşıntı, akıntı ve tıkanma, enfeksiyonlu durumlarda ise ağrı görülür.
Dış basur memeleri ise, rektum ile anüsün birleşme yerinde bulunur ve üzerleri mukoza ile kaplıdır. Tıkanma olmadıkça pek fark edilmezler ancak tıkanmalı durum ise çok ağrı vericidir.
Nedenler: Sürekli kabızlık, dışkılama esnasında aşırı ıkınma, şişmanlık, hamilelik gibi nedenler sayılabilir. Aşırı ağrı ve enfeksiyon hallerinde mutlaka bir uzmana danışmakta fayda vardır.
Öneriler: İlk önce kişinin beslenmesine çok önem vermesi gerekmektedir. Kesinlikle perhizin çok faydası olacaktır. Baharatlardan, kabuklu deniz mahsüllerinden, kızartmalardan, kabızlık yapabilecek besinlerden, alkollü içeceklerden, kafein ve tein gibi maddeler içeren içeceklerden mutlaka uzak durmak gerekmektedir.

 1. Aşağıda verilen önerileri takviye etmek amacıyla sıvı yoluyla alınan dahili bitkilerin yani sıra harici olarak verilen önerilerde kullanılabilir. Yani bir bitkinin suyu içilmesiyle tedavinin yanı sıra, bir başka bitkinin haricen kullanılması daha faydalı olacaktır.
 2. Bir örnek olarak; bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı kuru nane katılıp demini alması için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir. Öğlen ve akşam yemeklerinde semizotu yenilir. İçine oturulacak küçüklükte bir leğenin içine kaynatılmış kantoran kökü suyu ılıdıktan sonra koyulup yatmadan önce içine oturulur.
 3. Anüs çevresinin olası bir enfeksiyona karşı dışkılamanın ardından mutlaka antiseptik özellikli maddelerle temizlenmesi oldukça faydalı olacaktır.
 4. Haricen sürülen lapa ve pomat gibi şeyleri anüs çevresinden sildikten sonra sirke ile temizlemek fayda verir.
 5. Bir su bardağı kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış civanperçemi katılıp soğuduktan sonra süzülerek günde üç öğün yemeklerden önce birer çorba kaşığı içilir.
 6. Aynı karışım bir damlalık yardımıyla anüs içine boşaltılarak da kullanılabilir. Ancak her defasında damlalık değiştirmek veya antiseptik (mikrop öldürücü) bir madde ile temizlemek gerekir. Dış kanamalar esnasında bu karışım bir pamuğa batırılıp tampon yapılarak da kullanılabilir. Bu öneri civanperçemi adlı bitkinin kan dindirici özelliğinden ötürü kanlı basura oldukça faydalıdır.
 7. Bir tavanın içine 100 gram kadar tuzsuz saf tereyağı katılıp iyice kızdırılır. Çok ince kıyılmış civanperçemi çiçekleri ve yine çok ince kıyılmış 50 gram kadar ahududu yaprağı bu kızgın yağın içine atılıp kızarma sesleri gelene kadar karıştırılır, ardından ocaktan alınıp kapağı sıkıca kapatılıp serince bir yerde muhafaza edilir. Aradan 24 saat geçtikten sonra hafifçe ısıtılan bu karışım, temiz bir kabın içine bir tülbentten geçirilerek süzülür, tülbentte kalan posa ise iyice sıkıldıktan sonra yine soğuk bir yerde saklanır ve gerektiğinde haricen bir pomat gibi kullanılır.
 8. Bir tavanın içine 250 gram kadar içyağı katılıp iyice kızdırılır. Çok ince kıyılmış iki avuç dolusu papatya çiçeği bu kızgın yağın içine atılıp kızarma sesleri gelene kadar karıştırılır, ardından ocaktan alınıp kapağı sıkıca kapatılıp serince bir yerde muhafaza edilir. Aradan 24 saat geçtikten sonra hafifçe ısıtılan bu karışım, temiz bir kabın içine bir tülbentten geçirilerek süzülür, tülbentte kalan posa ise iyice sıkıldıktan sonra yine soğuk bir yerde saklanır ve gerektiğinde haricen bir pomat gibi kullanılır.
 9. Bir miktar kaynar alkolün içine taze at kestanesi tohumu büyük parçalar halinde konulup yarım saat kadar bekletildikten sonra alınıp sıkılmak suretiyle özsuyu çıkartılır ve damlalık yardımıyla anüs içine boşaltılarak kullanılır. Ancak her seferinde damlalık değiştirmek veya antiseptik (mikrop öldürücü) bir madde ile temizlemek gerekir. Dış kanamalar esnasında bu karışım bir pamuğa batırılıp tampon yapılarak da kullanılabilir.
 10. Bir litre suyun içine iyice dövülerek ufalanmış iki çorba kaşığı kızılağaç kozalağı kaynatılıp süzülmesinin ardından yemeklerden evvel birer çorba kaşığı içilir. Emziren anneleri sütten kesilebileceği için kullanmamaları gerekmektedir.
 11. Dışarı çıkmış olan basur memelerine oldukça faydalı olan adi pazı kaynatılıp suyu sıkılmadan süzüldükten sonra bitki posası haricen tampon olarak kullanılır.
 12. Bir su bardağı soğuk suyun içine bir çay kaşığı çok ince kıyılmış yılan yastığı katılıp 8 saat bekletildikten sonra gün içinde aralıklarla küçük yudumlar halinde içilir. Özellikle basur ağrılarına oldukça faydalıdır. Zehirli olmasından ötürü doktor kontrolünde kullanılması faydalıdır.
 13. Bir litre kaynar suyun içine 100 gram sarı sumak katılıp soğumasının ardından bir damlalık yardımıyla anüs içine, haricen pamuğa batırılıp kompres halinde veya kalan posası tampon olarak kullanılır. Antiseptik (mikrop öldürücü) özelliğinden ötürü enfeksiyonlu basur şikayetlerine oldukça faydalıdır.
 14. Taze at kuyruğu iyice temizlendikten sonra iyice dövülüp lapa haline getirilir ve tampon yapmak suretiyle kullanılır.
 15. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı kurtpençesi katılıp demlenmesinin ardından aç karnına yavaş yavaş içilir.
 16. Bir kabın içinde katran kaynatılıp buharına oturmak faydalı olacaktır.
 17. İki avuç dolusu taze çoban çantası minik gözenekli bir süzgecin içine konulup kaynayarak buhar salan su dolu bir tencerenin üzerine yerleştirilir. Buharda pişen bitki bir bezin üzerine konularak haricen basurlu bölgeye tampon yapılır. Özellikle kanlı basura oldukça faydalı olur.
 18. İnce kıyılmış pırasa (yeşil kısımları hariç) yeteri kadar suyun içinde kaynatılır ve buharına oturulur.
 19. Anüs çevresine buz kompresi uygulamak özellikle ağrı veren ve enfeksiyonlu basura iyi gelir. Ancak bu öneri ilk anlarda daha çok sancı verebilir.
 20. Bir miktar patlıcan yaprağı kaynatılıp yumuşamasının ardından ezilip lapa haline getirildikten sonra basur memelerinin üzerine konulur.
 21. Havanın içinde dövülerek toz haline getirilmiş iki tatlı kaşığı kavak tohumu bir tatlı kaşığı koruk suyu ile karıştırılıp pomat kıvamına geldiğinde basur memelerinin üzerine sürülür.
 22. İki adet iri patates kabukları soyulduktan sonra minik gözenekli bir süzgecin içine rendelenip içi kaynar su dolu bir tencerenin üzerinde patatesler yumuşayıncaya kadar tutulur. Aynı şekilde bir adet ufak helvacı kabağının rendelenmiş yarısı yine yumuşayıncaya kadar buhara tutulur. Ardından ikisi ezilmek suretiyle birbirlerine iyice karıştırılıp basur memelerinin üzerine sürülür.
 23. Bir adet ekşi nar köz üzerinde pişirilip sonra parçalara ayırılıp sıcak halde basur memelerinin üzerine konur. Soğumasının ardından günde üç öğün birer çay fincanı yemek aralarında içilir.
 24. Birbuçuk litre suyun içine ince kıyılmış genç bir incir dalı kabuğu bir adet orta irilikte ekşi nar kabuğu birer çorba kaşığı çörek otu ve anason katılıp hep birlikte kaynatılır. Elde edilen karışım ince bir tülbent yardımıyla süzüldükten sonra günde üç öğün yemek aralarında birer çay fincanı içilir. Kalan posası ise sıcak halde basur memelerinin üzerine konur. Posayı tekrar ısıtmak gerektiğinde ise çok az miktarda suyundan ilave edilerek posanın sıcak hale gelmesi sağlanır.
 25. Bir havanın içine bir çay fincanı dolusu siyah kuru üzüm ve bir baş sarımsak katılıp iyice dövüldükten sonra akşam yatmadan önce yeteri miktarda basur memelerinin üzrine konur. Sabah kalkıldığında ise söz konusu bölge temizlenip sirke ile yıkanır.
 26. Bir litre suyun içine bir avuç ayva yaprağı katılıp günde üç öğün yemek aralarında içilir.
 27. Bir litre suyun içine yarımşar kilogram havuç ve kuru üzüm katılıp kaynatıldıktan sonra bir tülbent yardımıyla süzülüp günde üç öğün yemek aralarında birer çay fincanı içilir. Tülbentin içinde kalan posası ise basur memelerinin üzerine sıcak halde konulur. Posayı tekrar ısıtmak gerektiğinde ise çok az miktarda suyundan ilave edilerek posanın sıcak hale gelmesi sağlanır.
 28. Küçük parçalar halinde kaynatılan lahana yaprağı kısa aralıklarla ve soğudukça yenisiyle değiştirmek suretiyle sıcak olarak basur memelerinin üzerine konulur. Bu durum sabah ve akşam tekrarlanır.
 29. Bir avuç çay kavurulup, kalın bir ambalaj kağıdının arasına konulduktan sonra bir merdane yardımıyla un haline getirilip günde üç kere birer çay kaşığı yenilir.
 30. Sarımsak basur memelerine çok faydalıdır. Kaynatarak buharına oturulur, yemek aralarında ikişer diş yenilebilir, ezilerek haricen memelere sürülür. Diğer önerilere ek olarak kullanılabilir.
 31. Birer çorba kaşığı menekşeyağı ve gülyağı, havanda dövülerek toz haline getirilmiş 2 çorba kaşığı pamuk tohumu birbirine karıştırılıp bir pomat kıvamına gelen kadar iyice ezilip basur memelerinin üzerine sürülür.
 32. Meşe palamudu ve meşe kabuğu dövülerek toz haline getirildikten sonra pamuk parçaları ile birlikte kaynatılıp sıcak halde basur memeleri yıkanır.
 33. Bir adet pancar kaynatılıp iyice piştikten sonra ezilerek lapa haline getirildikten sonra sıcak halde basur memelerinin üzerine konur.
 34. Yarım su bardağı kızılcık çekirdeği sert bir madde ile iyice dövülerek toz haline getirildikten sonra az miktarda su ilavesiyle iyice karıştırılıp, leblebi büyüklüğünde hap yapılarak günde üç öğün ve ikişer adet alınarak kullanılır.
 35. Dört litre suya birer avuç civanperçemi, lavanta çiçeği, ayrık otu ve at kuyruğu katılıp kaynatıldıktan sonra içine oturulabilecek kadar küçük bir leğenin içine dökülüp ılımasına yakın içine oturulur. Bu durumu her gün yeniden tekrarlamak lazımdır.
 36. Bir bardak suyun içine iki adet okaliptüs yaprağı katılıp kaynatıldıktan sonra şeker ilavesiyle sabahları kahvaltı sonrasında ve yeniden hazırlanarak akşamları yatmadan önce içilir.
 37. Bir litre suyun içine 5-10 adet ayva yaprağı ve beyaz zambak yaprağı, iri bir adet limon kabuğu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 38. Bir su bardağı üzerlik tohumu yağsız tavada kavrulduktan sonra havanda dövülerek toz haline getirilip günde üç öğün birer kahve kaşığı kullanılır.
 39. Bir yemek kaşığı dövülmüş çam sakızı, silme bir tatlı kaşığı toz karabiber ve bir yemek kaşığı un ile karıştırılıp üzerine iki adet yumurta akı katıldıktan sonra ikiye bölünüp basur memelerine sürülür. İlk kullanımla ikinci kullanım arasında sekiz saatlik bir boşluk bırakılır.
 40. Kalın ve iri bir salatalık boylamasına ikiye bölünüp orta kısımlarındaki çekirdekleri çıkarılıp bu çekirdekler dövülerek ezilir ve günde üç öğün birer tatlı kaşığı az miktarda su ile birlikte içilir.
 41. İki adet çiriş otu kökü ezilmek suretiyle özsuyu elde edilir. Elde edilen bu su aralıklarla basur memelerinin üzerine sürülür.
 42. Bir çorba kaşığı çörek otu, bir tutam mazı yaprağı, bir tutam turunç kabuğu bir tatlı kaşığı behmen kökü hepsi bir araya getirilerek iyice dövülmek suretiyle ezilir. Elde edilen bu karışıma ancak macun kıvamına gelebilecek kadar süzme bal ilave edildikten sonra akşamları yatarken bir tatlı kaşığı dolusu yenir. Aynı oranda içyağı veya kuyrukyağı ile mum eritilip iyice karıştırıldıktan sonra sıcak halde basur memelerinin üzerine sürülür.
 43. Bir avuç tatlı badem havanda dövülerek toz haline getirildikten sonra zeytinyağı ile birlikte karıştırılarak hafifçe ısıtılıp yatmadan önce basur memelerinin üzerine sürülür.
 44. Bir adet kuru soğan sıcak külde pişirilip ortadan ikiye bölündükten sonra basur memelerinin üzerine konur. Ancak bu uygulama basur memelerini patlatıp aşırı kanama yapabilir.
 45. Yağsız tavanın içinde limon kabuğu kavrulup toz haline getirildikten sonra az miktarda nöbet şekeri karıştırılarak günde üç öğün yemeklerden evvel bir çay kaşığı alınır.
You can leave a response, or trackback from your own site.