BAŞ AĞRISI

BAŞ AĞRISI
Tanımı: İnsanoğlunda en çok rastlanan şikayetlerden olup yaklaşık %90′ında anatomik hiçbir neden yoktur. Ancak tıbbi tanımı kaşlardan, boyun bölgesindeki kaslara kadar uzanan ve kafatası derisi içinde ilerleyen kas tabakasının spazmı şeklinde açıklanır.
Nedenleri: Baş ağrısı genellikle geçici veya sinirsel nedenlere dayanır ve daha fazla tedirginlik, açıklanamayan öfke ve hiddet hallerinde duyulur. Bazı baş ağrılarında beyin atardamarlarının genişlemesi veya beyin duvarlarındaki basıncın artması neden olabilir. Sinüsler gibi kafatası içi boşluklarda kan hücumu şiddetli baş ağrısı yaratabilir. Burundaki hafif kanlanma, görme bozuklukları, göz içi tansiyonuda baş ağrısına neden olabilir.
Baş ağrısının nedenleri arasında bilinen diş iltihapları, görme bozuklukları, romatizma ve yüksek kan basıncı aslında direkt neden değillerdir, ancak doğrudan etki uyandırmasalar bile bu rahatsızlıkların vermiş olduğu üzüntü baş ağrısı için neden olabilir.
Kusmayla birlikte seyreden çok şiddetli, bölgesel baş ağrıları beyin içi basıncının arttığını işaret ettiğinden acil önlem gerekmektedir.
Bası durumlarda anatomik nedenlere bağlı bulunduğundan teşhiste önemli olan baş ağrısının tanımıdır, tedavi, nedeninin tedavisidir. Bundan dolayıdır ki sürekli baş ağrısı çeken kişilerin mutlaka uzman bir doktora görünmesinde fayda vardır.
Biz burada grip, nesle, soğuk algınlığı, yorgunluk ve sinirsel nedenlere dayanan baş ağrıları için öneriler getirmeye çalışacağız.
Öneriler: Birkisel önerilerden evvel kendinize sakin bir ortam yaratmanız, gürültüden kaçınmanız, üzülebileceğiniz olaylardan uzak durmanız ve açık havada bol yürüyüşler yapmanız gibi öneriler baş ağrısı çeken kişiler için oldukça faydalı olacaktır.

 1. Yarım litre gülsuyunun içine bir çorba kaşığı kekik katılıp bir süre beklendikten sonra içine batırılan iki adet tülbentten biri alına, diğeri ise enseye konulur ve kısa aralıklarla değiştirilir.
 2. İki litre suyun içine birer avuç papatya çiçeği, arpa ve menekşe yaprağı ayrıca iki avuç ebegümeci katılıp kaynatıldıktan sonra bu suyun içine ayaklar bileğe kadar sokulup masaj yapılır. Ayrıca ayaklara tuzlu veya hardallı su ile masaj yapmakta baş ağrısı için faydalı olacaktır.
 3. Havanda dövülmek suretiyle ezilen birkaç diş sarımsak alın ve şakaklara konulur.
 4. İki litre suyun içine bir çorba kaşığı fesleğen katılıp kaynatıldıktan sonra ılımasına yakın bu su ile kafa derisine firiksiyon yapılarak baş yıkanır.
 5. Bir adet limon kabukları soyulmadan ince ve yuvarlak şekilde kesilip alna ve şakaklara konulur. Bu işlem kısa aralıklarla tekrarlanır.
 6. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı melek otu kökü ve yaprağı katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç çay bardağı içilir.
 7. Bir bardak kaynar suyun içine iyice dövülmüş silme bir çay kaşığı kadar sarı şebboy sapları katılıp soğumasının ardından süzülerek günde üç defa birer çay kaşığı kullanılır. Aşırı dozda kullanılması sakıncalıdır.
 8. Bir bardak kaynar suyun içine ince ufalanmış 1-2 gram kadar hazeran çiçeği katılıp soğumasının ardından süzülerek günde üç kere birer çorba kaşığı kullanılır. Aşırı dozda kullanılması sakıncalıdır.
 9. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı nilüfer çiçeği katılıp kaynatıldıktan sonra günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 10. Bir bardak kaynar suyun içine bir çay kaşığı çuha çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir. Bu çay özellikle sinirsel baş ağrılarına oldukça iyi gelecektir.
 11. Bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 12. Kafa derisi sirke ile firiksiyon yapılarak yıkanmasının ardından kurutularak, alına ince ve yuvarlak kesilmiş çiğ patates konur, ağrının devam etmesi durumunda patatesler yenileriyle değiştirilir.
 13. Bir litre suyun içine bir çorba kepçesi kadar gelincik çiçeği konulup kaynatılır ve süzülüp bir bardak üzüm sirkesi ilave ettikten sonra bir saat kadar bekleyip içine iki adet tülbent batırıp biri alına diğerini ise enseye koyulur. Bu işlem kısa aralıklarla devam ettirilir.
 14. Havanın içine atılan bir kahve fincani defne tohumu iyice dövüldükten sonra birer çorba kaşığı bal ile karıştırılıp yenilir.
 15. Bir litre suyun içine yarım su bardağı demirhindi katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek soğuk olarak günde üç su bardağı içilir.
 16. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan yarım kahve fincanı mesteki sakızı, bir kahve kaşığı dövülerek toz haline getirilmiş olan anason bir kahve fincanı kırıntı haline getirilmiş sinameki hepsi bir arada iyice harmanlandıktan sonra bu karışımı acun haline getirebilecek oranda süzme bal katılıp günde bir çorba kaşığı yenir.
 17. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı ayva çiçeği katılıp kaynatıldıkran sonra süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı (arzuya göre tatlandırılarak) içilir.
 18. Mercanköşk veya kekik veya anason koklanır. Nane ve limon beraber kaynatılarak içilir. Semizotu veya lahana haşlanıp alına konulur. Kişniş şekeri yenilir. Taze çekilmiş toz kahve koklanır.
 19. Bir litre suyun içine üç çorba kaşığı kişniş katılıp günde iki çorba kaşığı içilir.
 20. Havanda dövülerek to zhaline getirilmiş olan bir çay kaşığı at kestanesi tohumu buruna çekilir.
 21. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı mine çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra içilir. Gerektiğinde gün içinde üç defayı geçmemek şartıyla tekrarlanır.
 22. Bir litre suyun içine bir avuç loğusa otu yaprağı kaynatılıp alına konulur.
 23. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı kılıç otu katılıp içilir.
 24. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş iki çorba kaşığı keten tohumu, iki çorba kaşığı eritilmiş kuyrukyağı ile karıştırılıp kavrulduktan sonra bir avuç yasemin katılıp alına bir tülbentle beraber bağlanır.
 25. Bir tatlı kaşığı turp tohumu havanda dövülerek toz haline getirildikten sonra iki tatlı kaşığı süzme bal ilave edilerek yenilir.
 26. Bir litre suyun içine bir avuç mersin yaprağı katılıp kaynatıldıktan sonra günde üç öğün birer çorba kaşığı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.