BALGAM

BALGAM
Tanımı: (Sputum) Üst solunum yollarında biriken sagıların zaman zaman sümüksü bir kitle halince dışarı atılmasıdır.
Nedenleri: Balgam atılması süreklilik taşımıyorsa ve bir hastalığa bağlı değilse üst solunum yollarının rahatlaması için olağandır. Ancak süreklilik taşıyorsa ve yanında diğer belirtiler de var ise (ateş, kusma isteği gibi) üst solunum yollarındaki, akciğerlerdeki bir enfeksiyonun neden olduğu düşünülebilir. Kesin tanıyı doktorun koyması en sağlıklı yol olacaktır.
Öneriler: Bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış sığır dili katılıp 4-5 saat dinlenmesi için bırakılmasının ardından arzuya göre tatlandırılıp her sabah bir çorba kaşığı içilir.

 1. Bir litre suyun içine 4 adet kuru incir ve bir kahve fincanı meyan kökü katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün kullanılır.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış sinirli yaprak otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra içilir.
 3. Bir litre suyun içine bir yemek kaşığı civanperçemi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün ikişer yemek kaşığı içilir.
 4. Bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra içine bir çorba kaşığı sirke katılıp içilir.
 5. Bir tatlı kaşığı balın üzerine yarım çay kaşığından biraz daha az tuz katılıp bir kürdan yardımıyla karıştırıldıktan sonra yutulur.
 6. Bir çorba kaşığı çam ağacı sürgünü bir litre suyun içine katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek ve arzuya göre tatlandırılarak günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 7. Havanda dövülmek suretiyle toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı tere tohumu su yardımıyla içilir.
 8. Küçük bir karpuzun yeşil olan dış kısmı ince bir şekilde soyulduktan sonra iç çapı küçük bir boru yardımıyla ortası delinir ve içine silme dört çorba kaşığı tuzlu tereyağ ilave edilip delik olan kısmı alüminyum folyo ile kapatılıp orta ısıdaki fırında için için pişecek şekilde beklenip ılımasının ardından öğüne bölünerek yenir.
 9. Bir tatlı kaşığı toz zencefilin içine bir çay kaşığı bal ve yarım çay kaşığından biraz daha az tuz bir kürdan yardımıyla karıştırılıp yutulur.
 10. Dörtte üç kahve fincanı oranında çörek otu, tatlı badem ve üzerlik tohumu havanda dövülmek suretiyle toz haline getirilip içine bir çay fincanı sinâmeki ilave ettikten sonra bu karışımı macun haline getirebilecek oranda süzme bal katılıp uykudan önce birer tatlı kaşığı yenir.
 11. Bir litre suyun içine bir yemek kaşığı ısırgan tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek iki çorba kaşığı süzme bal ile karıştırılıp sabahları aç karnına ve akşamları yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 12. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ayrık otu katılıp demlenmesinin ardından içilir.
 13. Bir miktar çam fıstığı süzme bal ile karıştırılıp macun kıvamına getirilip sabahları bir yemek kaşığı yutulur.
 14. Taze fındık kabukları kaynatılıp içilir.
 15. Bir fancan kaynar suyun içine bir çay kaşığı karabaş otu katılıp demlenmesinin ardından süzme bal ile tatlandırılarak içilir.
Both comments and pings are currently closed.