BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

BAĞIRSAK PARAZİTLERİ
Tanımı: Bağırsak kurtları ve bağırsak solucanları diye de bilinen bağırsak parazitleri, insan vücuduna çeşitli bulaşma yollarıyla girerler ve bilinenin aksine başta bağırsaklar olmak üzere kan, akciğerler ve karaciğerlerde de yaşayabilirler. Bunlar yassı ve yuvarlak olmak üzere iki büyük gruba ayrılıp, yassı solucanlarda trematodlar ve şeritler olarak bölümlenebilir. Halk arasında kıl kurdu, kamçılı kurt, kancalı kurt ve şerit diye tanımlanırlar.
Nedenleri: Kirli parmaklardan, bulaşmış yiyecekleri yemekten, az pişmiş et, tavuk balık gibi hayvani yiyeceklerden, enfekte sulardan bulaşabilirler. Hamile kadınların kullanması oldukça sakıncalıdır.
Öneriler:

 1. Ağzı genişçe olan bir şişenin içine (taze bitkinin ince kıyılmış yaprakları ve soğanları) ayı sarımsağı şişenin boğazına kadar doldurulur. Ardından şişenin ağzına kadar konyak katılıp iki hafta boyunca güneş görebileceği bir yerde bırakılıp gerektiğinde, sabahları aç karnına az miktarda suyun içine 15 damla kadar damlatılıp içilir.
 2. Her sabah aç karnına birer su bardağı süt içilmesi oldukça faydalı olacaktır.
 3. Sabahları aç karnına az miktarda nane yenilip ardından bol miktarda üzüm hoşafı içilir.
 4. Bir su bardağı kaynar suyun içine bir çay kaşığı aynısefa çiçeği atılıp kısa bir süre demlenmesi için bekledikten sonra sabahları aç karnına içilir.
 5. Bir litre suyun içine iki avuç papatya katılıp kaynatılmasının ardından sabahları aç karnına ve yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 6. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı anason ikiye bölünüp birer kuru incirin içine konularak sabahları aç karnına yenilir. Ardından bir bardak üzüm hoşafı içilir.
 7. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir tatlı kaşığı ekşi yonca yağrağı katılıp kısa bir süre demlenmesi için beklendikten sonra sabahları aç karnına içilir.
 8. Bir litre suyun içine bir adet orta irilikte narın kabuğu katılıp kaynatıldıktan sonra sabahları aç karnına birer su bardağı içilir.
 9. Bir hafta boyunca günde yarımşar kilo çok iyi temizlenmiş çilek sabahları aç karnına yenilir.
 10. Bir adet limon bir ağırlığın yardımıyla iyice ezildikten sonra üzerine bir yemek kaşığı bal ilave edilip bir gece bekletilip ikiye bölünmesinin ardından sabahları aç karnına ve yatmadan önce içilir.
 11. Bir litre suyun içine ince kıyılmış iki avuç su teresi katılıp kaynamasının ardından süzülerek sabahları aç karnına birer su bardağı içilir.
 12. Çok eski çağlardan beri kullanılan bir başka öneri ise; ince zarı mutlaka üzerinde olması kaydıyla aç karnına kabak çekirdeği ağız içinde iyice öğütülerek yenildikten sonra aradan bir saat geçmesi beklenip yarım çay kaşığı hintyağı içilir. Bu öneri özellikle şerit için oldukça faydalıdır.
 13. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı defne ve bir çorba kaşığı pelin katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek sabahları aç karnına ve yatmadan önce birer su bardağı içilir.
 14. Nohut yumuşayıncaya kadar sirkenin içinde bekletilir ve yumuşamasının ardından sabahları aç karnına 5-6 adet yenilir.
 15. Sabahları aç karnına ince dövülmüş bir gram aylandız kabuğu ve yaprağı az miktarda suyun yardımıyla yutulur. Zehirli olmasından ötürü doktor kontrolünde kullanılması uygundur.
 16. İki baş soğanın kabukları soyulup ince dilimlendikten sonra süt ile birlikte kaynatılıp sabahları aç karnına birer bardak içilir. Aynı durum bir baş sarımsak karışımıyla da uygulanabilir.
 17. 10 gram kadar solucan otu kömeçi 100 gram bal ile karıştırıldıktan sonra sabahları aç karnına ve akşamları yatmadan önce onar gram halinde kullanılır. Karışım bittikten sonra müshil etkisi gösterecek olan bir ilaç kullanılır.
 18. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı eğrelti otu katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek sabahları aç karnına ve yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 19. Bir litre suyun içine 50 gram kadar şeftali yaprağı katılıp kaynatıldıktan sonra sabahları aç karnına bir su bardağı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.