ASTIM

ASTIM
Tanımı:(Astma) Solunum güçlüğüne neden olan bir solunum sistemi hastalığıdır. Bu hastalıkta zorluk soluk almada değil soluk vermededir. Akciğerdeki ufak hava borularının daralmasından ötürüdür. Dolayısıyla kişi ciğerlerinden gerektiği kadar hava çıkarılmadığından ancak buna karşın normal hava alabildiği için akciğerleri şişer.
Nedenleri: Alerji, akciğer hastalığı ve ruhsal olaylar olabilir. Ev hayvanlarının tüyleri, yün lifleri, kuş tüyü gibi maddelerin yanı sıra, ev tozları nöbete neden olabilir. Astımın nedeni, genellikle birden fazla etkenin bir araya gelmesine bağlı bulunduğundan, astıma karşı bağışıklık sağlama çabaları etkisiz kalmaktadır.Psikolojik sorunlar tek başına astıma neden olmamakla birlikte, sorunların çoğalması bir astım nöbeti başlatabilir. Şiddetli bir enfeksiyon sonrasında beliren astım ileride kronikleşerek tekrarlayan bronşit nöbetleri görülebilir.
Öneriler: Bitki tavsiyesinden evvel alınması gereken bazı önlemlerden söz edeceğiz. Kişinin astım nöbetlerine alerjik nedenler sebep oluyorsa bu ortamın tamamen izole edilmesi gerekmektedir. Aşırı tedirginliklerden, üzüntü verebilecek duygusal sorunlardan, elden geldiğince uzak durulmalıdır. Şişmanlık, sigara içmek ve oksijen ortamı sağlıksız yerlerde bulunmamak gerekir.

 1. Sıcak bir tas et suyuna veya süte taze öksürük otunun sıkılmasıyla elde edilen özsuyundan iki veya üç çay kaşığı karıştırılarak içilir.
 2. Bir bardak soğuk suyun içine iki tatlı kaşığı limon suyu katılıp bir tatlı kaşığı nöbet şekeri ile birlikte iyice kaynatılıp ince kıyılmış bir çay kaşığı sinirli ot katılarak demlenmesinin ardından ve her defasında taze yapılmak suretiyle günde üç kez kullanılır.
 3. Bir pipoyu dolduracak kadar kurutulmuş ve tütün gibi kıyılmış boru çiçeği içilir.
 4. Bir pipoyu dolduracak kadar kurutulmuş ve tütün gibi kıyılmış adaçayı içilir.
 5. Bir pipoyu dolduracak kadar kurutulmuş ve tütün gibi kıyılmış karabaş otu içilir.
 6. Bir pipoyu dolduracak kadar kurutulmuş ve tütün gibi kıyılmış devetabanı içilir.
 7. İki su bardağı soğuk suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış melek otunun kök saplarından konup bir saat beklendikten sonra kaynatılıp gün içinde aralıklarla içilir.
 8. İrice çiğ bir lahananın geniş yapraklarından göğse ve sırta gelecek bir şekilde konulup sıcak tutacak şekilde giyinilir ve uzanılır.
 9. Kahvaltıdan önce bir bardak kaynatılmış nane suyu içilir.
 10. İyice yıkanmış bir adet küçük boy marul arzuya göre limon ve tuz eşliğinde yenir.
 11. Yarım litre inek sütünün içine 10 adet soyulmuş sarımsak katılıp kaynatıldıktan sonra sıcak halde içine bir çorba kaşığı tuzsuz tereyağı ve süzme bal ilave edilip macun kıvamına gelene ve içindeki sarımsaklar ezilene kadar karıştırılır. Hergün aç karnına iki tatlı kaşığı yenir.
 12. Kabukları soyulmuş bir adet orta boy siyah turp rendelenerek veya mekanik aletlerin yardımıyla sıkılarak elde edilen suyu bir tatlı kaşığı bal eşliğinde içilir.
 13. Eşit oranda (ağırlık olarak) ebegümeci çiçeği, lavanta çiçeği, devetabanı yaprağı ve civanperçemi dövülmek suretiyle toz haline getirilir ve günde üç öğün yemeklerden önce sıvıyla birlikte bir çorba kaşığı kullanılır.
 14. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış mersin ağacı meyvesi katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek eşit aralıklarla günde 6 çay bardağı içilir.
 15. Bol miktarda havuç rendelenerek veya mekanik aletlerin yardımıyla sıkılarak elde edilen bir bardak suyuna yarım bardak kaynatılmış süt ilave edilerek içilir. Bu terkip günde üç kez taze hazırlanarak kullanılır. İsteğe göre sütün yerine bir tatlı kaşığı süzme bal kullanılabilir.
 16. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı kıyılmış meyan kökü katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün tok karnına birer su bardağı içilir.
 17. Bir litre suyun içine birer tatlı kaşığı anason, dövülmüş hardal tohumu, kimyon, kişniş ve keraviye 250 gr. çemen yarım kilo kuru incir katılıp karıştırılarak kaynatılır. Kahvaltıdan önce bu karışımdan bir çorba kaşığa, bir tatlı kaşığı sirke ilavesiyle kullanılır.
 18. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı sedef çiçeği ve bir tutam dereotu katılıp kaynatıldıktan sonra günde üç öğün bir çay fincanı içilir.
 19. Üç adet selvi kozalağı bir litre suyun içinde kaynatılıp her içişte bir tatlı kaşığı süzme bal karıştırılarak kahvaltıdan önce kullanılır.
 20. Bir çorba kaşığı üzerlik tohumu dövülerek toz haline getirildikten sonra bir tatlı kaşığı bal ilave edilerek macun kıvamını alana kadar karıştırılır ve günde aralıklarla üç tatlı kaşığı yenir.
 21. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı ada çayı, iki çorba kaşığı sığır kuyruğu ve bir çorba kaşığı anason katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün aç karnına birer çay fincanı içilir.
 22. Bir litre suyun içine küçük boy bir lahananın yarısı temizlendikten sonra katılıp kaynatılır. Pişmesinin ardından lahana kendi suyuna iyice sıkılarak hatta ezilerek özsuyuda ilave edildikten sonra bir tatlı kaşığı bal eşliğinde her sabah aç karnına bir bardak içilir.
 23. 1,5 litre suyun içine iri bir baş soyulmuşsarımsak, birer çorba kaşığı lavanta ve gelincik çiçeği, yer sarmaşığı, kekik, birer tutam maydanoz, nane ve dere otu ilave edilip kaynatıldıktan sonra süzülerek sabahları aç karnına bir çay fincanı içilir.
 24. Bir litre suyun içine 100 gr. ada soğanı ve 100 grç kekik tohumu katılıp kaynatıldıktan sonra günde bir çay fincanı içilir.
 25. Küçük bir baş soğan ince kıyıldıktan sonra üzerine iki çorba kaşığı bal ilave edilip 12 saat bekletilir ve günde üç kez birer çay kaşığı kullanılır.
 26. İyice temizlenmiş kerevizi ezmek suretiyle elde edilen bir kahve fincanı özsuyu aç karnına içilir.
 27. Bir miktar kereviz yaprağı bir bardak sütün içinde kaynatılıp içilir. hergün taze olarak tekrarlanır.
 28. Bir adet limon sıkılıp elde edilen suyuna bir çay kaşığı bal karıştırılıp içilir.
 29. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı sirke ve yarım çay kaşığı kimyon katılıp kısa bir süre sonra içilir.
 30. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı kantoron katılıp kısa bir süre demlenmesinin ardından sabahları aç karnına içilir.
 31. Bir litre suyun içine birer tatlı kaşığı rezene, kişniş, günlük, kakula ve sinameki katılıp kaynatıldıktan sonra arzuya göre şekerle birlikte sabahları aç karnına bir çay fincanı içilir.
 32. Dövülerek toz haline getirilmiş birer tatlı kaşığı kabak ve kavun çekirdeğinin içi, badem içi, ayva çekirdeği, kitre, menekşe çiçeği ve arap zamkı, nişasta unu, miyan balı ve bu karışımı macun haline getirecek kadar süzme bal iyice karıştırılıp her sabah birer tatlı kaşığı kullanılır.
 33. Bir küçük kırmızı turp rendelenir ve üzerine yarım limon  sıktıktan sonra bir gece buzdolabında bırakılıp ertesi sabah aç karnına ve yatmadan önce birer tatlı kaşığı alınır.
 34. Genişçe bir tencerenin içine yeteri miktarda su doldurulduktan sonra bol miktarda soyulmamış patates atılarak kaynaması beklenir. Kaynamasının ardından kısa bir süre sonra ocağı kısık ateşe getirerek başta bir havlu olmak üzere tencereden çıkan buhar teneffüs edilir.
 35. Genişçe bir tencerenin içine yeteri miktarda su doldurulduktan sonra bol miktarda manisa lalesi atılarak kaynaması beklenir. Kaynamasının ardından bir süre sonra ocağı kısık ateşe getirerek başta bir havlu olmak üzere tencerden çıkan buhar teneffüs edilir.
 36. Genişçe bir tencerenin içine yeteri miktarda su doldurulduktan sonra bol miktarda çam kozalağı atılarak kaynaması beklenir. Kaynamasının ardından kısa bir süre sonra ocağı kısık ateşe getirerek başta bir havlu olmak üzere tencereden çıkan buhar teneffüs edilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.