APSELER

APSELER
Tanımı: Genellikle bakteri istilasına bağlı bir tahriş sonucu dokularda oluşan içi cerahat dolu şişliklerdir. Apse görünümünü, vücut yüzeyindeki dokunulduğunda ağrıyan sert ve kırmızı bir bölge olarak yansıtır.
Nedenleri: Derideki apseler, ufak bir yarık veya sıyrıktan mikropların girmesiyle yada derideki ufak yağ bezlerinde ve kıl diplerinde oluşur.
Küçük bir apse olsa dahi en iyisi doktorun fikrini almaktır.
Öneriler: Patlayan apsenin olduğu bölgenin kuru tutulması ve kuru gazlı bezle kapatılarak ve sık sık değiştirerek tedavi edilmesi apsenin çabuk iyileşmesine fayda sağlayacaktır.

  1. 100 gr. kadar taze aslan pençesi bir ağırlığın altında ezilerek söz konusu apseli bölgenin üzerine konulur sargı bezi ile sarıldıktan sonra 10 saat beklenir. Apseli bölge olgunlaşıp içindeki cerahat akmamışsa yeniden tekrarlanır.
  2. Yıkanarak temizlenmiş lahana yaprağı çiğ olarak söz konusu apseli bölgeye sarılır. Bu işlem apse olgunlaşıp içindeki cerahat akana kadar her saat başı lahana yaprağı yenilerek tekrarlanır.
  3. Bir yemek kaşığı tuzsuz saf tereyağı ve yarım çay kaşığı kına iyice birbirine karıştırılarak macun haline getirildikten sonra söz konusu apseli bölgenin üzerine konularak gazlı bez ile sarılır. Bu işlem apse olgunlaşıp içindeki cerahat akana kadar her on saatte bir yenilerek tekrarlanır.
  4. Bir tavadaki zeytinyağının içinde ve kısık ateşte ısıtılan marul yaprağı söz konusu apseli bölgeye sarılır. Bu işlem apse olgunlaşıp içindeki cerahat akana kadar her on saatte bir yenilir.
  5. Tam olgunlaşmamış olan incir ortasından ikiye kesildikten sonra söz konusu apseli bölgeye sarılır. bu işlem apse olgunlaşıp içindeki cerahat akana kadar her on saatte bir yenilenerek tekrarlanır.
  6. Bir tavadaki zeytinyağının içinde ve kısık ateşte ısıtılan patlıcan yaprağı söz konusu apseli bölgeye sarılır. Bu işlem apse olgunlaşıp içindeki cerahat akana kadar yenilenerek takrarlanır.
  7. Bir tavadaki zeytinyağının içinde ve kısık ateşte tam öldürülmeden ısıtılan soğan ezilerek söz konusu apseli bölgeye sarılır. Bu işlem apse olgunlaşıp içindeki cerahat akana kadar yenilenerek tekrarlanır.
  8. Bir yemek kaşığı tuzsuz saf tereyağı, bir tatlı kaşığı pudra şekeri ve zeytinyağının içinde kısık ateşte tam öldürülmeden ısıtılan soğan ezilerek iyice birbirine karıştırılıp macun haline getirildikten sonra söz konusu apseli bölgenin üzerine konularak gazlı bez ile sarılır. Bu işlem apse olgunlaşıp içindeki cerahat akana kadar her on saatte bir yenilenerek tekrarlanır.
  9. Bir yemek kaşığı tuzsuz tereyağı ve havanda dövülerek toz haline getirilmiş keten tohumu iyice birbirine karıştırılarakmacun haline getirildikten sonra söz konusu apseli bölgenin üzerine konularak gazlı bez ile sarılır. Bu işlem apse olgunlaşıp içindeki cerahat akana kadar yenilenerek tekrarlanır.
You can leave a response, or trackback from your own site.