APANDİSİT

APANDİSİT
Tanımı:(Kör bağırsak iltihabı) İnce bağırsağın, kalın bağırsakla birleştiği bölgede bulunan ve görevi belli olmayan, bağırsak kalıntısı şeklindeki uzantının iltihaplanması olup bir bakteri enfeksiyonudur.
Nedenleri: Meyve çekirdeklerini andıran dışkı taşları olan faecalith lerin yol açtığı bir hastalıktır.göbek çevresinde duyulan bir ağrının karnın sağ alt bölgesine inmesiyle anlaşılır. Ancak daha önceden karın bölgesinde genel bir rahatsızlık, sindirim bozukluğu, ishal veya kabızlık, mide bulantısı ve kusma olarak yansır. Ağıziçi ve dil kurudur, kişide iştahsızlık oluşur.
Apandisit şikayetleri ciddiye alınmalıdır zira akut belirti veren kronik apandisit derhal ameliyat edilmelidir, zira patlamış bir apandisitten yayılan iltihap öldürücü olabilir.
Öneriler: Bir litre suyun içine bir avuç böğürtlen yaprağı katılıp kaynatıldıktan sonra soğul halde süzülerek, günde üç öğün birer su bardağı içilir.

  1. Bir litre suyun içine 250 gr. dut kurusu veya dut yaprağı katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek, günde üç öğün birer su bardağı içilir.
  2. Bir fincan sıcak sütün içine bir çay kaşığı kimyon katılıp iyice karıştırılarak soğuduktan sonra içilir.
  3. Bir litre suyun içine 2 çorba kaşığı ince kıyılmış akdiken kabuğu katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
  4. Acil bir durumda; hastanın sağ alt karın bölgesine buz kompresi yapılır ve sıvı sıvı gıda kesinlikle verilmez.
You can leave a response, or trackback from your own site.