ANEMİ (KANSIZLIK)

ANEMİ
Tanımı: Halk dilinde kansızlık adını alan aneminin çok şekli olup asıl iki grupta sınıflandırılır.
1- Alyuvarların normalden ufak olup, normalden daha az hemoglobinleri olması.
2- Alyuvarların normalden iri olup, normalden daha fazla hemoglobin içermeleridir.
Bu iki durumdada alyuvarların sayısı normalden azdır.
Nedenleri: Demirin yetersiz alındığı durumlarda, alyuvarların yapımında oluşan bozukluklar, şiddetli adet kanamaları, kronik böbrek hastalıklarında kan yapımının bozulması, bağırsak hastalıklarında demirin sindirim sisteminde yetersiz emilimi gibi nedenleri vardır. Tedavisi nedenin tedavisi esasına dayanır.
Öneriler:anemi sorunu olan kişilerin genellikle zayıf ve kuvvetsiz bir bünyeye sahip olmasından ötürü bünyelerini güçlendirmeleri için, ızgara olarak taze dalak, karaciğer, özellikle dana ciğeri, beyin haşlama, az pişmiş sığır bifteği, kuru baklaların tümü, sarımsak, kereviz, kuşkonmaz, ıspanak, pırasa, soğan, lahana, dolmalık biber, maydanoz, yoğurt, ceviz, zeytin, kestane, meyvelerden turunçgiller, taze üzüm, erik, elma, armut, kavun, karpuz sıkma su olarak pancar suyu, nar suyu, limon veya turunçgiller suyu gibi gıdalarla kendilerini belemeleri gerekmektedir. Böyle bir kür anemi sorunu olan kişilere oldukça faydalı olacaktır.
Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı iyice kıyılmış ısırgan otu konulup kaynatıldıktan sonra süzülerek sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
İyice kıyılmış bir çay kaşığı koyun otu yaprakları bir fincan kaynar suyun içine atılıp kısa bir süre demlenmesinden sonra süzülereksabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı kantaron katılıp kaynatıldıktan sonra süzülüp günde üç defa aç karnına birer çay fincanı içilir.
Bir fincan kaynar suyun içine dövülerek toz haline getirilmiş bir çay kaşığı ardıç tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç fincan içilir.
Bir litre suyun içine bir avuç dolusu su teresi katılıp kısık ateşte kaynatıldıktan sonra bir gün içerisinde aralıklarla tüketilir.
bir litre suyun içine iki çorba kaşığı oğul otu katılıp kaynatıldıktan sonra süzülüp günde 3 fincan olmak üzere içilir.
50 gr. kınakına kabuğu bir litre sirkenin içinde bir hafta bekletilip ardından günde üç öğün aç karnına iki çorba kaşığı içilir.
Bir adet çiğ yumurta bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılıp yenir.
Yarım litre kaynatılmış inek sütüne ılıdıktan sonra iki adet yumurta sarısı ve iki çay kaşığı kakao ilave edilip arzuya göre tatlandırılıp ikiye bölündükten sonra günde iki kez içilir.
Yarım litre inek sütünün içine bir yemek kaşığı ince rendelenmiş tatlı badem ilave edilerek kaynatılıp, ılıdıktan sonra, bir fincan üzüm pekmezi ile karıştırılarak gün içinde iki kerede içilir.
Üç adet orta boy papates soyulup kabuklarıyla birlikte kaynatılır maydanoz eşliğinde yenilir.
Bir litre suyun içine bir avuç andız otu konulup kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer fincan içilir.
Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı şerbetçi otu konulup kaynatıldıktan sonra süzülüp aç karnına günde üç öğün birer fincan içilir.
Böğürtlen şurubu yapılıp içilir.
Bir litre suyun içine iyice ufalanmış bir çorba kaşığı anber kabuğu konulup kaynatıldıktan sonra süzülüp günde üç öğün birer fincan içilir.
Kasaptan alınacak olan bir kg. et ve kemik karışımı kaynatılıp günde üç öğün yemeklerden önce ve sıcak halde bal ilavesiyle birer bardak içilir.
Bir litre suyun içine iki su bardağı dolusu siyah kuru üzüm ve bir çorba kaşığı kınakına katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün yarım kahfe fincanı içilir.
İyice temizlenmiş ıspanak ve maydanoz beraberce iyice kaynatılıp soğuduktan sonra, maydanoz ve ıspanaklar tenceredeki suyun içine iyice sıkılıp hatta ezilip suyu çıkarılır, süzüldükten sonra günde üç kez birer çay fincanı içilir.
Bir su bardağı kaynar suyun içine bir çay kaşığı acı pelin katılıp soğumasının ardından aralıklarla (3*4 defada) yudumlayarak içilir. Gebe ve emzikli kadınların kullanması sakıncalıdır.
İki su bardağı kaynar suyun içine 2 çay kaşığı kırmızı kantaron katılıp soğumasının ardından süzülerek ve arzuya göre tatlandırılarak gün içinde aç karnına aralıklarla tüketilir.

You can leave a response, or trackback from your own site.