ALKOLİZM

ALKOLİZM
Tanımı: Kronik veya arasıraiçki içme dürtülerinin duyulması anlamına gelir.
Nedenleri: Bu durum, genellikle bazı ruhsal ve sosyal zorlukların hem nedeni, hem de belirtisidir. Alkolikler direkt veya dolaylı olarakda zührevi hastalık, genellikle zatürre gibi herhangi bir hastalık kapmalarını kolaylaştırarak kendilerinin ve başkalrının hayatlarınıda tehlikeye sokarlar.
Çoğu vakalarda alkolizm hastalığın kendisinden çok, bir belirtisidir. Alkolik mutlaka sık sık sarhoş olan bir kişi değildir. Genellikle alkolik, etkilerini çevresine sezdirmeden bütün bir gün süresince içki içebilir.Sonraları, kısmen fizik etkilere, kısmende rahatsızlığın temelinde yatan nöraza bağlı olarak, hastalık ve sosyal belirtiler ortaya çıkmaya başlar. kişi gittikçe daha fazla içip, daha az yer, genellikle güne kusma ve bulantıyla başlayıp, toplum içine çıkabilmek için alkol almak gerekliliğini duyar.
Görünüş itibarıyla şişmeye başlar, gözler kızarır, sosyal sorumluluklarına karşı aldırmazlık gösterir, içki almadığı zamanlarda titrek, sinirli ve gergin olur, konumundan ötürü utanç duyup içki aldığını saklamaya çabalar, duygularında dengesizlik gösterir, çabuk kızar, ağlar, kolay yalan söylemeye başlar, içkiyi kesmesi krizlere yol açar.
Öneriler: Kronik alkolizm vakalarında bir psikiyatra başvurmak gerekir. Tedavinin esasları tam alkozsüzlük, temelde yatan psikolojik bozukluğu iyileştirmek amacıyla psikoterapidir. Ancak şunuda unutmamak gerekirki, alkolik kişinin çevresinde içki içen kişilerin bulunmaması gerekmektedir. Tamamen farklı bir sosyal yapıya sahip çevre içinde bulunmak istemeleri ve alkolü kendi istekleriyle bırakma düşüncesine sahip olmalarıdır.

  1. İki çorba kaşığı kekeik otu bir litre kaynar su ile haşlanıp demlenmesinin ardından sıcak olarak bir termosa doldurulup 15 dakikada bir yemek kaşığı içilir.
  2. Bu durum gerektiğinde aralıklarla tekrarlanmalıdır. Zira bu kür kişide mide bulantısı, kusma, dışkı ve idrar çıkarma aşırı terleme yapacaktır. Ancak ardından kişinin iştahı açılıp yemeye ve susuzluğunu gidermeye karşı büyük bir istek başlayacaktır.
  3. Çiğ lahana yenilmesi alkolik kişinin vücudundaki vitamin aksikliğine ve alkolü bırakmasına oldukça faydalı olacaktır.
  4. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş marul tohumu sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı maydanoz eşliğinde yenilir.
  5. İyice yıkanan taze asma yaprağı sıkılarak veya ezilerek suyu elde edilir ve günde iki fincan içilir.
  6. Kabukları soyulmuş ve dilimlenmiş beyaz turp yenilmesi faydalı olur.
You can leave a response, or trackback from your own site.