ALERJİ

ALERJİ
Tanımı: Bazı kişilerin birtakım yiyeceklere, ilaçlara, toz, koku gibi nesnelere karşı hastalık derecesinde gösterdikleri (değişik tepki kapasitesi) aşırı tepkidir. Bu tepki vücuda giren yabancı bir maddeye karşı, o maddeyi etkisiz kılmaya, öldürmeye ve vücuttan dışarı atmaya yönelik tepkilerin yansımasıdır.
Nedenleri: Bir kişiyi alerjik yapan nedenler tam olarak bilinmemekle birlikte, bazı vakalarda sayaçekim ve psikolojik reaksiyon faktör olarak bilinmektedir.
Vücuda giren bir maddenin vücut hücrelerinin yüzeyinde oluşturduğu reaksiyon, hücre duvarlarını bozmakta ve histamin adı verilen bir maddenin açığa çıkmasına neden olmaktadır. Güllere alerjisi olan bir kişinin gerçek sandığı yapma çiçek karşısında astma nöbeti geçirdiği görülebilir. Ayrıca hiçbir allergenin bulunmadığı hallerde psikolojik bir şokun deride kabarıklıklara neden olduğu da görülmüştür.
Öneriler: İki avuç dolusu ebegümeci 5 litre suya konularak bir gece boyunca bekletilip ardından ısıtılır ve banyo suyuna karıştırılarak banyo yapılır.

  1. Bir adet orta büyüklükteki siyah turp kabukları soyulduktan sonra rendelenip veya mikserden geçirilip elde edilen posanın suyu sıkılarak içilir.
  2. Bir litre suyun içine üç çorba kaşığı şahtere otu katılıp kaynatıldıktan sonra süzülüp yemeklerden önce birer su bardağı içilir.
  3. Bir tatlı kaşığı acı yonca ve yine bir tatlı kaşığı ravend bir litre suyun içine atılıp kaynatıldıktan sonra yemeklerden önce birer su bardağı içilir.
  4. İyice kıyılmış iki tatlı kaşığı hünnap yaprağı bir litre su ile birlikte kaynatılıp süzüldükten sonra sabah ve akşam birer su bardağı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.