ADET GÖRMEME

ADET GÖRMEME
Tanımı: (Amenore) Adetin kesilmesi veya hiç olmaması anlamına gelir. Kadının yaşamında, normal olarak adetlerin olmadığı dönemler olarak bilinen ergenlik öncesi, emzirme zamanı ve menopoz sonrasıdır. Şunu hatırlatmakta fayda vardı, genel inanışın aksine, adet görememede veya yokluğunda gebe kalmak mümkündür.
Nedenleri: Gebelik, aşırı korku ve heyecanlar, gebe kalma korkusu, tam tersi çok şiddetli çocuk sahibi olma isteği, yalancı gebelik de denilen psikolojik gebelik arzusu, anemi, zafiyet durumları, hormonal bozukluklar ve uzun süren sinirsel gerginlikler olabilir.
Öneriler: Adet görmeden kısa bir süre evvel; bir çay kaşığı taze avşar otu iyice kıyıldıktan sonra, bir çay bardağı kaynar suda haşlanıp soğuduktan sonra süzülerek bir gün içinde aralıklarla 3-4 defada içilir. Verilen dozu aşmamak gerekmektedir, zira aşırı doz zehirleyicidir.

 1. Adet görmeden kısa bir süre evvel; bir çay kaşığı papatya çiçeği bir çay fincanı kaynar suyun içine atılarak kısa bir süre demlenmesini bekledikten sonra günde üç kez yemeklerden önce yeniden demleyerek birer fincan içilir.
 2. Adet görmeden kısa bir süre evvel; bir çay kaşığı civanperçemi bir çay fincanı kaynar suyun içine atılarak kısa bir süre demlenmesi beklendikten sonra süzülerek, günde üç kez yemeklerden önce yeniden demleyerek birer fincan içilir.
 3. Adet görmeden kısa bir süre evvel; bol miktarda civanperçemi (sapıda dahil) soğuk suyun içinde bir gece bekletildiktwn sonra ertesi gün haşlanacak dereceye kadar ısıtılıp, banyo suyuna eklendikten sonra yarı bele kadar suyun içine oturulur.
 4. Adet görmeden kısa bir süre evvel; bir yemek kaşığı çörek otu ve bir yemek kaşığı papatya çiçeği birlikte kaynatılıp süzme bal ilave edildikten sonra sıcak olarak günde iki çay fincanı içilir.
 5. Adet görmeden kısa bir süre evvel; 500 gr. temizlenmiş ve ince kıyılmış kereviz, 200 gr. temizlenmiş ve ince kıyılmış hindiba, 50 gr. anason ve 50 gr. hazır çemenle birlikte iyice karıştırıldıktan sonra yeteri kadar su ilave edilip kaynatılır. Ardından bir gece soğuk kalması sağlanıp ertesinde günde birer bardak süzülerek içilir.
 6. Adet görmeden kısa bir süre evvel; havanda dövülerek toz haline getirilmiş veya aktardan toz halinde satın alınan aynı miktarda, hindiztan cevizi (ince rendelenecek), tarçın, kebabiye, karanfil, karabiber ve zencefil iyice birbirine karıştırılıp az su ilavesiyle kısık ateşte lapası yapıldıktan sonra, sıcak halde bir bezin üstüne konup bele sarılır.
 7. Adet görmeden kısa bir süre evvel; hergün iki saat uygulanması şartıyla, yeteri miktarda suyun içine 4 yemek kaşığı kaolin (beyaz kil, ak balçık) konulup lapa haline gelene kadar kısık ateşte ısıtıldıktan sonra çok ince geçirgen bir bezin arasına sıcak halde konulup kasık bölgesine yerleştirilir. Bezin soğuması durumunda bezin üst kısmına bir bez daha konulup ütü yardımıyla lapa tekrar ısıtılır.
 8. Adet görmeden kısa bir süre evvel; bildiğimiz ada çayı bir litre su ile birlikte kaynatılıp bir süre demlenip süzüldükten sonra, sıcak olarak günde üç öğün ikişer çay fincanı içilir.
 9. Adet görmeden kısa bir süre evvel; 30 gr. çekirdeksiz siyah kuru üzüm, 30 gr. kurutulmuş sedef çiçeği, 30 gr. ardıç tohumu, 15 gr. müsrafi ve 15 gr. kurutulmuş nane bir havanın içinde beraberce dövüldükten sonra genişçe bir süzgecin içine konulup içinde su kaynayan bir kabın üstüne yerleştirilerek süzgecin ağzı kapatılır. Bir süre sonra buhar nedeniyle yumuşamış olan bu karışım temiz, ince ve sıcak bir tülbentin içine konulup kasık bölgesine yerleştirilir.
 10. Adet görmeden kısa bir süre evvel; bir litre suyun içine bir bağ dere otunun 1/4 katılıp kısık ateşte bir taşım kaynatıldıktan sonra yemeklerden evvel birer bardak içilir.
 11. Adet görmeden kısa bir süre evvel; bir çay fincanı kaynar suyun içine, bir çay kaşığı kekik konulup demini alması beklendikten sonra süzülerek yemeklerden önce içilir.
 12. Adet görmeden kısa bir süre evvel; bir çay fincanı kaynar suyun içine, bir çay kaşığı nane konulup demini alması beklendikten sonra süzülerek yemeklerden önce içilir.
 13. Adet görmeden kısa bir süre evvel; bir çay fincanı kaynar suyun içine, bir çay kaşığı kimyon konulup demini alması beklendikten sonra süzülerek yemeklerden önce içilir.
 14. Adet görmeden kısa bir süre evvel; bir çay fincanı kaynar suyun içine, yarım çay kaşığı pelin otu konulup demini alması beklendikten sonra süzülüp üçe bölünerek yemeklerden önce içilir.
 15. Adet görmeden kısa bir süre evvel; bir çay fincanı kaynar suyun içine, bir çay kaşığı şahtere konulup demini alması baklendikten sonra süzülerek yemeklerden önce içilir.
 16. Adet görmeden kısa bir süre evvel; bir çay fincanı kaynar suyun içine, bir çay kaşığı oğul otu konulup demini alması beklendikten sonra süzülerek yemeklerden önce içilir.
 17. Adet görmeden kısa bir süre evvel; bir çay fincanı kaynar suyun içine, bir çay kaşığı kuşdili konulup demini alması beklendikten sonra süzülerek yemeklerden önce içilir.
 18. Bir litre suyun içine dört çorba kaşığı yulaf katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek yemek aralarında veya sonrasında birer su bardağı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.