ADET GÖRME SANCILARI

ADET GÖRME SANCILARI
Tanımı:(Dismenore) Adet görmeye 1-2 gün kala başlayan ve adet esnasında ve sonrasında da (1-2gün) devam edebilen sancılardır.
Nedenleri: Kanamadan hemen önce beliren sancı ve sinirlilik duygusu birçok kadında bulunur. Bu durum ya hormonlarla veya bazı diüretiklerle düzeltilebilir. Rahim gelişmesinin tam olmamasına da bağlı bulunabilir. Sancıların nedeni genellikle psikolojik olup ilk doğumdan sonra kaybolabilir.

Öneriler:

 1. Adet döneminden kısa bir süre evvel; ince kıyılmış bir çorba kaşığı dokuzdonlu yarım litre kaynar suyun içine atılarak demlenmesinden ve soğumasından sonra, süzülerek üç öğünde yemek aralarında birer çorba kaşığı kullanılır. Verilen dozları aşmamak gerekmektedir zira aşırı doz zehirlenmelere yol açar.
 2. Adet döneminden kısa bir süre evvel; bir tatlı kaşığı hazır çemen ve isteğe göre 2 tatlı kaşığı tuzsuz tereyağı veya bal iyice karıştırıldıktan sonra günde bir defada ve tümü tüketilir.
 3. Adet döneminden kısa bir süre evvel; 1.5 litre suyun içine eşit oranda (birer tatlı kaşığı) anason, papatya çiçeği, nane, adaçayı ve ilaveten bir silme çay kaşığı dövülerek toz haline getirilmiş ardıç tohumu kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç kez aç karnına içilir. İsteğe göre tatlandırılabilir.
 4. Adet döneminden kısa bir süre evvel; bir çay fincanı kaynar suyun içine, bir çay kaşığı kantaron konulup demini alması beklendikten sonra süzülerek yemeklerden önce içilir.
 5. Adet döneminden kısa bir süre evvel; bir çay fincanı kaynar suyun içine, bir tutam maydanoz konulup demini alması beklendikten sonra süzülerek yemeklerden önce içilir.
 6. Adet döneminden kısa bir süre evvel; bir çay fincanı kaynar suyun içine, bir çay kaşığı kimyon konulup demini alması beklendikten sonra süzülerek yemeklerden önce içilir.
 7. Adet döneminden kısa bir süre evvel; bir çay fincanı kaynar suyun içine, bir çay kaşığı pelin otu konulup demini alması beklendikten sonra süzülüp üçe bölünerek yemeklerden önce içilir.
 8. Adet döneminden kısa bir süre evvel; bir çay fincanı kaynar suyun içine, bir çay kaşığı kara selvi konulup demini alması beklendikten sonra süzülerek yemeklerden önce içilir.
 9. Adet döneminden kısa bir süre evvel; bir çay fincanı kaynar suyun içine, bir çay kaşığı yeşil anason konulup demini alması beklendikten sonra süzülerek yemeklerden önce içilir.
 10. Adet döneminden kısa bir süre evvel; bir çay fincanı kaynar suyun içine, bir çay kaşığı oğul otu konulup demini alması beklendikten sonra süzülerek yemeklerden önce içilir.
 11. Adet döneminden kısa bir süre evvel; bir çay fincanı kaynar suyun içine, bir çay kaşığı kuşdili konulup demini alması beklendikten sonra süzülerek yemeklerden önce içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.