ADET GÖRME DÜZENSİZLİKLERİ

ADET GÖRME DÜZENSİZLİKLERİ
Tanımı: Adet görme dört ayrı evrede oluşur. bu evreler oldukça tıbbi bilgiler ve terimler içerdiğinden burada bahsetmenin bir anlamı olmayacaktır. Bunun dışında adet görme yumurtalık bezi ve hipofiz bezinin kontrolündedir. bu bez beyin tabanındaki hipotalamus un etkisi altındadır.
Nedenleri: Yukarıda bahsedilen bu evrelerin tam olarak görevini yapamaması durumunda adet görme düzensizlikleri başlayabilir. Hipotalamus un duygularla ilişkisi büyük olduğundan kadının duygusal durumu ve heyecanları adet düzensizliklerine oldukça büyük etkisi vardır.Ancak bir kadın hastalıkları uzmanı bu konuda daha kesin bir tanı koyabilecektir.
Öneriler: Adet görmeden kısa bir süre evvel; bir tatlı kaşığı aslanpençesi ve yine bir tatlı kaşığı civanperçemi bir litre su ile birlikte kaynatılıp, 15 dakika demlenip süzüldükten sonra, günde aralıklarla üç fincan içilmesi faydalı olur.

  1. Adet görmeden kısa bir süre evvel; bir avuç adaçayı bir litre su ile birlikte kaynatılıp bir süre demlenip süzüldükten sonra, şeker yerine süzme balla tatlandırılarak, sıcak olarak günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
  2. Adet görmeden kısa bir süre evvel; bir çorba kaşığı mercanköşk bir litre su ile birlikte kaynatılıp, kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp, yemeklerden evvel günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
  3. Adet görmeden kısa bir süre evvel; ince kıyılmış bir yemek kaşığı ballıbaba bir litre kaynamış su ile birlikte haşlanıp, süzüldükten sonra günde iki çay fincanı içilmesi faydalı olur.
  4. Birer yemek kaşığı çörek otu ile süzme bal karıştırılıp demlenmiş ada çayı eşliğinde günde üç öğün yemeklerden sonra kullanılır.
  5. Adet görmeden kısa bir süre evvel; bir litre kaynamış suyun içine 3 yemek kaşığı arpa konup, suyun soğumasının ardından bir yemek kaşığı ısırgan otu ilave edilip tekrar kaynatılarak süzüldükten sonra, günde üç öğün yemeklerden sonra birer su bardağı içilir.
  6. Gelişme çağında olan ancak ergenliğine kavuşmuş genç kızlarda görülen adet düzensizliklerine karşı adet görme dönemlerinden kısa bir süre evvel başlamak kaydıyla;ince kıyılmış bir çay kaşığı binbir delik otu bir çay fincanı kaynar suyun içinde demlenmesi için kısa bir süre beklenir ve süzüldükten sonra günde bir fincan içilir.
  7. Adet görmeden kısa bir süre evvel; bir tatlı kaşığı saf ve tuzsuz tereyağı bir yemek kaşığı süzme bal ve bir yemek kaşığı hazır çemen iyice karıştırılıp iki öğün arasında tüketilir.
  8. Adet görmeden kısa bir süre evvel; bir litre suyun içine, bir yemek kaşığı rezene eklenip kynatıldıktan sonra süzülerek günde bir çay fincanı içilir.
  9. İki litre suyun içine, iki tane temizlenmiş ve ince kıyılmış yabani kereviz, bir yemek kaşığı havanda dövülmek suretiyle toz haline getirilmiş hardal tohumu ve bir yemek kaşığı nane bir arada kaynatılıp süzüldükten sonra balla tatlandırılarak yemeklerden önce veya yemek arasında bir su bardağı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.