ADELE AĞRILARI

ADALE AĞRILARI
Tanımı: Ağrıları tanımlama söz konusu olduğunda bu oldukça güç olacaktır. Vüvutta herhangi bir bozukluk sonucu ortaya çıkan, rahatsız edici bir duyu diye açıklanabilirse de bu her zaman doğru anlam içermez. Ağrının tanımı çok geniş bir alana yayıldığından bu konunun detaylarına giremeyeceğiz.
Nedenleri: Biz burada adale ağrılarının, travmaya, aşırı aktivitenin vermiş olduğu yorgunluklara, terlemenin ardından gelen soğumaya, cereyanda kalmaya ve bunlara benzer organik olmayan harici etkilere bağlayarak önerilerimizi bu çerçeve içerisinde yapacağız.
Öneriler: Ağrılı bölgelerin ki bu tüm öneriler için geçerlidir, mutlaka sıcak tutulması gerekmektedir.
Bir miktar papatya bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Ağrılı bölgeye hafif masajlarla yedirilerek sürülür.

 1. Papatyanın kaynatılmasıyla elde edilen sıcak suyuna yünlü bir kumaş parçası batırılıp ağrılı bölgeye konulursa faydalı olur. Yünlü kumaş soğudukça tekrar ısıtılmış suyun içine batırılarak kullanılır.
 2. Bir adet ladin kozalağının tohumu ve bir avuç papatya  bir arada iyice ezilerek bulamaç haline getirildikten sonra söz konusu ağrılı bölgeye sürülür.
 3. İri bir lahananın geniş yaprakları kaynatılıp, ağrılı bölgeye sıcak bir halde konur ve soğumasına yakın sıcak olan yenisi ile değiştirilir. Ayrıca lahana kaynatıldıktan sonra kıyılarak lapa haline getirilip, sıcak bir bezin içinde ağrılı bölgeye sarılır.
 4. Bir adet sulu limon sıkılıp, aynı oranda gliserin ve saf alkol ile karıştırıldıktan sonra, söz konusu ağrılı bölgeye sürülür.
 5. Tuz, sirke ve saf alkol karıştırılıp, söz konusu ağrılı bölgeye masaj yapmak suretiyle sürülür.
 6. Saf ispirto ve un ile birlikte karıştırılarak, biraz sulu bir hamur yapıldıktan sonra söz konusu ağrılı bölgeye sürmek suretiyle tatbik edilir.
 7. bir miktar portakal kabuğu bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde söz konusu ağrılı bölgenin üzerine hafif masajlarla sürülür.
 8. Bir litre suyun içine, yeteri miktarda (su üstüne çıkmayacak şekilde) mısır püskülü katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek elde edilen mayi masaj yapmak suretiyle kullanılır.
 9. 200 gr. kadar kuş üzümü ve bir çorba kaşığı sedef otu bir litre su ile birlikte kaynatılır, süzülmesinin ardından elde edilen mayinin içine, temiz bir bezi batırıp çıkarttıktan sonra sıkılmadan söz konusu ağrılı bölgeye sarılır.
 10. Semizotu kaynatılıp sıcak suyuna bir havlu batırılıp, söz konusu ağrılı bölgeye kompres yapılır. Soğudukça sıcak olan yeni bir havluyla değiştirilir.
 11. Genişçe bir havanın içine 10 çift ceviz içi, birer çay kaşığı karabiber ve kafuru birlikte, pomat haline gelene kadar iyice dövüldükten sonra, kaynar suyun vermiş olduğu buharla, iyice sıcak ve nemli bir ortamın oluşacağı banyoda, söz konusu ağrılı bölgeyi sabunlu ve sıcak sulu masajla yumuşattıktan sonra elde edilen pomat sürülerek kişi sıcak ve kuru bir odaya alınır.
 12. İyice kıyılmış, bir çorba kaşığı yaban yasemini, üç çorba kaşığı havanda dövülerek toz haline getirilmiş keten tohumu ve bu karışımı lapa haline getirecek kadar eritilmiş kuyruk yağı katılıp iyice karıştırıldıktan sonra elde edilen lapamsı merhem, söz konusu ağrılı bölgeye sürülür.
 13. Acı kavunun suyu ezilmek suretiyle çıkarıldıktan sonra söz konusu ağrılı bölgeye masaj yapılarak sürülür ve sıcak tutulur.
 14. Bir litre sütün içine, ince kıyılmış mine çiçeğinin kurutulmuş dallarından, bir yemek kaşığı kadarı, birlikte bir taşım kaynatılarak, bir tatlı kaşığı havanda dövülerek toz haline getirilmiş keten tohumu eklendikten sonra iyice karıştırılıp meydana gelen mayi bir beze sürülerek söz konusu ağrılı bölgeye bağlanır.
 15. Bir litre suyun içine yarım yemek kaşığı rezene konulup kaynatılarak elde edilen mayi ile söz konusu ağrılı bölge masaj yapılarak ovulur.
 16. Bir çorba kaşığı havacıvayı lapa haline getirecek kadar kuyruk yağı eklenip ısıtıldıktan sonra söz konusu ağrılı bölgeye sürülür.
 17. Bir yemek kaşığı hardal tohumu havanda dövülüp toz haline getirildikten sonra ince kıyılmış kuru incir ile birlikte karıştırılıp, söz konusu ağrılı bölgeye sürülerek üzeri sıcak bir bezle sarılır.
 18. Aktardan veya eczaneden alınacak olan karanfil ruhu söz konusu ağrılı bölgeye masaj yapılarak sürülür ve sıcak bir bezle sarılır.
 19. İnce kıyılmış yada havanda dövülmüş birer silme yemek kaşığı karanfil, zencefil, kimyon ve çadır çiçeği içine yeteri miktarda (macun kıvamına gelecek kadar) süzme bal katılarak iyice karıştırıldıktan sonra sabah akşam birer tatlı kaşığı yutulursa faydalı olur.
 20. Sürekli çilek yemek adale ağrılarına oldukça faydalı olur.
 21. Bir litre suyun içine bir yemek kaşığı peygamber çiçeği katılıp bir taşım kaynatıldıktan sonra süzülüp aç karnına üç öğün içilirse faydalı olur.
 22. Ağrıların tedavisindeki doğru yol nedene göre olanıdır. Bir ağrının tam nedenlerini bulmadan, doğru tanı konulmadan geçirmeye çabalamak pek akıllıca bir yöntem olarak kabullenilemez.
 23. Nedensiz ağrı şiddetli bir şekilde duyuları uyarabilir bundan dolayı da hemen ağrı gidericilere (en bilineni aspirin) rağbet ederiz. Aslında bu tür ağrı giderici ilaçların, ağrı duyusuna etkinliği oldukça tedavi edici gibi görünebilir. Ancak ağrıların kronikleşmesi durumunda kullanılan ilaçların dozunu artırmak gerekecektir ki bu durumda tanısı konulmayan ağrılarda kişiye ileriye dönük zarar verme durumu yaratabilir.
 24. Bu durumu izah etmemizdeki neden ise ağrıların tanımının konularak uygun yöntemin seçilmesidir. Zira yanlış bir tanı ve yanlış bir yöntem kişiye zarar verici olacaktır. Bu durum tanısı konulmayan tüm ağrılar için geçerlidir.
 25. Bizim burada ağrıyı bu şekilde anlatmamızın nedeni ilk ağrı maddesi olmasından ötürüdür. Benzer genellemeyi diğer konumlarda da göreceğiz.
You can leave a response, or trackback from your own site.