ADALE YIRTILMASI

ADALE YIRTILMASI
Tanımı: İnsan bedeninde yapı ve çalışma yönünden birbirinden farklı 3 tip kas vardır. Kalp kası, istemsiz hareket edebilen kaslar (düz kas) ve istemli hareket edebilen kaslar (çizgili kas).
Adale yırtılması tanımındaki kas olarak tanımlayacağımızkas, çizgili kaslardır. Bu tip kas gevşek bağdokusuyla bir arada tutulan çok sayıda kas lifinden oluşur. Kasın tümünü yine gevşek bağdokusuyla sarar ve her iki ucu bir kemiğe yapışık olarak durur. Bu lifçiklerin yırtılmasına ise adale yırtılması denir.
Nedenleri: Kasların ısınmasından evvel yapılabilecek yanlış ve ani refleksler, özellikle sporcuların ters hareketleri veya harici darbeler olabilir.
Öneriler: Un elendikten sonra kalan kabuk kırıntıları havanda iyice dövülüp elde edilen bir su bardağı kadar kepek, hamur haline getirecek kadar sirke ile karıştırıldıktan sonra kısık ateşte ısıtılıp sıcak durumda bir bezin üzerine yayılarak söz konusu yırtık bölgenin üzerine sarılır.

  1. İki yemek kaşığı aynısefa çiçeği bir litre konyağın veya saf alkolün içine katılıp, güneş görebileceği veya sıcak bir yerde 2 hafta boyunca bekletilir. elde edilen mayi gerektiğinde kompres olarak kullanılır.
  2. Emici özelliği olan kalın bir bez sıcak süte batırılıp söz konusu yırtık adalenin üzerine konulur ve soğuduktan sonra bu işlem ikinci kez tekrarlanır. Ardından bir su bardağının içine 3 yemek kaşığı granül sabun ve üzerine saf alkol doldurulup granül sabun eriyene kadar karıştırılır. Elde edilen mayi temiz bir tülbente veya sargı bezine dökülür, bezin üzerinde kalan tortumsu madde iyice yayıldıktan sonra yırtık bölgenin üzerine konur.
You can leave a response, or trackback from your own site.