ADALE KRAMPLARI

ADALE KRAMPLARI
Tanımı: Kasların, sancılı nöbetler halinde irade dışı, ağrılı ve geçici olarak oluşan kasılmalarıdır. Belirli iç organ kaslarının bu tür kasılması genellikle kolik adını alır.
Nedenleri: Atardamar rahatsızlığından dolayı, kasların yeteri kadar kanlanamaması sporcu kişilerin kaslarının yorgunluk veya yeteri kadar ısınamaması ve kanlanamaması bir hastalık nedeniyle yada aşırı terlemek suretiyle vücutta tuz kaybının oluşmasında, ince el ve parmak hareketleriyle sürekli çalışanlarda kramp görülebilir.
Bu gibi durumlsrın ciddiye alınıp doktora danışılması gerekir.
Öneriler: Kramp böbrek, üreter, safra taşları gibi tıkanmalrından, bağırsaklardaki hastalık yada aşırı terlemeden ötürü oluşmuş ise; bir soğuk su dolu bardağın içinebir çay kaşığı tuz katılıp karıştırıldıktan sonra içilir.

  1. Ayaklara ve bacak kaslarına sürekli ve aralıklarla giren bir kramp durumunda ise, yeteri miktarda limon sıkılır ve tabanlara bu limon suyu ile aşağı ve yukarı olmak üzere masaj yapılır. Bu işlem iki hafta boyunca günde iki kez olmak üzere tekrarlanır.
  2. Bir silme yemek kaşığı kurutulmuş nane 2 bardak su  ile birlikte kaynatılıp süzüldükten sonra sıcak sıcak yemeklerden evvel aç karnına içilir.
  3. Bire bir oranında sirke, süzme bal ve sıcak su karıştırılıp bir gün arayla içilir.
  4. bir silme yemek kaşığı inci çiçeği kaynamış yarım litre su ile haşlanıp, soğuduktan sonra süzülerek, günde bir yemek kaşığı içilir.
  5. Bir çay bardağı kaynar suyun içine, bir çay kaşığı ince kıyılmış yüksük otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
  6. Kramp giren bölgeye susam yağı ile masaj yapılır.
  7. Kronik kramplara, ökse otunun ince kıyılmış yaprakları ve küçük sapları bir bez yardımıyla söz konusu bölgeye sarılıp kullanılır.
  8. Baldır kramplarında, kramp giren bölgeye kurtpençesi bitkisinin filizleri bir bez yardımıyla sarılıp krampın geçmesi sağlanır.
  9. Sıcak su buharına tutulan yada sıcak suya sokularak ıslatılan bir havlu, sıcaklığını kaybetmeden kramp giren bölgeye sarılır. Bu işlem havlu soğudukça aralıklarla gerekli olan bölgede tekrarlanır. Ardından bölgeye yavaş yavaş masaj yapılır. Böyle bir ortam olmadığı takdirde havlu yada kalınca bir kumaş parçası ütü ile ısıtılabilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.