Archive for Nisan, 2013

Zılan Ilıcası Erciş / Van

zeytinli-ada-kaplicalari

Zılan Ilıcası Erciş / Van

zilan ilicasi ercis van Zılan Ilıcası Erciş / Van

Zılan Ilıcası Erciş Van

Hasanabdal Kaplıcası,Van ili  Zilan Çayı Vadisi’nde Hasanabdal ve Doğancı (Hasanabdal köyü 3 km. kuzey doğusu ve doğancı köyü bir km doğu kısmında) köyleri arasında bulunmaktadır. Erciş ile Hasanabdal Kaplıcası arasındaki mesafe  23 km dir.

Kimyasal olarak, Sodyum, Bikarbonat, Klorür ve Hidrojen Sülfürlü sulardandır. Yüzeye çıkan her iki kaynağın esas katyonlarını Na+ (sodyum), Ca++ (kalsiyum), K+, Mg++(magnezyum) , esas anyonlarını ise Cl- , HCO3 – , SO4– oluşturmuştur. Bu şifalı kaynaklar karbondioksit (CO2) ve az miktarda kükürtlü hidrojen ihtiva içermektedir. Read the rest of this entry »

Zil Çermiği Giresun

zil-cermigi-giresun
zil cermigi giresun 300x250 Zil Çermiği Giresun

Zil Çermiği Giresun

Zil Çermiği Giresun
Giresununun zil köyü sınırları içinde bir çermik olup terkibinde (içeriğinde) bol kükürt bulunmakta olup bu kaplıcada civar köylüler uyuz hayvanlarını tedavi etmekte kullanmaktadır.

Zümrüt Kaplıcası Beytüşşebap / Hakkari

hakkari kaplicalari

Zümrüt Kaplıcası Beytüşşebap / Hakkari

hakkari kaplicalari 300x199 Zümrüt Kaplıcası Beytüşşebap / Hakkari

Hakkari Kaplicalari

1936 yılında İlçe olarak Hakkari İline bağlanan Beytüşşebap ilçesinde şifalı sulardan Zümrüt Kaplıcaları mevcuttur. Bu kaplıca şuanda halkın kullanımına açık olup şifa dağıtmaya devam etmektedir. Kaplıca suyunun önceki yıllarda ve günümüzde yapılan analizlerde aşağıdaki hastalıklara iyi geldiği tesbit edilmiştir.

Zümrüt kaplıcaları hangi hastalıklara iyi gelir?
cilt hastalıklarına
romatizmaya
kadın hastalıklarına
kısırlığa
mafsal
kalp yetmezliğine
nevralji, nefrit ve kadın hastalıkları

zumrut kaplicasi beytussebap hakkari 300x196 Zümrüt Kaplıcası Beytüşşebap / Hakkari

Zümrüt Kaplıcası Beytüşşebap / Hakkari

Yukarıda sayılan çeşitli hastalıklara iyi geldiği tespit edilmiştir. Kaplıca için çevre illerden gelen vatandaşlar çadır kurarak veya konaklama yerlerinden randevu alarak yararlanmaktadır.

Mevkii olarak Beytüşşebap İlçesi yaklaşık 5 km mesafede bulunan Zümrüt Kaplıcaları su ısısı yaklaşık 36 derece olup bölgenin faydalı su kaynağıdır.
Hakkari merkeze uzaklığı yaklaşık 135 km civarındadır .
Zümrüt Kaplıcası özelliği bikarbonatlı ve kükürtlü olmasıdır.
Beytüşşebap  kaplıcanın bir çok derde şifa olduğu ve  iyi geldiği bilinmektedir. Konaklama sorunu yaşamayacağınız Zümrüt Kaplıcalarının nezih ve doğal ortamına gitmek için sabırsızlanıyor olmalısınız…

beytussebap kaplicasi Zümrüt Kaplıcası Beytüşşebap / Hakkari

KONYA ILGIN KAPLICALARI

ilgin-konya-kaplica

KONYA ILGIN KAPLICALARI

konya ilgin kaplicalari KONYA ILGIN KAPLICALARI Bu şifalı su için tahlil raporlarına göre içeriği aşağıdaki zengin mineralleri barındırır:
Demir, Nitrat, Potasyum, Sodyum, Amonyum, Aliminyum, Klorür, Kalsiyum, Magnezyum, Sülfat ve hidrokarbonat benzeri kimyasal özellikleri içinde bulunduran şifa kaynağı ılgında bulunan kaplıca suları berrak, renksiz ve aynı zamanda kokusuz bir yapıya sahiptir. Bu şifalı su aynı zamanda 1 miktar da Bromür ve İyodür ihtiva ettiği bilindiğinden Kükürtlü ve Hidrokarbonatlı sular grubunda yer almaktadır. Radyoaktivitesi 19, 1 eman olan bu su aynı zamanda az miktar da tuz ihtiva etmesi ile dünyanın en meşhur ve tanınmış sularına benzediği dikkat çekmektedir. Farklı yapısı sayesinde aşağıdaki hastalıklara şifa verdiği, iyi geldiği yaygındır.

ilgin kaplicalari faydalari KONYA ILGIN KAPLICALARI Konya ılgın kaplıcaları hastalıklara faydaları;
Ilgın kaplıcaları hangi hastalıklara iyi gelir?
Sinir Hastalıkları
Akciger iltihaplanmaları ve her türlü iltihaplanma ve yara iyileşmelerine
Deri ve cilt hastalıklarına
Romatizmal gibi hastalıklar
Egzama
Cüzzam
Felç hastalıkları
Bers (Abraş) Hastalıkları
Böbrek ve idrar yolları hastalıkları
Kadın hastalıkları

Kaynaklar da Evliya Çelebi Seyahatnamesi içinde Selçuklu devleti zamanında Sultan Alaeddin Keykubat’ın Romatizma (Nikris-Ayaksızısı) hastalığına yakalanması ve bu hastalığın tedavisi için ılgın kaplıcasına geldiği ve bu şifalı kaplıcada derdine derman, hastalığına şifa bulduğu yazmaktadır. Aldığı şifa neticesinde bu suya “şifa dağıtan su” denmiş ve sultan tarafından var olan inşaatın üzerine bir kubbe yaptırılmış.

ilgin konya kaplica 300x225 KONYA ILGIN KAPLICALARI

HATAY KAPLICALARI ERZİN İÇMECELERİ

erzin-icmeceleri

HATAY KAPLICALARI ERZİN İÇMECELERİ

erzin kaplica 300x224 HATAY KAPLICALARI ERZİN İÇMECELERİ

HATAY KAPLICALARI ERZİN İÇMECELERİ

Erzin şifalı içmeleri amanos dağlarının batı eteği kısmında ve ilçeye 3 km doğu tarafında yer alan Erzin İçmeleri genel olarak yılın yaz aylarında yurt içi turizme hitap etmektedir. Genel olarak sıcaklığı 24 C derece olan bu şifalı içme suyu, içinde bulunan bir çok ve çeşitli mineraller ile sindirim sistemi hastalıkları, böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları veyine metabolizma bozuklukları gibi çeşitli sorunlara doğal faydası ile civarda yaygın olarak bilinmektedir.

Erzin içmeleri yılın 12 ayı hizmet vermesinin yanısıra çevresindeki bitki örtüsü maki, meşe, çam ve karışık bir orman ortamı ileyeşillik severler için ideal olup kaplıcaya gelen misafirlerin beğenisini kazanmak ün yapmıştır.

erzin icmece 300x225 HATAY KAPLICALARI ERZİN İÇMECELERİ

erzin icmeceleri1 300x225 HATAY KAPLICALARI ERZİN İÇMECELERİ