Archive for Aralık, 2011

MİGREN VE BİTKİSEL TEDAVİSİ

MİGREN VE BİTKİSEL TEDAVİSİ

Migren Nedir? Nasıl Oluşur? Migrenin Tanımı:

Bir aurayla (beyin içi basıncında meydana gelen patalojik değişikliklerin belirgin bir hale gelmeden önce kişide meydana getirdiği dalgınlık-gerginlik) başlayan ve nöbetler halinde beliren özel bir baş ağrısı tipidir. Genellikle zeki ve üretken kişilerde görüldüğünden, özellikle kadınlarda, bir dereceye kadar nevrozla ilişkisi olduğu tahmin edilir.

Migren Oluşma Nedenleri Neden Olur Migrenin Belirtileri :

Sara gibi, migrende, belirli bir neden olmaksızın yada diğer bir hastalık nedeniyle ortaya çıkabilir. Yüksek kan basıncı, damar sertliği, kafatası içindeki atar veya toplardamar duvarlarının kan şişliği gibi hastalıkların ikincil belirtileri arasında görülebilir. Nedeni belirsiz migren, genellikle kalıtsal olup, bir nöbetteki asıl nedenin, bir beyin atardamarının önce daralması, sonrada genişlemesiyle, kafa içinde ödemin belirmesi olduğu söylenmektedir. Bazılarına görede nöbetler, bir nevi alerji reaksiyonu belirtileridir.
Ağrı genellikle görmeye ilişkin olup, görme alanının merkezinde yada bir yarısında çakan ışıkların belirmesi şeklindedir. Seyrek olarakda, yüz ve ellerde garip duygular, konuşma bozukluğu, geçici halsizlik yada felç belirebilir. Ağrı genellikle yarım saat sürebilir ve bu durumu baş ağrısı izler. Baş ağrısına, bulantı ve kusma eşlik edebilir, baş ağrısı çok şiddetli olup altı saat kadar sürebilir ve genellikle başın bir yarısında bulunur. Migren tedavisi çok güç olup bir tek tedavi şeklinden söz etmek olanaksızdır. Her vakaya göre ayrı tedavi uygulanabilir. Genellikle, bu hastalıktan muzdarip kişiler, aşırı endişe ve yorgunluktan uzak durdukça ve bazende diyetlerinde belirli maddeleri bulundurmadıkça, durumun daha iyi olduğunu söylerler.

Migren İçin Şifalı Bitkiler:

Sarımsak, fesleğen, andız kökü, civanperçemi, melek otu kökü, çuha çiçeği, kişniş, sarı şebboy sapları, aslan pençesi yaprağı, ısırgan otu, nilüfer çiçeği, edi otu, hazeran çiçeği, demir hindi, lahana yaprağı, mesteki sakızı, anason, sinameki, kiraz, ayva çiçeği, türk kahvesi, kekik, mine çiçeği, keten tohumu, mersin yaprağı, ıhlamur, nane, sedef otu, oğul otu, mercanköşk bitkileri migren tedavisi için kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır.

Migren Tedavisi İçin Bitkisel Öneriler Yöntemler:

 1. Havanda dövülmek suretiyle ezilen birkaç diş sarımsak alın ve şakaklara konulur.
 2. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı fesleğen katılıp kaynatıldıktan sonra ılımasına yakın bu su ile kafa derisine firiksiyon yapılarak baş yıkanır.
 3. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç andız kökü katılıp kaynatılmasının ardından günde üç yarım kahve fincanı içilir.
 4. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra içilir. Gerektiğinde gün içinde üç defayı geçmemek şartıyla tekrarlanır.
 5. Bir litre suyun içine birer çorba kaşığı melek otu kökü ve yaprağı katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 6. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı çuha çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün içilir.
 7. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı kişniş katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün içilir. Bu uygulama migren için bitkisel tedavi de önerilmektedir.
 8. Bir bardak kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sarı şebboy sapları katılıp soğumasının ardından süzülerek günde üç defa birer çay kaşığı kullanılır. Aşırı dozda kullanılması sakıncalıdır.
 9. İki avuç dolusu ince kıyılmış lahana yaprağı su kaynayan bir tencerenin üzerine konulmuş bir süzgecin içine bırakılır. Bu harda pişen bitkiler bir tülbentin arasına yerleştirilerek kompres olarak alna bağlanır.
 10. Bir bardak kaynar suyun içine ince ufalanmış bir silme tatlı kaşığı kadar hazeran çiçeği katılıp soğumasının ardından süzülerek günde üç kere birer tatlı kaşığı kullanılır. Aşırı dozda kullanılması sakıncalıdır.
 11. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış kedi otu katılıp kaynatılmasının ardından günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 12. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı nilüfer çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 13. Bir çay bardağı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı içilir. Bu uygulama istenildiği şekilde ve düzenli yapıldığı taktirde migren için tedavi olarak etkili sonuç verebilmektedir.
 14. Bir litre suyun içine yarım su bardağı demirhindi katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek soğuk olarak günde üç su bardağı içilir
 15. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış aslanpençesi yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 16. Havanda dövülerek toz halşne getirilmiş olan yarım kahve fincanı mesteki sakızı, bir kahve kaşığı anason bir kahve fincanı kırıntı haline getirilmiş sinameki hepsi bir arada iyice harmanlandıktan sonra bu karışımı macun haline getirebilecek oranda süzme bal katılıp günde bir çorba kaşığı yenir.
 17. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün içilir.
 18. Bol miktarda kiraz çekirdekleriyle birlikte havanda iyice dövülerek ezildikten sonra lapa haline gelmiş kiraz bir tülbentin arasına konulup alna bağlanır.
 19. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı ayva çiçeği katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı (arzuya göre tatlandırılarak) içilir.
 20. Bir kahve fincanı limon suyu ile bir silme tatlı kaşığı türk kahvesi karıştırılıp içildikten sonra üzerine bir kahve fincanı ılık su içilir.
 21. Yarım litre gülsuyunun içine bir çorba kaşığı kekik katılıp 2-3 saat beklendikten sonra içine batırılan iki adet tülbentten biri alına, diğeri ise enseye konur ve kısa aralıklarla değiştirilir.
 22. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı mine çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra içilir. Gerektiğinde gün içinde üç defayı geçmemek şartıyla tekrarlanır. Bitkisel yöntemlerden biri olan bu yöntemde yaygın olarak migren için çözüm olarak uygulanmaktadır.
 23. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş iki çorba kaşığı keten tohumu, iki çorba kaşığı eritilmiş kuyrukyağı ile karıştırılıp kavrulduktan sonra bir avuç yasemin katılıp alına bir tülbentle birlikte bağlanır.
 24. Bir litre suyun içine bir avuç mersin yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından günde üç öğün birer çorba kaşığı içilir.
 25. Bir başka öneri migren için çözüm olarak; çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ıhlamur katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün içilir.
 26. Bir litre suyun içine birer silme tatlı kaşığı nane, sedef otu ve bir avuç oğul otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 27. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı mercanköşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün içilir.

MİDE YANMASI

MİDE YANMASI
Tanımı: Kalp bölgesi ve boğazın arkasında duyulan yakıcı ağrı bu adla tanımlanır.
Nedenleri: Aşırı alkol, tahriş edici yiyecekler ve hitaus fıtıklarında görülür.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce içilir.

 1. Bir miktar taze ve güneş altında toplanmış civanperçemi ince kıyıldıktan sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak iyice süzüldükten sonra bir kahve fincanı suyun içine 10-15 damla damlatılarak öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce içilir.
 2. Bir kahve fincanı limon suyu ile bir silme tatlı kaşığı Türk kahvesi karıştırılıp içildikten sonra üzerine bir kahve fincanı ılık su içilir.
 3. Bir litre suyun içine iki avuç hindiba yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek kalan yaprakları salata yapılıp yenir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı yabani nergis katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı keten tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek yemeklerden sonra birer kahve fincanı içilir.
 6. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı keten tohumu ile bir tatlı kaşığı dövülmüş damla sakızı bir litre suyun içine katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek yemeklerden sonra birer kahve fincanı içilir.
 7. Bir litre suyun içine ince kıyılmış birer avuç andız kökü ve kavak yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden önce birer çay fincanı içilir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı  içilir.
 9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kantoron katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı  içilir.
 10. Bir litre suyun içine bir avuç taze ekşi yonca katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden önce birer çay fincanı içilir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı şerbetçi otu çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden önce birer çay fincanı  içilir.
 12. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı  içilir.
 13. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kuşburnu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden önce birer çay fincanı  içilir.
 14. Bir litre suyun içine küçük parçalara bölünmüş iki adet ağaç kavunu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden önce birer çay fincanı içilir.
 15. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı  içilir.
 16. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çürdük otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden önce birer çay fincanı  içilir.
 17. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı zencefil katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden önce birer çay fincanı  içilir.
 18. Bir çorba kaşığı toz haline getirilmiş helile ile iki çorba kaşığı süzme bal iyice karıştırıldıktan sonra ikiye bölünüp yemek aralarında yenir.
 19. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı söğüt yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden önce birer çay fincanı  içilir.

MİDE ÜŞÜTMESİ

MİDE ÜŞÜTMESİ
Tanımı: Midenin kaldıramayacağı ısı değişimleri nedeniyle üşütmesidir.
Nedenleri: özellikle sabahları aç karnına soğuk içecekler içilmesidir. Ayrıca alınan gıdalardaki soğuk-sıcak dengesizliğidir.
Öneriler: Herkesin bildiği gibi nane-limon kaynatılıp içilir.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı toz karabiber katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı mercanköşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 3. Bir miktar taze ve güneş altında toplanmış kekik ince kıyıldıktan sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak iyice süzüldükten sonra bir kesmeşekerin üzerine beş damla damlatılarak kullanılır.

MİDE ÜLSERİ

MİDE ÜLSERİ
Tanımı: Midede görülen yaradır. Genel olarak ülser bir doku yüzeyindeki, deri yada mukoza altı dokuları açıkta bırakan kronik yaradır.
Nedenleri: Ülser çeşitli faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşur. Dolaşım yada boşaltım yetersizliği, enfeksiyon, ısı, soğuk, kimyasal maddeler ve sinir sistemi hastalıklarıdır. son sayılan neden, ağrı duyusunun yok olmasıyla etkisini gösterir, çünkü bu duyunun yokluğu, deride sık sık ufak yaralanmalar gerçekleştirir.
Mide ülserinin klasik belirtileri, ağrı, kusma ve seyrek olarak da kanamadır. genellikle mide ülseri ağrısı, vücut orta çizgisinin solunda ve hemen yemekten sonra hissedilir. Sorunlara yokl açmamış bir mide ülserinin tedavisi, ilk etapda tıbbi olmalıdır. ardından hasta düzenli ve sık olarak yemek yemelidir, yapılamsı gereken, midenin hiçbir zaman boş bırakılmamasıdır. Kızarmış yiyeceklerin, sigaranın ağrıyı uyardığı gibi sigara içmekten vaz geçen ülserli bir hastada ülserin daha çabuk iyileştiği görülmüştür. İlerlemiş bir mide ülserinin tedavisi cerrahi yöntemlerdir.
Öneriler: bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış meyan kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek oniki saat boyunca soğuk bir yerde bekletilip öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir. bu bitkiden ilaç sanayinde de ülser ilacı olarak faydalanılamktadır.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı aynısefa katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 2. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ebegümeci katılıp demlenmesi için oniki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan başka bir kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı peygamber çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı zencefil katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 7. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış lahana yaprağı katılıp su buharlaşıp yarıya inene kadar kaynatılmasının ardından süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 8. Bir litre suyun içine bir avuç rendelenmiş havuç  katılıp su buharlaşıp yarıya inene kadar kaynatılmasının ardından süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir. Yarı lahana suyu ve yarı havuç suyu ile karıştırılarak da kullanılabilir.
 9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 10. Bir su bardağı ince kıyılmış tıbbi karakafes otu, yarımşar su bardağı yine ince kıyılmış aynısefa ve çoban değneği iyice karıştırılıp harman edildikten sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bu bitki harmanından süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 12. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı keten tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 13. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ayrık kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 14. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sarısabır katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 15. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir tatlı kaşığı izlanda yosunu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce  birer çay fincanı soğuk olarak içilir.
 16. Bir miktar patates ince ince soyulduktan sonra kabuklar mikserden geçirilip temiz bir tülbentin içinde sıkılarak elde edilecek olan bir çay fincanı su her sabah aç karnına içilir.
 17. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oğul otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 18. Bir miktar kudret narı çekirdeği bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak, iyice süzüldükten sonra kahvaltılardan yarım saat önce bir çorba kaşığı alınır.
 19. Bir litre suyun içine iki avuç kızılcık meyvesi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün aç karnına birer su bardağı içilir. Bu öneri mide ülserinin vermiş olduğu ağrıyı hafifletmek amacıyla faydalıdır.
 20. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir. Bu öneri mide ülserinin vermiş olduğu ağrıyı hafifletmek amacıyla faydalıdır.
 21. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç ince kıyılmış ceviz yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yarımşar kahve fincanı içilir. Bu öneri mide ülserinin vermiş olduğu ağrıyı hafifletmek amacıyla faydalıdır.
 22. Bir litre üzüm sirkesinin içine, havanda iyice dövülmüş olan 3/4 anason katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek elde edilen anason posası alınıp üzerine yarım kahve fincanı yakılmış vr dövülmüş bir çorba kaşığı şap ilave ettikten sonra, iyice karıştırılarak temiz bir tülbentin arasına konulup mide bölgesinin üzerine bağlanır. Bu öneri mide ülserinin vermiş olduğu ağrıyı hafifletmek amacıyla faydalıdır.
 23. Bir çay fincanı soğuk suyun içine bir çay kaşığı eğir kökü katılıp oniki saat bekletildikten sonra süzülerek her öğünden önce ve sonra birer yudum olmak üzere günde altı yudum ve her seferinde bardak, sıcak suyun içinde ısıtılarak içilir. Bu öneri mide ülserinin vermiş olduğu ağrıyı hafifletmek amacıyla faydalıdır.
 24. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay ebegümeci katılıp demlenmesi için oniki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan başka bir kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.  Bu öneri mide ülserinin vermiş olduğu ağrıyı hafifletmek amacıyla faydalıdır.
 25. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir. Bu öneri mide ülserinin vermiş olduğu ağrıyı hafifletmek amacıyla faydalıdır.
 26. Bir adet iri baş soğan mikser yardımıyla sıkıldıktan sonra eelde edilen suyu bir kahve fincanı suyun içine bir çay kaşığı katılarak içilir. Bu öneri mide ülserinin vermiş olduğu ağrıyı hafifletmek amacıyla faydalıdır.
 27. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı gülhatmi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün birer çay fincanı içilir. Bu öneri mide ülserinin vermiş olduğu ağrıyı hafifletmek amacıyla faydalıdır.
 28. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı tarçın katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün birer çay fincanı içilir. Bu öneri mide ülserinin vermiş olduğu ağrıyı hafifletmek amacıyla faydalıdır.

MİDE TEMBELLİĞİ

MİDE TEMBELLİĞİ
Tanımı: Midenin görevini tam olarak yapmaması durumudur.
Nedenleri: Midenin iç yüzeyündeki mukoza bezlerinin bazı enzimleri yeteri kadar salgılanamamasıdır.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çıban otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.

 1. Bir litre suyun içine bir avuç inve kıyılmış andız kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 2. Bir çorba kaşığı toz hakine getirilmiş helile ile iki çorba kaşığı süzme bal iyice karıştırıldıktan sonra ikiye bölünüp yemek aralarında yenir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı karanfil katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 4. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı şehtere katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 6. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç öküzdili katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı hindiba katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 8. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı eğir kökü katılıp demlenmesi için oniki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan başka bir kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı biberiye katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı mersin tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenip ardından süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 12. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı fesleğen katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 13. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç yabani enginar katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 14. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sumak katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 15. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir tatlı kaşığı izlanda yosunu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce  birer çay fincanı soğuk olarak içilir.
 16. Bol miktarda evde hazırlanacak limonata içilir.

MİDE ŞİŞKİNLİĞİ

MİDE ŞİŞKİNLİĞİ
Tanımı: Yemek yenmesinin üzerinden uzun süre geçtiği halde, mide de bir kütle hissi ve karın derisinin sanki bir davul derisi gibi gerginleşmesidir.
Nedenleri: Dişler tarafından iyice öğütülmemiş gıdayı yemek, yani çiğneyerek yemek yeme yerine, yutarak yemek yeme, mide ve bağırsaklarda birikmiş olan gaz, mide salgı bezlerinin yeteri kadar çalışmaması, gıda alındıktan sonra hemen dinlenmeye çekilmek gibi nedenler sıralanabilir.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı acı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı enginar yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı geven katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı mercanköşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı huş ağacı tomurcuğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.
 7. Bir çorba kaşığı limon suyu ile bir çay kaşığı lavanta yağı iyice karıştırıldıktan sonra içilir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı havlıcan katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.
 9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı nane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kişniş katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.
 11. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı eğir kökü katılıp demlenmesi için oniki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan başka bir kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde iki kez birer çay fincanı içilir

MİDE KRAMPLARI

MİDE KRAMPLARI
Tanımı: Mide, üreter gibi içi boş organların ağrılı kasılmalarıdır.
Nedenleri: Mide kaslarının yeteri kadar kanlanamaması, mide kasını tahriş eden ve ufak zedelenmelere yol açabilecek gıdalar, aşırı ısı değişiklikli içecekler, mide salgısının azlığı ve buna bağlı olarak sindirimi zor yiyecekler sıralanabilir. Krampları süreklilik taşıması durumunda doktora danışmakta fayda vardır.
Öneriler: İçinde su kaynayan ağzı geniş bir kabın üstüne, geniş süzgeç konulup, süzgecin içine ise iki avuç dolusu ince kıyılmış atkuyruğu katıldıktan sonra bitkileri suyun buharında yumuşamasının ardından bir tülbentin arasına serilip 3-4 saatliğine midenin üzerine serilir.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı aynısefa katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı toz tarçın katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı nane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı fesleğen katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oğul otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 9. İçinde su kaynayan ağzı geniş bir kabın üstüne, geniş süzgeç konulup, süzgecin içine ise, iki avuç dolusu güneş altında toplanmış kekik otu (sap ve çiçekleri) katıldıktan sonra, bitkileri suyun buharında yumuşamasının ardından bir tülbentin arasına serilip 3-4 saatliğine midenin üzerine bağlanır.
 10. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşuğı melek otu katılıp bir saat bekletildikten sonra fincan sıcak bir suyun içine bırakılıp ılıyana kadar bekledikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 12. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı adi aslanpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 13. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı havlıcan katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 14. Yemek aralarında 1-2 adet ayı sarımsağı yenir.
 15. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı tıbbi hatmi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 16. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kuru baldıran katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra gün içinde uzun aralıklarla küçük yudumlarla içilir.
 17. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 18. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kimyon katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 19. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış yarım çay kaşığı kutpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra gün içinde uzun aralıklarla küçük yudumlarla içilir.