Archive for Kasım, 2011

KEMİK YUMUŞAMASI

KEMİK YUMUŞAMASI
Tanımı: (Osteomalasi) Kemiklerin yumuşaması ve bir çeşit erişkin raşitizmdir.
Nedenleri: Besinlerde, kalsiyum yadaD vitamini (kalsiferol) eksikliğidir. Bazı durumlarda kalsiyum kaybına yol açan böbrek yada paratiroid hastalılarından sonra belirir. Bu durumda, bu hastalıkların tedavisi gerekmektedir. Genellikle doğuda gebe kadınlarda rastlanır. Kemiklerde ileri dercede şekil bozukluğu oluşur. Özellikle, omurga ve iki kelça kemiğinin baskısıyla, leğen kemiği üçgenleşir. bu şekil bozukluğu normal yoldan doğum olmasını engeller.
Öneriler: Bol miktarda, süt, tereyağı, peynir, yumurta ve karaciğer (özellikle balık karaciğeri) yenilmelidir.
Bir litre suyun içine bir avuç yabani gül meyvesi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

 1. İki avuç ince kıyılmış taze civanperçemi bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf ispirto eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde firiksiyon yapılarak kullanılır.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 3. Bir litre suyun içine bir avuç kuzukulağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün ikişer çorba kaşığı içilir.
 4. Yarım çay fincanı kaynar suyun içine öğütülerek un haline getirilmiş olan yarım çay kaşığı boy otu tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir beklendikten sonra süzülerek günde iki kez aralıklarla yarımşar çay fincanı içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı yabani hindiba katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı turp yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

KEMİK VEREMİ

KEMİK VEREMİ
Tanımı: Bir verem türüdür.
Nedenleri: Akciğer, bağırsaklar yada bademcikler gibi, ilkel odaklardan mikrop, kan yoluyla ikincil odaklardan biri olan kemiklere taşınır. Genellikle diz ve kalça eklem,nde görülen hastalık, bu eklemlerin sertleşmesine, bozulmasına ve şekil buzukluklarına yol açar.
Ağrı, iştahsızlık ve genel durumun bozukluğu, gece sıçrmaları gibi belirtilerin dışında, omurların hastalanması halinde, bunlar çöküp, omurganın şekil bozukluğuna yol açar. Bir doktora danışmakta fayda vardır.
Öneriler: Bir litre suyun içine ince kıyılmış iki avuç ceviz yaprağı atılıp kaynatılmasının ardından süzülerek suyuyla söz konusu hastalıklı bmlge yirmi dakika boyunca yıkanır. Kalan posası ise temiz bir tülbentin üzerine konularak söz konusu hastalıklı bölge sarılır.

 1. Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze karabaş otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 2. İki avuç ince kıyılmış taze civanperçemi bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine kadar saf ispirto eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde firiksiyon yapılarak kullanılır.
 3. Bir litre suyun içine havanda dövülerek iyice ezilmiş olan yarım su bardağı sarımsak ile yarımşar kahve fincanı hardal tohumu ve anason, yine yarım kahve fincanı toz karabiber ve bir su bardağı eritilmiş kuyruk yağı katılıp, su buharlaşıncaya ve içindeki malzemeler lapa haline dönüşünceye kadar karıştırılarak kaynatılır, ardından lapa, yeteri miktarda alınarak bir bezin üzerine sürülüp söz konusu hastalıklı bölgenin üzerine sıcak olarak sarılır. Bu işlem sıcak ve taze olarak günde iki kez tekrarlanır.

KEMİK İLTİHABI

KEMİK İLTİHABI
Tanımı: (Osteit) Kemik dokusunda meydana gelen iltihabi olaydır.
Nedenleri: Enfeksiyon, ya vücudun başka bölgesinden, kanla kemiğe iletilir, yada açık bir kırık, yara yada ameliyat sonucu kemikte belirir. Kemikteki doku ölümü, dejenarasyon gibi nedenlerde sayılabilir.
Öneriler: Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze karabaş otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

 1. Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı zeytinyağı katıldıktan sonra, öğütülerek un haline getirilmiş bir çorba kaşığı tıbbi karakafes otu katılıp lapa haline gelene kadar karıştırılır ve bir bezin üstüne dökülerek söz konusu hastalıklı bölgenin üzerine sıcak olarak sarılır. Bu işlem sıcak ve taze olarak günde iki kez tekrarlanır.
 2. Bir litre suyun içine havanda dövülerek iyice ezilmiş olan yarım su bardağı sarımsak ile yarımşar kahve fincanı hardal tohumu ve anason, yine yarım kahve fincanı toz karabiber ve bir su bardağı eritilmiş kuyruk yağı katılıp, su buharlaşıncaya ve içindeki malzemeler lapa haline dönüşünceye kadar karıştırılarak kaynatılır, ardından lapa, yeteri miktarda alınarak bir bezin üzerine sürülüp söz konusu hastalıklı bölgenin üzerine sıcak olarak sarılır. Bu işlem sıcak ve taze olarak günde iki kez tekrarlanır.
 3. Bir litre suyun içine ince kıyılmış iki avuç ceviz yaprağı atılıp kayntılmasının ardından süzülerek suyuyla söz konusu hastalıklı bölge yirmi dakika boyunca yıkanır. Kalan posası ise temiz bir tülbentin üzerine konularak söz konusu hastalıklı bölge sarılır.
 4. Temiz bir kabın içine yarımşar kahve fincanı eritilmiş zift ile balmumu ve yine yarım kahve fincanı kişniş, birer kahve fincanı ılık zeytinyağı ve ılık su katılıp karışım merhem haline gelene kadar iyice ezilir, ardından merhem, yeteri miktarda alınarak bir bezin üzerine sürülüp söz konusu hastalıklı bölgenin üzerine ılık olarak sarılır. Bu işlem sıcak ve taze olarak günde iki kez tekrarlanır.

KEMİK İLİĞİ İLTİHABI

KEMİK İLİĞİ İLTİHABI
Tanımı: (Osteomiyelit) Kemik iliğinde oluşan bir enfeksiyondur.
Nedenleri: Enfeksiyon ya vücudun başka bölgesinden, kanla kemiğe iletilir, yada açık bir kırık, yara yada ameliyat sonucu kemikte belirir. Bozuk sağlık ve beslenme koşullarının kötü olduğu bölgelerde özellikle çocuklarda rastlanır. Hastalık akut yada kronik olabilir.
Akut: Hasta organ ağrılı olup, iltihapalanında aşırı duyarlılık vardır. Kişi ateşli ve halsizdir. İleri derecelerde enfekte kemiğin üzerinde bir şişkinlik belirir ve deri kızarır.
Kronik: Açık yara ve kırıklar sonrasında görülür. Ağrı ve cerahat vardır. Hastalık düzensiz bir seyir izler. Ara sıra iltihap belirtileri ortaya çıkar ve bu durumu görünürde bir iyileşme devresi izler.
Öneriler: Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

 1. İki avuç ince kıyılmış taze civanperçemi bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf ispirto eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde firiksiyon yapılarak kullanılır.
 2. Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze aynısefa otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 3. Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze karabaş otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 4. Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

KELLİK

KELLİK
Tanımı: Bütün başta yada belli bir bölgede saç kaybıdır.
Nedenleri: Akut ateşli hastalıklar sonrası, tiroid hastalığında, ikinci devre frengide veya veremde saç kaybı ve kellik olabilir, ancak hastalık geçtikten sonra genellikle saçlar yeniden çıkar ileri yaşlarda görülen kellik ise kalıtımla ve hormon dengesiyle ilişkili olup, hadımlarda kellik görülmez. Alopecia areata denen durumda, başta kel alanlar belirip, bunların birleşmesiyle bütün baş kel kalır. Vakaların %99′unda tedavi ile veya kendi halinde saç yeniden çıkar.
Öneriler: Bir litre suyun içine iyice dövülmüş iki çorba kaşığı akça ağaç (genç dallarının kabukları) katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek saç derisi bu su ile yıkanır.

 1. İki avuç ince kyılmış dulavrat otu kökü bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar badem yağı veya saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe 2-3 hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Bu müddet sonunda şişenin içindeki yağ kırmızı bir renk aldıktan sonra temiz bir şişenin içine posasıda sıkılmak şartıyla bir tülbent yardımıyla süzülür. Günde iki kez sabah ve akşam saç derisine sürülmek suretiyle kullanılır.
 2. Havanda dövülerek lapa haline getirililmiş olan bir miktar sarımsak ve bademyağı ile karıştırılarak günde iki kez sabah ve akşam tekrarlamak suretiyle saç derisine sürülür.
 3. Bir litre suyun içine bir avuç kuru papatya katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek elde edilen su ile günde üç kez saç derisi yıkanır.
 4. Bir avuç kuru ekşi nar kabuğu havanda dövülerek toz haline getirildikten sonra bir miktar badem yağı ile karıştırılarak akşamları yatarken saç derisine sürülüp, sabah kalkıldığında yıkanır.
 5. Bir miktar meşe palamutu havanda dövülerek iyice ezildikten sonra üzerine bir miktar bademyağı katılarak saç derisine firiksiyon yapılarak sürülür.
 6. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç yapışkan otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek elde edilen su ile günde üç kez saç derisi yıkanır.
 7. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç su teresi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek elde edilen su ile günde üç kez saç derisi yıkanır.
 8. Birer silme yemek kaşığı tuz ile çöven iyice karıştırıldıktan sonra bu karışımı sulu lapa haline getirecek kadar sirke katılıp saç derisine firiksiyon yapılarak sürülür.
 9. Yarım litre sirkenin içine bir çorba kaşığı ardıç katranı katılıp günde üç kez saç derisine firiksiyon yapılarak sürülür.
 10. Bir adet iri soğan temizlendikten sonra mikserden geçirilip suyu çıkarıldıktan sonra bu suyu krem haline getirecek kadar süzme bal ile karıştırılıp saç derisine sürülür.
 11. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir çorba kaşığı sarısabır ve iki çorba kaşığı kuru üzüm katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez saç derisine sürülür.

KEKEMELİK

KEKEMELİK
Tanımı: Çok sık rastlanan bir konuşma bozukluğudur.
Nedenleri: Gırtlak çevresi kaslarının uyumlu çalışmaması nedne olur. Kekemelik çocukluk döneminde olduğu gibi, yetişkinlikte yada daha ileri yaşlarda da belirebilir. Fizyolojik olabildiği gibi psikolojik olarakta ortaya çıkabilir. Kekemelikle birlikte, solaklığın, bir ailenin çeşitli bireylerinde görülebilmesi, asıl nedenin beynin üstü olan yarıküresinin tam olmayan hakimiyetinden doğduğuna işaret etmektedir.
Fizyolojik tıp kekemelikte, konuşma ve soluk alma egzersizleriyle birlikte varsa kekemelikten ötürü belirebilen psikolojik sorunların uzmanlar tarafından berteraf edilmesine çalışılmalıdır. İleri yaşlarda ortaya çıkan psikolojik kekemeliğin tedavisi ise, asıl endişe durumunun giderilmesiyle mümkündür.
Öneriler: Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç ısırgan otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek elde edilen posası, bir tülbentin arasına konularak enseye kompres yapılır.

 1. İki avuç ince kıyılmış taze binbirdelik otu çiçeği bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf ispirto eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Günde bir yemek kaşığı suyun içine 10-15 damla damlatılarak kullanılır.
 2. Bir havanın içine birer tatlı kaşığı kuru papatya ile nane katılıp iyice dövüldükten sonra bir çay fincanı süzme balın içine katılıp macun haline getirilir ve bir tatlı kaşığı ağzın içine alınarak yutulmadan elden geldiğince dil ile ağız içinde çevrilir.
 3. İki avuç ince kıyılmış güneş altında toplanmış ve taze binbirdelik otu çiçeği bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe 2-3 hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Bu müddet sonunda şişenin içindeki yağ kırmızı bir renk aldıktan sonra temiz bir şişenin içine posasıda sıkılmak şartıyla bir tülbent yardımıyla süzülür. Bu yağ ile günde bir defa dıştan gırtlak çevresine masaj yapılır.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış kedi otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.
 5. Bir su bardağı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilimiş olan bir çay kaşığı hardal tohumu ile bir çay kaşığı kekik katılıp ılıması beklendikten sonra gargara yapılarak kullanılır. Bu işlem sabah ve akşam tekrar edilerek yapılır.

KATARAKT

KATARAKT
Tanımı: Gözdeki mercekte, görmeyi bozan bir donukluğun oluşmasıdır.
Nedenleri: Çocuklukta nedeni belli olmayabilir; annedeki kalsiyum metabolizması bozukluğuna, frengi yada gebelikte geçirilmiş kızamıkçığı izleyerek ortaya çıkabilir. Yaşlılıkta merceğin sertleşmesiyle oluşur. Kataraktın diğer nedenleri ise, şeker hastalığı, gözde yaralanma, gözün uzun süre ısıya maruz kalması sayılabilir. Gözlerin önünde hareket etmeyen lekelerin belirmesi, parlak ışıkların çift görülmesi, uzağı görememek, gittikçe artar körlük, ileri evrelerde ise göz bebeğinin gri-beyaz olmasıdır. Tek tedavisi ameliyettır.
Öneriler: Bir adet taze kırlangıç otu yaprağı iyice yıkanıp temizlendikten sonra baş ve işaret parmakları arasında ileri geri yapılarak parmaklara bitkinin özsuyu bulaşması sağlanıp parmaklar göz pınarlarına sürülür.
bir litre suyun içine bir adet manisa lalesi kökü katılıp kaynamasıyla birlikte çıkan buhara göz buğusu yaptırılır.
Birer tatlı kaşığı ince kıyılmış göz otu, kedi otu, papatya, bir silme yemek kaşığı mürver çiçeği ve bir çay kaşığı mine çiçeği iyice karıştırılıp harman edildikten sonra 3/4 bardak buharı tüten kaynar beyaz şarabın içine atılıp çıkan buhara göz buğusu yaptırılır.