Archive for Ekim, 2011

İKTİDARSIZLIK

İKTİDARSIZLIK
TANIMI: (Empotans) Erkeğin cinsel birleşmede bulunamaması halidir. Organik veya psikolojik faktörlere dayanabilir, geçici veya devamlı olabilir.
NEDENLERİ: Ereksiyon olamaması, erbezlerini; tiroid bezini veya hipofizi ilgilendiren iç salgı fonksiyonu hastalıklarında görülebilir. Ender olarak, gergin sünnet derisi gibi yerel bozukluklar, merkezi sinir sistemi hastalıkları, tedavi edilmemiş şeker veya kronik alkolizm gibi genel hastalıklarda iktidarsızlık nedeni olabilir. Ancak genellikle vakaların çoğu psikolojik olup, suçluluk, endişe duygularından , genel yada özel olarak cinsel birleşmeden nefret etmekten, gizli kalmış eşcinsel eğilimlerden veya bilgisizlikten, kendine güvensizlikten doğmaktadır. Genellikle özel bir vakada başarısızlık ondan sonrakilerede beceriksiz olma korkusuna yol açıp durumun sürmesine neden olur. Hemen her erkek yaşamının bir döneminde iktidarsızlık gösterebilir. Psikolojik vakalarda endişe giderici tedavi uygulanmalıdır. Bazı ticari ve kimyasal afrodizyaklar hem yararsız hemde etkilerini üretrada yerel tahrişle gerçekleştirdiklerinden tehlikelidirler.
ÖNERİLER: Büyükçe bir havanın içine aynı oranda havuç tohumu, fındık ve bakla katılıp iyice dövülmesinden sonra akşamları yatmadan bir saat kadar önce bir çorba kaşığı yutulur.
Küçük bir tencerenin içine aynı oranda süzme bal ile tuzsuz tereyağı katılıp kısık ateşte kaynatılır. Bu karışım bir su bardağı üzüm hoşafına bir çorba kaşığı oranında katılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer su bardağı içilir.

 1. Büyükçe bir havanın içinde dövülerek toz haline getirilmiş olan birer çorba kaşığı badem, fıstık, fındık, çamfıstığı, zencefil, hindistan cevizi iyice karıştırıldıktan sonra üzerine bir kilogram süzme bal katılıp macun haline getirildikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 2. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı semiz otu tohumu ile iki çorba kaşığı süzme bal karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı yenir.
 3. Büyükçe bir havanın içine aynı oranda, antep fıstığı, soya fasulyesi ve susam katılıp iyice dövülmesinden sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 4. Bir litre suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir silme çorba kaşığı tere tohumu, şalgam tohumu, havuç tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 5. Bir litre suyun içine ikişer adet greyfurt limonun kabuğu ince ince rendelendikten sonra bu karışım kaynamaya başlarken içine, elde kalan malzeme küçük küçük doğranıp iyice kaynatılır. Bu karışımdan bir su bardağına bir tatlı kaşığı oranında süzme bal katılarak günde üç öğün aç karnına birer su bardağı içilir.
 6. Büyükçe bir havanın içine birer çorba kaşığı karanfil, zencefil, karabiber katılıp iyice dövülerek toz haline getirildikten sonra bir su bardağı süzme bal katılarak macun haline getirilip, günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer yemek kaşığı alınır.
 7. Büyükçe bir havanın içine aynı oranda, antep fıstığı, fındık, kuru üzüm ve toz şeker katılıp iyice dövülmesinden sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere ikişer silme yemek kaşığı yenir.
 8. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı kereviz tohumu ile iki çorba kaşığı süzme bal karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı yenir.
 9. Bir litre ayva kompostosuna iki tatlı kaşığı anason katılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer su bardağı içilir.
 10. Sabah ve akşamları birer bardak bol tarçınlı salep içilir.
 11. Bir miktar kuru incir ve süzme bal beraberce dövülerek macun yapılır ve akşamları yatmadan evvel bir yemek kaşığı yenir.
 12. Havanda dövülerek toz haline getirilen birer tatlı kaşığı rezene ve süzme bal karıştırılıp akşamları yatmadan bir saat kadar önce yenir.
 13. Bir miktar renlenmiş hindistan cevizi ve süzme bal beraberce dövülerek macun yapılır ve akşamları yatmadan evvel bir yemek kaşığı yenir.
 14. Havanda dövülerek ezilmiş olan aynı orandan ceviz ve toz şeker günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 15. Bir litre suyun içine 250 gram ahlat kurusu, bir çorba kaşığı toz şeker ve üç çorba kaşığı zeytinyağı katılıp su buharlaşıncaya kadar karıltırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere ikişer silme yemek kaşığı yenir.
 16. Bir litre suyun içine 100 gram kadar soğan kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek akşamları yatmadan bir saar kadar önce bir bardak içilir.
 17. Bir litre sütün içine iki çorba kaşığı filiskin tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer su bardağı içilir.
 18. Havanda dövülerek toz haline getirilen bir tatlı kaşığı acı bakla tohumu, bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp akşamları yatmadan bir saat kadar önce yenir.
 19. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kişniş katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 20. Birer yemek kaşığı darıfülfül, zencefil ve iki yemek kaşığı süzme bal karıştırılıp macun haline getirildikten sonra akşamları yatmadan bir saat kadar evvel yenir.
 21. Bir havanın içine bir avuç badem içi ve bir tatlı kaşığı karanfil katılıp iyice dövüldükten sonra bir çay bardağı süzme bal ilave edilip günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı yenir.
 22. Havanda dövülerek toz haline getirilen bir tatlı kaşığı su teresi tohumu, bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp akşamları yatmadan bir saat kadar önce yenir.
 23. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı şalgam tohumu birer kahve fincanı süzme bal ve gülsuyu iyice karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı yenir.
 24. Bir litre suyun içine 100 gram kadar zencefil kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek akşamları yatmadan bir saat kadar önce bir bardak içilir.
 25. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay bardağı fındık, bir tatlı kaşığı tarçın ve bir çay bardağı süzme bal iyice karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 26. Bir havanın içine bir çay kaşığı kereviz tohumu, bir çay kaşığı çam fıstığı ve yarım çay kaşığı terementi katılıp iyice dövüldükten sonra içine bir çorba kaşığı süzme bal ilave edilip macun haline getirilerek akşamları yatmadan bir saat kadar evvel yenir.
 27. Büyülçe bir havanın içine ikişer çorba kaşığı karanfil, havlıcan, tarçın ve bir silme yemek kaşığı anber katılıp iyice dövüldükten sonra içine yarım su bardağı süzme bal katılarak karıştırıldıktan sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 28. Havanda dövülerek toz haline getirilen bir tatlı kaşığı susam tohumu, bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp akşamları yatmadan bir saat önce yenir.
 29. Bir adet çiğ yumurta sarısına bir çay kaşığı tarçın tozu dökülüp içilir.
 30. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan birer çorba kaşığı acıbadem, katoron çiçeği ve bir su bardağı süzme bal ile karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı yenir.
 31. Bir litre suyun içine bir yemek kaşığı ada çayı, bir tatlı kaşığı karanfil katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek yatmadan bir saat kadar önce arzuya göre süzme bal ile tatlandırılarak bir çay fincanı içilir.
 32. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan birçorba kaşığı turp tohumu ile yarım çay bardağı süzme bal karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı yenir.
 33. Bir kahve fincanı gülsuyu ile birer tatlı kaşığı misk ve tarçın karıştırılıp cinsel ilişkiden yarım saat kadar önce penise sürülür.
 34. Bir litre suyun içine 100 gram kadar havlıcan kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek akşamları yatmadan bir saat kadar önce bir bardak içilir.
 35. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir kahve fincanı çörek otu tohumu, iki kahfe fincanı süzme bal ile karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 36. Havanda dövülerek toz haline getirilen bir tatlı kaşığı kadar ısırgan tohumu ile bir tatlı kaşığı süzme bal karıştırılıp yarısı akşam yemeğinden önce diğer yarısı ise yatmadan bir saat kadar önce kullanılır.
 37. Bir litre suyun içine 100 gram kadar kereviz kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek akşamları yatmadan bir saat kadar önce bir bardak içilir.
 38. Bir litre suyun içine dört diş minik minik kıyılmış sarımsak bir tatlı kaşığı soğan ve bir yemek kaşığı nane katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek yatmadan bir saat kadar önce bir çay fincanı içilir.
 39. Bir litre suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş iki çorba kaşığı havlıcan, bir tatlı kaşığı toz zencefil katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün arzuya göre süzme bal ile tatlandırılarak birer su bardağı içilir.
 40. Yatmadan bir saat kadar önce bir kesme şekerin üstüne 1-2 damla nane esansı damlatılıp yenilir.
 41. Akşamları yatmadan bir saat kadar önce bir çay fincanı sıcak suyun içine bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 42. Akşamları yatmadan bir saat kadar önce bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 43. Havanda dövülerek toz haline getirilen bir tatlı kaşığı mahlep tohumu, bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp akşamları yatmadan bir saat kadar önce yenir.
 44. Akşamları yatmadan bir saat kadar önce bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı tarçın katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp bir çay kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir.
 45. Bir çay fincanı sıcak suyun içine bir çay kaşığı kuş dili katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekledikten sonra süzülerek içilir. Günde iki defa (akşam yemeğinden ve yatmadan bir saat kadar önce) taze hazırlanarak kullanılır.
 46. Havanda dövülerek toz haline getirilen bir tatlı kaşığı boy otu tohumu bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp akşamları yatmadan bir saat kadar önce yenir.
 47. Havanda dövülerek toz haline getirilen bir tatlı kaşığı lahana tohumu bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp akşamları yatmadan bir saat kadar önce yenir.
 48. Havanda dövülerek toz haline getirilen bir tatlı kaşığı kuşgözü bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp akşamları yatmadan bir saat kadar önce yenir.
 49. Havanda dövülerek toz haline getirilen bir tatlı kaşığı boncuk otu bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp akşamları yatmadan bir saat kadar önce yenir.
 50. Havanda dövülerek toz haline getirilen bir tatlı kaşığı salep tohumu bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp akşamları yatmadan bir saat kadar önce yenir.
 51. Bir litre suyun içine 100 gram kadar enginar kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek akşamları yatmadan bir saat kadar önce bir bardak içilir.
 52. Havanda dövülerek toz haline getirilen bir tatlı kaşığı keten tohumu yarım çay kaşığı toz karabiber bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp akşamları yatmadan bir saat kadar önce yenir.
 53. Ayrıca tarçın, nane, soğan, çam fıstığı, karanfil, keçiboynuzu, pırasa, taze roka, kereviz, enginar gibi sebzeler faydalıdır.

İDRAR YOLLARI İLTİHABI

İDRAR YOLLARI İLTİHABI
TANIMI: Böbrekle idrar torbasını birleştiren kastan yapılmış tüp (üreter) ile, idrar torbasından vücut dışına açılan ve idrarın dışarı atılmasını sağlayan tüpün (üretra) enfeksiyonudur.
NEDENLERİ: En suk rastlanan nedeni belsoğukluğudur. Diğer nedenleri arasında üretradan alet sevk edilmesi yada idrar akıtmak için, burada bir süre sondanın bırakılmış olmasıdır. İltihap sonucu daralma ve idrar akımının engellemesi görülebilir. İdrar torbasının tahriş ettiğinden kesinlikle alkol içilmemelidir. İdrar sisteminin herhangi bir bölgesinin enfeksiyonu tüm sistemi etkileyeceğinden ötürü mutlaka uzman bir doktora görünmekte fayda vardır.
ÖNERİLER: Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir tutam mısır püskülü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.

 1. Bir litre suyun içine bir avuç karahindiba katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 2. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış köksaptan bir çorba kaşığı ayrık kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 3. Bir su bardağı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı kenevir tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra ikiye bölünüp yarısı sabah kahvaltısından yarım saat önce diğer yarısı ise gece yatmadan önce bir defada içilir.
 4. İki su bardağı soğuk suyun içine iki silme yemek kaşığı ayı üzümü katılıp oniki saat beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çorba kaşığı içilir. Doktor kontrolünde kullanılması faydalı olur.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kırlangıç otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 6. Bir litre suyun içine bir avuç yonca katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek kaynamış yoncanın üzerine bir çorba kaşığı kaymak ve bir adet yumurta kırılıp günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce yenir.

İDRAR TUTAMAMAK

İDRAR TUTAMAMAK
TANIMI: Mesane dolduğu zaman uyarılan refleks nedeniyle biriken idrarın dışarı boşaltılma işleminin istem dışı bir şekilde kendiliğinden oluşmasıdır.
NEDENLERİ: Omiriliğin üst bölümünün yıkıma uğraması sonucu mesanenin istemli kontrolü kalkar ve zamanla idrar yapmak otomatik hale gelir. Mesane boynu kaslarının sinirlerinin yıkıma uğraması sonucu mesanenin çıkışının kontrolü olmayıp bu tip felç sonucu idrar böbreklerden geldikçe damla damla dışarı çıkar ve mesane devamlı boştur. Bunların dışında bölge kaslarının zayıflaması işlevlerini yeteri kadar yapamaması durumunda ise; gülme, aksırma, heyecan hallerinde görülebilir.
ÖNERİLER: Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kişniş katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.

 1. Aynı oranda pelit, sümbül, kilermeni ve mersin ağacı tohumu havanda dövülerek ezildikten sonra günde üç öğün birer tatlı kaşığı az miktarda su ile alıınır.
 2. Havanda dövülerek ezilmiş olan bir çay kaşığı günlük bir çay kaşığı alınır.
 3. Bir litre suyun içine iki tutam kızıl ağaç kabuğu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yarımşar çay bardağı içilir.
 4. Her gün bir miktar çam fıstığı yenir.
 5. Aynı oranda kuzukulağı, müsrafi, günlük ve karabaş otu havanda dövülerek ezildikten sonra süzme bal ile macun yapılarak günde üç öğün birer tatlı kaşığı az miktarda su ile alınır.
 6. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı havlıcan tohumu az miktarda su ile alınır.
 7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı toz karanfil katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

İDRAR TORBASI İLTİHABI

İDRAR TORBASI İLTİHABI
TANIMI: (Sistit) İdrar torbası iltihabıdır.
NEDENLERİ: İdrar torbasını enfekte eden organizmalar neden olmaktadır. Tekrarlayan sistit nöbetleri, taş erkekte prostat büyümesi yada tümörle ilgilidir. İşerken ve diğer zamanlarda karın alt bölgesinde ağrı duymak, sık işemek, sürekli idrar yapma duyusunun varlığıdır. İdrar torbasını tahriş ettiğinden kesinlikle alkol içilmemelidir. İdrar sisteminin herhangi bir bölgesinin entekisyonu tüm sistemi etkileyeceğinden ötürü mutlaka uzman bir doktora görünmekte fayda vardır.
ÖNERİLER: Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı çoban çantası katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çorba kaşığı içilir.
Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı küçük çiçekli yakı otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.

 1. Bir litre suyun içine bir avuç ergeç sakalı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanına bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir.
 2. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış köksaptan bir çorba kaşığı ayrık kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 3. Bir litre suyun içine bir avuç semiz otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer su bardağı içilir.
 4. Bir çay fincanı soğuk suyun içine bir çay kaşığı ebegümeci katılıp oniki saat beklendikten sonra süzülerek günde iki kez süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış tilkikuyruğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 6. Akşamları yatmadan önce bir çorba kaşığı salatalık çekirdeği iyice ezildikten sonra bir çay kaşığı toz kahve katılıp karıştırılarak yenilir.
 7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kırlangıç otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı hünnap katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı papatya çiçeği ve yarım çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı andız otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kurtpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek sabah kahvaltılarından yarım saat önce içilir.
 12. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı gliserin katılıp karıştırıldıktan sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 13. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 14. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kantoron katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 15. Bir litre suyun içine bir avuç mersin yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 16. İki su bardağı soğuk suyun içine iki silme yemek kaşığı ayı üzümü katılıp oniki saat bekletildikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir. Doktor kontürolünde kullanılması faydalı olur.
 17. Bir su bardağı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı kenevir tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekletildikten sonra ikiye bölünüp yarısı sabah kahvaltıısından yarım saat önce diğer yarısı ise gece yatmadan önce bir defa içilir.
 18. Bir litre suyun içine yarım su bardağı arpa katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 19. Bir litre suyun içine bir avuç karahindiba katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.

İDRAR SÖKTÜRÜCÜ

İDRAR SÖKTÜRÜCÜ
TANIMI: İdrara çıkma duyusu ile birlikte mesane aşırı dolduğu halde işeme esnasında tazyik olmaması, idrara çıkmada düzensizlik yaşamak veya geçici bir süre hiç yapamamak .
NEDENLERİ: Omiriliğin herhangi bir bölümünün yada at kuyruğu sinirlerinin ani zedelenmesi, akut, prostatit, rahim tümörleri, arkaya yatık gebelik, aşırı alkol tüketimi, üretrada görülen bir daralma bel soğukluğu gibi nedenler sıralanabilir.
ÖNERİLER: Bir litre suyun içine yarım su bardağı arpa katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

 1. Bir litre suyun içine dört çorba kaşığı funda çiçeği katılıp kaynatılıp süzlülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çorba kaşığı içilir.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havand adövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı ardıç tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekledikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 3. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış öküzgözü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kimyon katılıp demlenmasi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılerından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir tutam mısır püskülü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılerından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kişniş katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılerından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı sinir otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılerından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir tutam yulaf püskülü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılerından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 9. Yarım litre suyun içine iki tutam ince kıyılmış dut yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılerından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 10. Bir litre suyun içine bir avuç karahindiba katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılerından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 11. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç muşmula katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp süzme bal ile tatlandırılarak günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 12. İki su bardağı soğuk suyun içine iki silme yemek kaşığı ayı üzümü katılıp oniki saat beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılerından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çorba kaşığı içilir. Doktor kontrolünde kullanılması faydalı olur.
 13. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı dul avrat otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla içilir.
 14. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı raziyane tohuum katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılerından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 15. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kuzukulağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılerından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 16. Bir litre suyun içine bir avuç küçük küçük parçalanmış kereviz ve iki çorba kaşığı papatya çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer su bardağı içilir.
 17. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış köksaptan bir çorba kaşığı ayrık kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çorba kaşığı içilir.
 18. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı çoban çantası katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çorba kaşığı içilir.
 19. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı bakla çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çorba kaşığı içilir.
 20. Bir litre suyun içine bir avuç ergeç sakalı katılıp kynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanına bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir.
 21. Bir litre suyun içine bir avuç mürver ağacı (taze dal kabukları) katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı içilir.
 22. Bir litre suyun içine bir avuç kiraz sapı ve bir çay bardağı arpa katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 23. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç maydanoz katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 24. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış tilkikuyruğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarında yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 25. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havnda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı dişbudak tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarında yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 26. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış kuru elme kabuğu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer su bardağı içilir.
 27. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı havlıcan katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarında yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 28. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı mercanköşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarında yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 29. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı karanfil katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarında yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 30. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı kuşkonmaz tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarında yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 31. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış patlıcan katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 32. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış ıspanak katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 33. Bir litre suyun içine dört çorba kaşığı menekşe çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarında yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çorba kaşığı içilir.

İDRAR KAÇIRMA

İDRAR KAÇIRMA
TANIMI: (Anüri) Vücutta idrar yapılamaması halidir.
NEDENLERİ: Bu duruma, böbreklerin iş görememesi, böbrek atardamarlarındaki kan basıncının düşük olması , veya idrar yollarının tıkanması neden olabilir. Taş ve diğer engeller derhal tedavi edilmeli aksi takdirde tedavi edilemeyen anüri hastaları yaşayamazlar. Dolayısıyla mutlaka uzman bir doktora görünmekte fayda vardır.
ÖNERİLER: Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç ceviz yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp süzme bal ile tatlandırılarak günde üç öğün birer çay bardağı içilir.

 1. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış kuru elma kabuğu atılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer su bardağı içilir.
 2. birer çay bardağı toz şeker ve tuzsuz tereyağı kısık ateşte karıştırılarak ısıtılıp akşamları yatmadan önce içilir.
 3. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç katır tırnağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp süzme bal ile tatlandırılarak günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 4. Bir litre suyun içine bir avuç kiraz sapı ve bir çay bardağı arpa katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 5. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç muşmula katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp süzme bal ile tatlandırılarak günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 6. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç maydanoz katılıp kaynatılmasının ardındansüzülüp günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 7. Bir litre suyun içine ince kıyılmış altı adet kuru incir katılıp kaynatılmasının ardındansüzülüp günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 8. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış köksaptan bir çorba kaşığı ayrık kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 9. İki su bardağı soğuk suyun içine iki silme yemek kaşığı ayı üzümü katılıp oniki saat beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çorba kaşığı içilir. Doktor kontrolünde kullanılması faydalı olur.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.

HEMOFİLİ

HEMOFİLİ
TANIMI: Kan pıhtılaşma mekanızmasının bozuk olduğu bir kan hastalığıdır.Hemofili kalıtsal olup, kadınlarca taşınır, hastalık ise sadece erkeklerde belirir. geçmişte kral ailelerinde görüldüğünden ‘asil hastalık’ diyede adlandırılır.
NEDENLERİ: Plazma yapımıyla ilgili faktörlerden birinin eksik olması nedendir. Genellikle hastalık şiddetli olmayıp durum ancak diş çekilmesinde veya cerrahi bir müdahalede kanın yavaş pıhtılaştığıınınve kanamanın aşırı olduğunun görülmesiyle anlaşılır. Yaş ilerledikçe kanama azalır. Kanama ilk olarak çocuğun emeklemeye ve yürümeye başladığı zaman görülür, ve tamamen normal dönem arasında beliren krizler halindedir. Teşhis konulduğunda en uygun davranış hastanın özel hemofili araştırma ve tedavisinin yapıldığı merkezlere yollanmasıdır. Ağır bir hasta büyük bir dikkatle normale yakın bir yaşam sürebilir.
ÖNERİLER: Aynı oranda çoban çantası, çıban otu, aslanpençesi, civanperçemi ve atkuyruğu krıştırılıp harman edilir.

 1. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı bu karışımdan katılıp, demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde dört kez birer fincan içilir.
 2. Yukarıdaki karışımın 250 gram kadarı oniki saat boyunca soğuk suda bekletildikten sonra ertesinde ısıtılarak bir leğenin içinde yirmi dakika boyunca devir daim ettirilerek kullanılır. Leğende biriken su tekrar ısıtılarak iki banyo için daha kullanılabilir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı aslanpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.