Archive for Ağustos, 2011

ASLAN AYAĞI

ASLAN AYAĞI (Leontopodium alpinium)
Özellikleri ve kullanımı: Bileşikgiller familyasından olup dağlık ve kıraç yerlerde yetişir. Çiçekleri toplanıp kurutulur.
Faydaları: suyla kaynatılıp çocuklara günde 4-5 tatlı kaşığı verilirse ishali keser.

ASLANDİŞİ

Bileşikgiller familyasından olup çeşitli boy ve türleri vardır.Kök ve yaprakları kaynatılarak kullanılır.Taze yaprakları salata olarakta kullanılabilir.

1 litre suya 100 gram kadar kök ve yaprakları katılır ve kaynatılırsa ; bronşları açar, balgam ve öksürük söktürür.Karaciğer ödemini indirir, sarılığa iyi gelir.

Mesane ve kalınbağırsak iltihaplarında faydalıdır.İdrar söktürür.Taze filizlerinden elde edilen sütü dişleri parlatır.

GARLEX ŞİKAYET HATTI | GARLEX ŞİKAYETLERİ

GARLEX ŞİKAYETLERİ :

Garlex sarımsak şampuanı, losyon, serum gibi tüm ürünlerimiz hakkında şikayet, şikayetler, önerilerinizi bize iletebilirsiniz. Müşteri destek birimimiz sizi zevkle dinleyecek varsa probleminizin çözümü için elinden geleni yapacaktır. Garlex şikayet ve şikayetler ilk olarak yönetim tarafından görülecektir ve çözüm için hızla iletişime geçilecektir.
Müşterilerimizin memnuniyeti bizim memnuniyetimizdir ve önceliğimizdir.
Garlex Ürün Ve Hizmet Geliştirme Bölümü
http://www.garlex.com.tr/iletisim

Garlex saç bakım losyonu şikayet sarımsaklı şampuan, garlex sarımsak şampuan şikayetleri yosun kil maskesi ürünleri ve garlex serum; Garlex sarımsak özlü şampuan şikayetleri saç bakım serumu ürünler

ASLANAĞZI

Aslanağzıgiller familyasındadır.Yaprağı kullanılır.Akciğer bronşlarını temizler, göğsü yumuşatır.Balgam söktürür ve öksürüğü giderir.

ASİLBENT

Yaprağı ve kökü kullanılır.Kaynatılarak içilir ya da yaralara sürülür.Öksürüğü keser, yaralara sürülürse iyi gelir.Hoş bir kokusu vardır.Tütsü yapılır.

ARPA

Buğdaygiller familyasından olup, ekmek ve bira yapımında kullanılan bir bitkidir.Kaynatılmak ve haricen kullanılmak suretiyle faydalıdır.

B1 ve E vitaminleri içerir.Kalbi ve karaciğeri güçlendirir.İdrar söktürücü olup mesena ve idrar yollarını temizler.Prostat büyümesini engeller.Sinirsel kusma ve baş ağrılarını geçirir.Çocuklarda kemik gelişmesine faydalıdır.Ateşi düşürür, öksürüğü keser ve düşük tansiyona iyi gelir.Gargara yapmak suretiyle boğaz ağrılarına, dil iltihaplarına iyi gelir.Sirke ile kaynatılan suyu kaşıntılı yerlere sürülürse kaşıntıyı alır.Temriye ve mayasıla haricen sürülür.

ARMUT

Gülgiller familyasından olup çok çeşitlidir.Meyvesi ve çekirdekleri kullanılır.Aç karnına yenilmesi faydalıdır.Midesinden sorunu olanlara rahatsızlık verebilir.Böbreklerin, sindirim sisteminin, salgı ve tükürük bezlerinin, mide ve bağırsak salgılarının, sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

İdrar arttırır, böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesini sağlar.Kanı temizler, kansızlığı giderir ve yüksek tansiyonu düşürür.Hamilelik dönemi kusmalarını azaltır.Eklem kireçlenmesine, romatizmaya, dimağ yorgunluğuna ve kabızlığa faydalıdır.

Üreme yolları hastalıklarında, bel soğukluğunun tedavisinde ; elma kabuğu ile armut kurusu suda kaynatılıp, günde 3 defa aç karnına içilirse faydalı olur.

Çekirdekleri döğülerek kaynatılıp içilirse bağırsak parazitlerini döker.Göğüs ve ciğer ağrılarına iyi gelir.Şeker hastaları aşırı olmamak kaydıyla yiyebilirler.